ناتو: نیروهای روسیه از اوستیای جنوبی و آبخازیا خارج شوند

از سراسر وب

به گزارش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، دبیر کل ناتو روز سه شنبه از روسیه خواست نیروهای خود را از «آبخازیا» و «اوستیای جنوبی» بیرون بکشد.

به نوشته روزنامه «ینی شفق» «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در نشست خبری «گاخاریا گئورگی» با نخست وزیر گرجستان گفت: «از روسیه می‌خواهیم که با خاتمه دادن در به رسمیت شناختن آبخازیا و اوستیای جنوبی، نیروهای خود را از این مناطق بیرون بکشد.»

وی افزود: «ناتو از تمامیت ارضی و حاکمیت گرجستان در مرزهای شناخته شده بین المللی خود حمایت می کند.»

استولتنبرگ در این دیدار درباره همکاری نزدیک بین گرجستان و ناتو در مورد تامین امنیت دریای سیاه رایزنی کرد. ناتو قصد دارد تمرین‌هایی را با گرجستان به بهانه دفاع برابرتهدیدهای روسیه در دریای سیاه انجام دهد.

جمهوری آبخازیا تا آگوست ۲۰۰۸ به‌عنوان جمهوری خودمختار، بخشی از خاک گرجستان بود، ولی بعد از حمله ارتش گرجستان به اوستیای جنوبی و جنگ ۵ روزه روسیه برای دفع این حمله، به همراه اوستیای جنوبی اعلام استقلال کرد.

روسیه بلافاصله استقلال این دو جمهوری را به رسمیت شناخته و توافقات دوجانبه‌ای در خصوص دفاع و حمایت همه جانبه از آنها با مقامات محلی امضاء کرد.

در این سند از سرعت بخشیدن به مسئله همگرایی با روسیه صحبت شده و برای این منظور اقدامات و راهکارهایی پیشنهاد شده است.

بر اساس این سند روسیه موظف به تلاش برای تقویت روابط بین المللی جمهوری آبخازیا، از جمله گسترش دایره کشورهایی شده است که استقلال این جمهوری را به رسمیت شناخته‌‌اند.

پایان خبر / رکن آنلاین


ممکن است شما دوست داشته باشید