مناظره انتخاباتی آمریکا| ترامپ: تقلب شود نتیجه را نمی‌پذیرم/بایدن: فقیرتر و بیمارتر شده‌ایم

از سراسر وب

به گزارش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، نخستین مناظره انتخاباتی میان «دونالد ترامپ» و «جو بایدن»، نامزدهای حزب جمهوری‌خواه و دموکرات از ساعت ۲۱ به وقت محلی (برابر با ۰۴:۳۰ بامداد به وقت تهران) آغاز شد.

این مناظره در «دانشگاه کیس وسترن رزرو»، در شهر کلیولند ایالت اوهایو برگزار شد و ترامپ آن را فرصتی برای جبران عملکرد ضعیف‌ترش نسبت به جو بایدن در نظرسنجی‌ها می‌بیند.

«جو بایدن» قبل از آغاز این مناظره اسناد مروبط به پرداخت‌های مالیاتی خودش را منتشر کرد. یک روز قبل‌تر، روزنامه نیویورک‌تایمز افشا کرد دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ فقط ۷۵۰ دلار مالیات پرداخت کرده است.

مهم‌ترین محورهای این مناظره در زیر آمده است:

&#۱۲۸۳۱۳;نخستین سوال مناظره به انتخاب قاضی دیوان عالی از سوی ترامپ اختصاص داشت. ترامپ از تصمیم خود برای نامزد کردن ایمی بارت برای این سمت دفاع کرد و گفت که بارت گزینه‌ای ایده‌آل برای این سمت بوده است.

&#۱۲۸۳۱۳;جو بایدن از تصمیم ترامپ برای مشخص کردن گزینه عضویت در دیوان عالی آمریکا پیش از نتیجه انتخابات انتقاد کرد.

&#۱۲۸۳۱۳;ترامپ بارها هنگام صحبت کردن جو بایدن و کریس والاس، صحبت‌های آنها را قطع کرده است. کریس والاس به او در این باره تذکر داد.

&#۱۲۸۳۱۳;جو بایدن از دونالد ترامپ بابت برنامه‌هایش در زمینه سلامت انتقاد کرد و گفت او هیچ برنامه‌ای برای سلامت ندارد. بایدن گفت ترامپ همانند همه کارهای دیگرش، بر اساس آرزوهایش تصمیم می‌گیرد و نمی‌داند درباره چه چیزی صحبت می‌کند.

&#۱۲۸۳۱۳;نامزد حزب دموکرات در بخش دوم مناظره که به ویروس کرونا اختصاص داشت از عملکرد دونالد ترامپ انتقاد کرد. بایدن گفت که ترامپ برنامه‌ای برای مبارزه با این بیماری نداشت.

&#۱۲۸۳۱۳;ترامپ در پاسخ به انتقادات بایدن گفت که فرمانداران ایالت‌ها عملکرد او را مورد تمجید قرار داده‌اند. او گفت که دولت او اقدام به تولید دستگاه‌های تنفس مصنوعی کرده، در حالی که اگر بایدن رئیس‌جمهور بود چنین اتفاقی نمی‌افتاد.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت در صورتی که کار دست بایدن بود میلیون‌ها نفر کشته می‌شدند. ترامپ همچنین گفت که رسانه‌ها برخورد خوبی با او ندارند.

&#۱۲۸۳۱۳;جو بایدن در ادامه برخی از اظهارنظرهای نادرست ترامپ درباره ویروس کرونا را یادآور شد و گفت: « ترامپ کسی است که می‌گفت کرونا با آمدن فصل گرم از بین می‌رود.»

او در بخش دیگری از انتقاداتش هم گفت: « «او همان کسی است که گفت ماده ضدعفونی کننده تزریق کنید تا مریضی‌تان برطرف شود.»

ترامپ با قطع کردن سخنان جو بایدن گفت که این حرف او شوخی بوده است.

&#۱۲۸۳۱۳;جو بایدن همچنین ادعا کرد در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ آمریکا ضعیف‌تر، بیمارتر، فقیرتر و پراختلاف‌تر شده است.

&#۱۲۸۳۱۳;دونالد ترامپ مدعی شد دموکرات‌ها سال ۲۰۱۶ خواسته‌اند علیه او کودتا کنند. او بر همین اساس، به تلویح گفت که در خصوص انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در صورت باخت در انتخابات همکاری لازم را به عمل نخواهد آورد.

ترامپ گفت: «وقتی که می‌شنوم جو درباره انتقال قدرت صحبت می‌کند، باید بگویم که وقتی من آن انتخابات را بردم خبری از انتقال قدرت نبود.»

وی اضافه کرد: «اگر رفتارهای کلینتون حقه‌باز و آن آدم‌ها را در نظر بگیرید می‌بینید که خبری از انتقال قدرت نبود. چون آنها من را رصد کرده و دنبال کودتا بودند. آنها شروع به جاسوسی از ستاد من کردند. این کار را از روزی که برنده شدم و قبل از برنده شدنم در انتخابات انجام دادند. آنها فاجعه بودند و برای کشورمان شرم ایجاد کردند. ما مچ آنها را گرفتیم.»

&#۱۲۸۳۱۳;رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به سئوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا در صورت باخت نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت گفت: «من از طرفدارانم می‌خواهم به مراکز رأی‌دهی بروند و اوضاع را به دقت تحت نظر بگیرند. این اتفاقی است که باید بیفتد.»

وی اضافه کرد: «همان‌طور که می‌دانید امروز مشکل بزرگی پیش آمدو در فیلادلفیا، ناظران رأی برای نظارت رفته بودند، ولی به آنها اجازه داده نشده بود. می‌د