فریدمن: بایدن پیروز شود به ضرر اسرائیل تمام می‌شود

از سراسر وب

به گزراش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، «دیوید فریدمن» سفیر ایالات متحده در فلسطین اشغالی روز گذشته (یکشنبه) در گفت‌وگو با یک وبگاه اماراتی ادعا کرد که پیروزی احتمالی «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، برای رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس مخرب خواهد بود.

روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» در این خصوص گزارش کرد، فریدمن با اشاره به حمایت‌های فراوان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از سیاست‌های رژیم اسرائیل گفت که با پیروزی احتمالی بایدن در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ماه)، سیاست ایالات متحده در قبال ایران به شیوه‌ای تغییر می‌کند که به اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس آسیب می‌زند.

این دیپلمات آمریکایی به وب‌سایت خبری «العین» امارات گفت که ایران «مهم‌ترین موضوع انتخابات (آمریکا) است» و توضیح داد: «همانطور که می‌دانید  جو بایدن بخشی از دولت اوباما بود که در خصوص توافق (هسته‌ای) ایران مذاکره و آن را اجرا کرد؛ توافقی که رئیس‌جمهور (دونالد) ترامپ -من نیز با وی هم‌نظر هستم- معتقد است بدترین توافق بین‌المللی بود که ایالات متحده وارد آن شد».

در ماه می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ماه ۹۷) دونالد ترامپ علی‌رغم پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام، به صورت یکجانبه از این توافق هسته‌ای خارج شد و از آن پس به امید وادار کردن ایران به مذاکره مجدد با آمریکا به منظور حصول توافق مورد قبول آمریکا، سیاست «فشار حداکثری» را در قبال جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفت که نه تنها نتیجه‌بخش نبود بلکه ایران نیز بعد از یکسال و بدعهدی شرکای اروپایی در عمل به تعهداتش در قبال تهران، شروع به کاهش تعهداتش در قبال این توافق چندجانبه کرد.

سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی مدعی شد که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران کارساز بوده است و با تکرار اتهام‌زنی‌های پیشین واشنگتن علیه جمهوری اسلامی گفت: «ما در زمینه تحریم‌هایی که به ایران تحمیل کردیم، در جایگاه بسیار خوبی قرار داریم و فکر می‌کنیم که اگر این مسیر را ادامه دهیم، ایران چاره‌ای جز پایان دادن به فعالیت‌های شرورانه خود نداشته باشد».

فریدمن با تأکید بر اینکه بایدن می‌تواند سیاست‌های ضدایرانی دولت ترامپ را خدشه‌دار کند، مدعی شد: «فکر می‌کنم تلاش زیادی کردیم تا ایران را به جایگاه بسیار بهتری برسانیم. متنفرم از اینکه بخواهم فکر کنم یک دولت جدید این تلاش‌ها را تضعیف می‌کند اما متأسفانه اگر بایدن پیروز شود، احتمالاً چنین کنند».

فریدمن همچنین در بخشی از مصاحبه خود هشدار داد که تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران همچنین بر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز تأثیر می‌گذارد.

وی در این خصوص گفت: «اگر بایدن پیروز شود، شاهد تغییر سیاستی هستیم که به نظر من اشتباه است و برای منطقه از جمله اسرائیل، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین، قطر و کویت بد خواهد بود».

سفیر ایالات متحده آمریکا در حالی نگران است که پیروزی بایدن به کشورهای حاشیه خلیج فارس لطمه وارد کند که در ماههای اخیر، دو کشور عربی امارات و بحرین با وساطت دولت ترامپ توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به امضا درآوردند و گرچه مدعی هستند که این به نفع فلسطینیان است اما بسیاری آن را نادیده گرفتن آرمان‌های فلسطینیان توصیف کردند.

پایان خبر / رکن آنلاینص