نمکی:مبلغ تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی را بازگرداندیم/ همکارانم اگر حقوق هم نگیرند، بازهم کار می‌کنند

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس با اشاره به رشادت‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس، اظهار داشت:اگر عدم مرعوب شدن در برابر دشمن نبود، بسیاری از جاها ما باخته بودیم.

وی ادامه داد: اینکه بعد از ۸ سال کشوری با همه فشارها یک میلیمتر از خاکش را در پشت میز مذاکره پس نگرفت، دلیلش ایمانی بود که نباید مقابل دشمن مرعوب شد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: سومین درس ما از دفاع مقدس این است که هرجا ایستادیم بردیم و هرجا به اصول خود تکیه کردیم و متفق و در کنار هم قرار گرفتیم، برنده این مبارزه بودیم.

نمکی  درسی که از جبهه و جنگ گرفتیم این است که  ما آموختیم که می‌‌توان با ایمان و رشادت هیمنه دشمن را درهم شکست. حرکت و هجمه سنگینی که روزهای نخست جنگ تحمیلی بر کشور روا داشتند، اگر آن ایمان و رشادت نبود، خیلی از جاها را باخته بودیم.

وی اضافه کرد: اینکه دیدید بعد از هشت سال کشوری تنها با مجموعه‌‌ای سهمگین درافتاد و یک میلی متر از خاکش را در پشت میز مذاکره پس نگرفت، دلیلش ایمان و رشادتی بود که اجازه نمی‌داد در مقابل دشمن مرعوب شد و این درسی است که ما را در مقابل سنگین ‌ترین تحریم‌های تاریخ سرپا و ایستاده نگه داشته است.

وزیر بهداشت متذکر شد: گاهی می‌‌گویم بعد از آنچه در عاشورا بر خاندان امام حسین (ع) رفت، شمر کنونی بر ما تحمیل می‌ کند. در تاریخ یادمان نمی ‌آید که چنین تحریم و بستن تمام روزنه‌ ها بر یک ملتی که جز حق طلبی دنبال چیزی نیست، روا رفته باشد.

 نمکی با اشاره به شیوع کرونا از نخستین روزها، گفت: اوایل بهمن ماه و اواخر پاییز بود که گزارشی را از کشور چین دریافت کردیم. در اولین ساعاتی که خبردار شدم، دوستان را جمع کرده و گفتم یک ویروس و موجود جدید پا به عرصه طبیعت گذاشته که از دید من به عنوان کارشناس این حوزه، روزهای سختی را برای همه کل جهان می ‌بینم.

وی افزود: وقتی درباره توقف پروازهای چین به کشور صحبت کردیم، برخی‌ها بسیار ساده‌ لوحانه به ما نگاه کردند. چندی پیش که به صدا و سیما رفته بودیم، آقای علی عسگری گفتند که “یادم هست که در روزهای نخستین بهمن ماه گفتید که اگر این آتش بر نیستان کشور افتاد، می‌‌فهمید یعنی چه؟.

وزیر بهداشت متذکر شد: در مورد توقف پرواز ها از مقصد چین و برعکس اصرار کردیم. سعی کردیم با شیوه‌‌های جهادی و بسیجی و آنچه که برگرفته از تجربه دفاع مقدس بود، جبهه ‌آرایی کنیم. برخی از دوستان گفتند که ما در تحریم هستیم و شرایطمان سخت است، گفتم بله، ولی ما بزرگ زنان و بزرگ مردانی داریم که روزهای سخت را به خوبی اداره کردند، ما تجربه هشت سال دفاع مقدس را داریم و جامعه ایثارگر پزشکی و بهداشتی و درمانی کشور را داریم.

 نمکی عنوان کرد: بر همین اساس، به جبهه‌ آرایی و سنگر ساختن اقدام کردیم. دفاع سهمگینی که در مقابل این موج سنگین داشتیم، از تاریخی ‌ترین ایام بود و باید یک شهید مرتضی آوینی دیگر می‌آمد تا اینها را به تصویر می ‌کشید. همین شبکه‌‌های بیرون که بعدا سکوت کردند، بدترین هجمه‌‌ها را علیه ما آغاز کردند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که موج به خودشان نرسیده بود و تا زمانی که بیمارانشان در پشت در بیمارستان‌ها و زمین‌‌های چمن آواره نشده بودند، نمی‌‌دانستند این موج چیست. ما فکر کردیم که اگر این ویروس نسیم است، با تجربه دفاع مقدس، آن را طوفان فرض کنیم، اما آنها طوفان را نسیم پنداشتند و در این باتلاق گرفتار شدند.

وزیر بهداشت ابراز داشت: گرچه در طی طرح تحول سلامت به شدت توسعه زیرساخت‌‌هایمان بیشتر شد، اما 1.6 تخت به ازای 1000 نفر جمعیت در بهترین شرایط داریم؛ در حالی که عقب ‌ترین کشور اروپایی بین شش تا هفت برابر ما تخت دارد و بین دو تا سه برابر ما به ازای هر تخت پرستار دارد. ما این دوران را با تجربه دفاع مقدس مدیریت کردیم.

 نم&#