نتایج انتخابات پارلمانی قرقیزستان رسماً باطل شد

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار «رکن آنلاین» در بیشکک، امروز کمیسیون مرکزی انتخابات با درخواست ۱۲ حزب سیاسی قرقیزستان، در جلسه ویژه‌ای نتایج انتخابات پارلمانی این کشور را باطل اعلام کردند.

کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان قرار است طی ۲ هفته، زمان برگزاری انتخابات مجدد پارلمانی را مشخص کنند. مدت زمان تبلیغات انتخابات مجدد، از ۹۰ روز به ۶۰ روز کاهش خواهد یافت.

یاد آوری می‌شود که انتخابات پارلمانی در قرقیزستان 4 اکتبر برگزار شد و در آن 16 حزب سیاسی شرکت کردند. طبق برآوردهای اولیه، 4 حزب «بیریمدیک» ، «مکنیم قرقیزستان» ، «قرقیزستان» و«بوتون قرقیزستان» با کسب بیش از 7 درصد از آرا، از مرحله اول عبور کرده‌اند و بقیه احزاب نتوانستند آرا لازم را کسب کنند.

دیروز ظهر معترضان نسبت به نتایج انتخابات، در میدان «آلا-توو» تجمع کردند. رهبران احزاب بازنده از مقامات خواستند که نتایج انتخابات را لغو کنند زیرا  به نظر آنها رأی گیری با تخلفات فاحش انجام شده است.

در اواخر عصر تظاهرات کنندگان به کاخ سفید یورش بردند و درگیری بین پلیس و معترضان آغاز شد. بامداد امروز معترضین کاخ سفید را تصرف کردند.

لازم به ذکر است که در طی این تحولات رئیس جمهور و نخست وزیر سابق کشور و چندین مقام سیاسی زندانی دیگر آزاد شدند و برخی مقامات فعلی دولت نیز برکنار و اشخاص جدیدی منصوب شدند.

پایان خبر / رکن آنلاینح


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاس