ناگفته های فرمانده از پل خیبر به عنوان طولانی‌ترین پل شناور نظامی جهان

از سراسر وب

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدامین رئوف فرمانده تیپ پشتیبانی و مهندسی جنگ ۵۷ فجر جهاد سازندگی آذربایجان شرقی و از جهادگران جانباز در هفتمین روز  هفته گرامیداشت دفاع مقدس و چهلمین سالگرد دفاع مقدس  اظهار داشت: شهداء دوران دفاع مقدس با کمترین امکانات و تنها با توکل به خدا و همت و تلاشی مضاعف در برابر اشغالگران بعثی ایستادند و اکنون نیز همه ما باید با تمام توان خود را برای تحقق آرمانهای شهدا بکار بندیم.

وی با اشاره به نقش سازنده و مهم مردم استان آذربایجان شرقی در دوران دفاع مقدس گفت: در این عرصه نیز تیپ پشتیبانی و مهندسی جنگ ۵۷ فجر جهادسازندگی آذربایجان شرقی با انجام فعالیت های مختلف نقش مهمی را در پشیبرد اهداف دفاع مقدس ایفا کرد و با رشادت ها و فداکاری های خود در طول دوران ۸ سال دفاع مقدس توانست سهم ارزنده ای در پیروزی های رزمندگان اسلام داشته باشد.

 

 اجرای شاهکارهای مهندسی در جریان هشت سال دفاع مقدس

رئوف یکی از مهم‌ترین مباحث در خصوص دستاوردهای عظیم دفاع مقدس را نقش مهندسی جهاد سازندگی و اجرای شاهکارهای مهندسی در جریان هشت سال دفاع مقدس عنوان نمود و با بیان خاطراتی از دوران هشت سال نبرد تحمیلی و ایثار و تلاش رزمندگان گفت: یکی از مسائل مهم حفظ جزایرمان بود و اینکه بتوانیم برای رزمندگان کمکلجستیک و پشتیانی برسانیم و اینجا نقش جهادسازندگی و مهندسی مشخص می‌شود بچه‌های مهندسی خوش فکر که شاهکارهای مهندسی را خلق کردند آمدند در تلاقی خیبر و پلی به طول ۱۴ کیلومتر بدون پایه و شناور روی آب ایجاد کردند و حقیقتاً عظمتی به پا شد.

وی پل خیبر را شاهکار مهندسی قرن ۲۱ دانست و گفت: در ارتباطات حتی امروز در هیچ جای دنیا سراغ نداریم که پلی شناور به طول ۱۴ کیلومتر روی آب در نیزار و باتلاق بزنند.

این فرمانده جهادگر دفاع مقدس اضافه کرد: رزمندگان ما برای هدفشان نیاز به پشتیبانی داشتند و پل خیبر را احداث کردند و طوری ساخته شد که هر کدام از قطعات پل ۶ تن وزن را تحمل می‌کند و می‌توان ماشین و تدارکات و مهمات و نفر نفر کمکی و… جابجا کرد.

وی سرلشگر شهید مهندس بهروز پورشریفی فرمانده مهندسى رزمی وزارت جهاد سازندگى(سابق) را از جهادگران با افتخار دفاع مقدس دانست و گفت: مدال افتخار سنگر سازان بی سنگر از آن این شهید گرانقدر است و ایشان آمد برای طراحی پل و همه مهندسان کشور را برای ساخت این پل و حمل آن از جزیره مجنون و احداث و نصب پل تا دل دشمن همراهی کرد.

رئوف با ادامه توضیحات افزود: به لطف خدا پل خیبر توسط رزمندگان ساخته شد و با قوت تمام توان رزمندگان ما جزایر را حفظ کردند در حالیکه قبل از آن فرماندهان بزرگ سپاه و فرماندهان عملیاتی سپاه و شهید مهدی باکری و شهید همت و حسین خرازی و همه ناامید و مایوس از اینکه در اثر پاتک‌های سنگین دشمن جزایر از دست رزمندگان برود.

 

وی با اشاره به نقش بسیار مهم مهندسی در پیشبرد اهداف دفاع مقدس &#