موج‌سواری برخی کشورها بر تحولات قفقاز

سردار وحیدی با اشاره به تحولات اخیر منطقه قفقاز گفت: آزادی سرزمین‌هایی که توسط ارمنستان تسخیر شده بود، تحول مهمی در منطقه محسوب می‌شود که البته برخی کشور‌ها سعی داشتند از این حق طبیعی ملت آذربایجان سوء استفاده کنند تا این کشور را تحت سلطه خود قرار دهند.

ایران در بازپس‌گیری مناطق اشغالی به آذربایجان کمک نظامی کرده استبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی «رکن آنلاین»، سردار سرتیپ «احمد وحیدی» فرمانده دانشگاه عالی دفاع ملی (داعا) صبح امروز در اولین همایش نقش و تبیین راهبردهای گام دوم انقلاب اسلامی در شکل‌دهی به ژئوپلیتیک قرن پانزدهم شمسی که در این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: مبارزه‌ای امروز در کل دنیا به‌ویژه در منطقه ما در حال انجام است؛ به‌عنوان مثال، روسیه کشوری است که از گذشته در آسیای میانه حضور داشته و دارد، ترکیه هم تلاش‌هایی در این منطقه انجام می‌دهد و رژیم صهیونیستی نیز تلاش می‌کند جای پایی در آسیای میانه پیدا کند؛ البته آمریکا هم به دنبال تعریف ژئوپلتیک جدیدی در این منطقه است.

وی نقش ایران در منطقه را تأثیرگذار دانست و افزود: حضور قدرت‌ها در کنار مرز‌های ما دارای اهمیت است؛ هرچند ممکن است در آسیای میانه چین همسایه ما شود، اما آمریکایی‌ها هم در تلاش هستند که حضور پرقدرتی داشته باشند؛ البته به لحاظ اقتصادی چین حضور پر رنگی به نسبت آمریکا خواهد داشت.

فرمانده داعا ادامه داد: در حوزه قفقاز نیز آزادی سرزمین‌هایی که توسط ارمنستان تسخیر شده بود، تحول مهمی است که روی داد؛ البته برخی کشور‌ها سعی داشتند که از این حق طبیعی ملت آذربایجان سوء استفاده کنند، بر این موج سوار شوند و جمهوری آذربایجان را به گونه‌ای تحت سلطه خود قرار دهند تا بتوانند ادعا کنند که در پیروزی این کشور نقش داشته‌اند.

سردار وحیدی اضافه کرد: عده‌ای تلاش دارند که این موفقیت جمهوری آذربایجان را عاملی بسازند برای اینکه دولت و ملت آن‌ها را وام‌دار خود قلمداد کنند که در این رابطه هم اسرائیل و هم برخی قدرت‌های دیگر به دنبال این موضوع هستند.

وی تصریح کرد: حقیقت موضوع این بود که یک منازعه ۳۰ ساله بعد از فروپاشی شوروی به یک‌سرنوشت روشنی رسید که البته ما هم خوشحال هستیم که این سرزمین‌ها به صاحبان اصلی خود رسید.

ادامه دارد…

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.