بنر خانگی

میزان تعرفه واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ مشخص شد


«رکن آنلاین» – بر اساس طرح مصوب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تعرفه واردات خودرو های سواری در سال 1400 حداقل به میزان هشتاد و شش درصد ارزش گمرکی این نوع کالا خواهد بود.
 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح روز یکشنبه دهم اسفند و طی بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی، بند الحاقی یک تبصره ٧ را تصویب کردند که طبق آن:

  • نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد شامل محاسبه حقوق ورودی، حسب برابری نرخ ارز اعلام شده از سوی بانک مرکزی (نرخ سامانه مبادله الکترونیکی ets) در روز اظهار خواهد شد و مطابق ماده (14) قانون امور گمرکی خواهد بود.
  • درسال ۱۴۰۰ نرخ چهاردرصد (۴%) حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد (1%) و برای سایر کالاها به دو درصد(2%)ارزش گمرکی کالا تقلیل می‌یابد.
  • در سال ۱۴۰۰ مبلغ ریالی حقوق ورودی هر واحد کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی مصرفی و نهاده‌های کشاورزی و دامی نباید افزایش یابد.
  • سال ۱۴۰۰ تعرفه واردات خودروهای سواری حداقل به میزان هشتاد و شش درصد (۸۶%) ارزش گمرکی آن تعیین می‌شود.


میزان تعرفه واردات خودرو در سال 1400 مشخص شدبه گزارش ایسنا، طی بررسی این بند، آقای قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: برای ما این مهم است که حدود ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی که برای کالاهای اساسی و تجهیزات و دارو پیش‌بینی شده، وقتی می‌خواهد وارد کشور شود حقوق گمرکی و سود بازرگانی‌اش نسبت به سال 99 افزایش نیابد؛ یک راه این است که برای حقوق گمرکی ets و ارز ترجیحی را قرار دهیم که این شفافیت لازم را ندارد و یک راه دیگر این است که اینها را با یک قیمت وارد کنیم و برای کالاهای اساسی، سود بازرگانی را آنقدر کاهش دهیم که قیمتها از سال 99 بالاتر نرود که به نظر می‌رسد این راه شفافیت بیشتری در پی دارد.

گفتنی است نمایندگان مجلس در ادامه بند الحاقی ٩ تبصره ٢١ که براساس آن «در سال 1400تعرفه حقوق ورودی کالاهای اساسی و دارو سه درصد (%3)، سایر کالاها شش درصد (%6) و تعرفه واردات خودرو هشتاد و شش درصد (%86) تعیین می شود»، را از متن بودجه حذف کردند.

منبع: خبر آنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.