موافقت عراق کافی نیست؛ موکبی از‌ ایران به عراق نمی‌رود

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار حج و زیارت «رکن آنلاین»، دولت عراق در روزهای اخیر با وجود اینکه حدود ۱۰ روز تا اربعین باقی مانده بود، با پذیرش محدود زوار و موکب‌های کشورهای مختلف موافقت کرد و مقرر شد از هر کشور یک هزار و ۵۰۰ زائر و ۲۵۰ موکب با ظرفیت هر موکب ۱۰ نفر در حماسه اربعین حضور یابند و به زوار خدمت کنند.

بر همین اساس، در حالی که ستاد مرکزی اربعین در اطلاعیه‌های مختلف به مراجعه نکردن زوار به سوی مرزها اشاره کرده است، همچنان برخی موکب‌های اربعینی و زائران برای حضور در پیاده‌روی اربعین سمت شهرهای مرزها حرکت می‌کنند تا بتوانند از مرز خارج شوند.

یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت «رکن آنلاین» با بیان اینکه امسال هیچ موکب ایرانی در مسیر پیاده‌روی اربعین راه‌اندازی نمی‌شود، گفت: اعزام موکب‌های حسینی به عراق کاملاً منتفی است و هیچ موکبی برای ایام اربعین در عراق خدمت‌رسانی نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه عراق پذیرش موکب‌ها را دیر ابلاغ کرد، افزود: با توجه به اینکه حرکت و راه‌اندازی موکب‌ها نیازمند زمان است، عراق باید زودتر برای پذیرش موکب‌ها اطلاع‌رسانی می‌کرد. البته موافقت عراق برای پذیرش موکب‌ ایرانی به عراق کافی نیست و با وجود موافقت عراق، مسؤولان کشورمان به ویژه ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستاد اربعین مجوز برای اعزام موکب به عراق صادر نکردند. بنابراین از همه موکب‌داران می‌خواهیم به سوی مرزها حرکت نکنند، چون امکان عبور از مرز وجود ندارد.

به گزارش «رکن آنلاین»، امسال با شیوع کرونا هیچ زائر و موکب ایرانی به عراق اعزام نمی‌شود. این امر در حالی است که سال گذشته بیش از ۳ میلیون ایرانی در حماسه اربعین شرکت کردند.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید