مصرف نجومی آب در نیروگاه بعثت تهران/وزارت نیرو چه تصمیمی می گیرد؟

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، اخیرا وزارت نیرو برای افزایش بهروری حوزه برق به سیاست تعویض وسایل فرسوده و قدیمی با ابزارآلات نو و با بازدهی بیشتر روی آورده است. به عنوان مثال، جایگزینی یک میلیون کولر گازی فرسوده همراه با مصرف انرژی بالا با کولرهای کم مصرف در استان های جنوبی کشور در دستور کار وزارت نیرو و متولیان حوزه برق قرار گرفته است.

علاوه بر وجود وسایل و ابزارآلات قدیمی پر مصرف در کشور و نقش آن در افزایش مصرف این انرژی ارزشمند، برخی از ابزارآلات دولتی در اختیار وزارت نیرو نیز به دلیل فرسودگی و بازدهی کم به منبع اتلاف سرمایه‌های ملی بدل شده‌اند. در ادامه این گزارش به معرفی یکی از ابزارآلات پرمصرف و قدیمی وزارت نیرو می‌پردازیم که این روزها نقش بلای جان پایتخت را ایفا می‌کند، اقدام خواهیم کرد.

*نیروگاه بخار ۵۳ ساله در قلب پایتخت

به گزارش رکن آنلاین، یکی از قدیمی‌ترین نیروگاه‌های حرارتی موجود در ایران در جنوب شهر تهران با نام نیروگاه دولتی بعثت مشغول به فعالیت است. کلنگ احداث این نیروگاه ۵۳ ساله در سال‌ 1346 بر زمین خورد و طی مراحل ساخت چندگانه در سال 1347 وارد مدار تولید برق کشور شد.

نیروگاه تولید برق بعثت، ساخت کشور جنرال الکتریک آمریکا به حساب می‌آید و با استفاده از بخار آب نسبت به تولید برق اقدام می‌کند. به استناد آمار تفضیلی صنعت برق در سال 98،  میزان مصرف انرژی این نیروگاه معادل 463 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و 666 هزار لیتر گازوئیل است.

میزان بازدهی این نیروگاه بخار واقع در جنوب تهران، تنها ۳۰.۶ درصد گزارش شده است و ۳۲۱ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۴۶۲ هزار لیتر گازوئیل به طور سالانه در این واحد نیروگاهی به منظور تولید تنها ۰.۴ درصد از کل برق کشور تلف می‌شود. در حقیقت این میزان مصرف انرژی به منظور تولید ویژه 1 میلیون و 286 هزار مگاوات ساعت برق مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

*نیروگاه بعثت در هر روز، معادل مصرف آب ۷۰ هزار شهروند تهرانی آب مصرف می‌کند

بررسی آمار مرتبط با مصارف نیروگاه بخار بعثت در جنوب پایتخت، از یک واقعیت تعجب برانگیز پرده‌برداری می‌کند. به استناد اطلاعات موجود در مراجع علمی، این واحد نیروگاهی در هر روز معادل ۱۴ میلیون لیتر آب را از ۶ حلقه چاه عمیق حفر شده می‌بلعد. به منظور روشن شدن حجم عظیم مصرف آب این واحد نیروگاهی بهتر است بدانید که این میزان مصرف در هر روز معادل مصرف آب ۷۰ هزار شهروند تهرانی با سرانه مصرف روزانه ۲۰۰ لیتر است.

در همین راستا مقایسۀ مصرف آب نیروگاه بخار بعثت با سایر نیروگاه‌های تولید برق کشور ابعاد مصرف آب فراوان این واحد تولیدی برق را بیش از پیش مشخص می‌کند. در چنین شرایطی میزان مصرف آب نیروگاه حرارتی دماوند مستقر در شرق تهران تنها 310 لیتر در روز برآورد می‌شود. در واقع، نیروگاه دولتی بعثت در شرایطی بیش از ۴۵ برابر نیروگاه خصوصی دماوند آب مصرف می‌کند که این نیروگاه تنها 9 درصد نیروگاه تولید برق دماوند نسبت ب