متهم اصلی اوج گیری کرونا کیست؟/ رؤسای مراکز درمانی: در وضعیت شبیخون کرونایی هستیم

از سراسر وب

«رکن آنلاین» – گروه سلامت: داستان کرونا در ایران را نمی‌شود از یک وجه و فقط از زاویه دید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نوشت، در ماجرای ورود کرونا به کشور و ورود ایران به موج سوم کرونا آنقدر شخصیت‌های متعدد نقش دارند که حتی گاهی خبرنگارانی که هفت ماه است درباره این بیماری اطلاع رسانی می‌کنند از آن‌ها غافل می‌شوند. طی این چند ماه یک بار نگرانی از کنکور دغدغه مردم بود و و چند وقت بعد مراسم عزاداری و چند وقت بعد سفرهایی که هراز گاهی به بهانه تعطیلات مردم را روانه شهرستان‌ها خصوصا مناطق شمالی کشور می‌کرد.

در همان روزهای اواخر بهمن وقتی داستان کرونا در کشور کلید خورد و  حتی بسیاری از کشورهای جهان نمی‌دانستند که چگونه باید با این ویروس منحوس مقابله کنند مردم کشورمان به تعطیلات نوروز و مسافرت‌ها و از آن مهم‌تر تعطیلات سیزده بدر یا همان روز طبیعت نزدیک می‌شدند، اما خوشبختانه آنقدر حرف و هشدارهای وزارت بهداشت خریدار داشت که نوروز ۹۹ به نوروزی متفاوت تبدیل شد و همین رعایت نکات بهداشتی و توجه به پروتکل‌ها باعث شد تا در بازه‌ای از زمان آمار فوتی‌های کرونا در کشور به پایین‌ترین حد خود رسد و دو رقمی شود. شاید آن روز که جهانپور در تلویزیون اعلام کرد که آمار کرونا در کشور دو رقمی شده است همه منتظر بودیم به زودی شکست کرونا را در کشور را جشن بگیریم اما امروز با ابتلای بیش از ۴هزار نفر به این بیماری آمار ابتلا برای بار دوم رکورد زد هرچند روز گذشته نیز برای چندمین بار شاهد رکورد شکنی فوتی‌های کرونا در کشور بودیم.

در این بین بسیاری که در آن زمان در خانه‌ها مانده بودند هم کم کم از همه چیز خسته شدند و ترجیح دادند که تنها گزینه روی میز، یعنی سفر رفتن را انتخاب کنند تا کمی از حجم فشارهای روانی کرونا کاسته شود. سفرهایی که تقریبا از اواسط خرداد ماه با عادی انگاری‌ها و حتی به دنبال بازگشایی‌ها اتفاق افتاد و در نتیجه امروز شاهد رخداد فاجعه‌ای دیگر در کشور و فوت روزانه بیش از 200 هموطن هستیم.

*سفر؛ متهم اصلی اوج‌گیری کرونا

موج سفرهای کرونایی در آخرین ایستگاه خود به شهریور ۹۹ رسید و همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی و در شرایطی که بر اساس اعلام مسؤولان ستاد کرونا هیأت‌های مذهبی در نهایت رعایت پروتکل‌های بهداشتی قرار داشتند، جاده‌های گیلان و مازندران را پر شد از پلاک‌های غریبه!

سفرهایی که صدای وزیر بهداشت را در آورد و سعید نمکی در اینستاگرام خود در این رابطه نوشت: «پس از روزهای سخت و نفس‌گیر و مهار موارد ابتلا و مرگ و میر در اقصی نقاط کشور با تلاش شبانه روزی همکارانم و شهادت، ابتلا و زمین گیر شدن تعدادی از آنها و نزدیک شدن مجدد مرگ و میرها به سمت دو رقمی، ای کاش توانی، اختیاری، ابزاری یا مددی فراتر از تمنا و خواهش و التماس داشتم تا با این ترددهای بی رویه برای روزهای سخت خیز مجدد بیماری و زحمت و گرفتاری همکارانم مضطرب نمی‌شدم و تا این حد از مظلومیت، خستگی و بردباری‌شان شرمسار نمی‌گشتم».

*افزایش آمار کرونا پس از سفرها

حالا با گذشت چند هفته از سفرهای اخیر شاهد ورود کشور به موج سوم کرونا هستیم، موجی که صدای معاونان وزارت بهداشت و رؤسای بیمارستان‌ها را بلند کرده و آنها از پر شدن تخت‌های بیمارستانی گلایه می‌کنند، به طوری که روز گذشته ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت درباره وضعیت بیمارستان‌های کشور با توجه به اوج‌گیری دوباره کرونا، گفت: بیماران کرونایی عمدتا در بیمارستان‌های اصلی و ارجاعی شهرها بستری می‌شوند. حال باید توجه کرد که این بیمارستان‌ها حتی قبل از دوره کرونا هم، معمولا اشغال تخت‌های بالا و شرایط سختی داشتند و قبلا هم در درجاتی دچار کمبود تخت به ازای نیرو و کمبود پرسنل به ازای تخت بودیم.

حریرچی گفت: در حال حاضر که تعداد بستری مبتلایان به کرونا اوج گرفته، به ویژه در تخت‌های مراقبت‌های ویژه و بیمارستان‌های ارجاعی، دچار مشکل قابل توجهی شده‌ایم. ضمن اینکه با فرسودگی نیروی انسانی مواجهیم. هفت تا هشت ماه است که نیروی انسا