نهایی شدن پروژه جی‌نف (GNAF) تا یک سال دیگر

از سراسر وب


«رکن آنلاین» – مدیرعامل شرکت پست اعلام کرد پروژه مدیریت نشانی مکان محور یا به اختصار پروژه جی‌نف تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت داشته و در یک سال آینده این پروژه تکمیل می‌شود.

امروز به مناسبت روز جهانی پست نشت خبری با حضور رمضانعلی سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت ملی پست برگزار شد. سبحانی‌فر با اعلام این خبر، تاخیر در اجرای پروژه جی‌نف را به دلیل مشکلات در انتخاب پیمانکار عنوان کرد و افزود: «۴ مرحله مناقصه برای انتخاب پیمانکار با حضور نیافتن شرکت‌ها یا تایید نشدن صلاحیت آنها روبرو شد و در هفته گذشته پنجمین مرحله مناقصه با موفقیت انجام شد که امیدواریم در یک سال تا یک سال و نیم آینده این پروژه تکمیل شود.»

مدیرعامل پست همچنین درخصوص استفاده از موتور‌های الکتریکی در ناوگان حمل‌ونقل مرسوله‌های پستی گفت: «بررسی‌های مختلف در این زمینه انجام شده و امیدواریم تا یک ماه آینده ۲ هزار موتور برقی خریداری شود.»

سبحانی‌فر با اشاره به موضوع استفاده از پهپاد پستی، آن را منوط به دریافت مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه و همکاری شرکت‌های خصوصی دانست.

مدیرعامل پست، یکی از دلایل عقب‌ماندگی پست در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته را نبود تمرکز در ارائه خدمات پستی در کل کشور دانست و عنوان کرد که نظارت در این زمینه باید برعهده شرکت ملی پست باشد. او همچنین الکترونیکی شدن قبوض خدمات عمومی مانند گاز، برق و… را یکی از دلایل کاهش درآمدهای این شرکت عنوان کرد و گفت: «در گذشته سالانه شرکت پست ۱۰۰ میلیون قبض را در کشور توزیع می‌کرد. همچنین بسته‌های کوچک پستی مانند نامه در میان مردم رد و بدل می‌شد که با تغییر تکنولوژی این خدمات حذف شده‌اند.»

او راهکار جبران این کاهش فعالیت‌ها را حضور پست در ارسال خریدهای اینترنتی مردم دانست.

سبحانی‌فر در سخنان خود به فراهم کردن زیرساخت‌ها برای تحول پست اشاره کرد و گفت: «در زمینه تجزیه مبادلات پستی، مناقصه‌ای برگزار شده است که کار طبقه بندی (سورتینگ) را به صورت مکانیزه انجام دهیم. این کار ابتدا در تهران و ۵ هاب منطقه‌ای دیگر در کشور اجرایی می‌شود و در مرحله بعد به کل کشور گسترش خواهد یافت.»

او همچنین اراتقاء شبکه یکپارچه پستی و رهگیری الکترونیکی مرسوله‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های شرکت پست عنوان کرد که RFP‌ مناقصه این پروژه نیز تهیه شده است.

مدیرعامل پست در زمینه تامین امنیت و سلامتی بسته‌های پستی گفت: «جعبه‌های فلزی برای این کار طراحی و سفارش شده‌اند که مرسوله در مبدا داخل این جعبه‌ها قرار می‌گیرد و قفل می‌شوند و در مقصد بازگشایی می‌شوند تا مشکل خرابی یا پارگی و مفقودی مرسوله‌ها حل شود.»

مدیرعامل شرکت ملی پست با اعلام این‌که این شرکت تا پایان سال مالی ۱۳۹۸ در مجموع ۸۵۰ میلیارد تومان زیان انباشته داشته است، گفت: «پست سال گذشته حدود ۱۲۰ میلیارد تومان زیان داشت که برنامه‌هایی برای خروج از زیان‌دهی داریم.»

به گفته او در اساسنامه شرکت پست آمده است که این شرکت باید خدمات پستی پایه و در مناطق محروم را به نرخ مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارائه دهد و در مقابل، دولت موظف است در بودجه سالانه مابه‌التفاوت این نرخ با هزینه تمام شده را تامین کند.

در این نشست همچنین حسین غضنفری، معاون فنی و بازرگانی شرکت پست اعلام کرد از ۲۳۰۰ خدمت دولتی که ارائه آنها مستلزم تنظیم سند است، ۸۴۰ خدمت را می‌توان به صورت نیابتی و از طریق پست انجام داد که شرکت پست هم‌اکنون ۴۷۰ خدمت را ارائه می‌دهد و افزوده شدن بقیه این خدمات، نیاز به عزم دستگاه‌های دولتی دارد. به گفته او هم‌اکنون شرکت پست کلیه امور مربوط به تنظیم سند ملکی را با هماهنگی سازمان ثبت اسناد و املاک به صورت نیابتی انجام می‌دهد، همچنین در توافقی که به تازگی انجام شده است، این شرکت امور مربوط به ازدواج و طلاق را نیز انجام خواهد داد.

غضنفری اعلام کرد شرکت پست در تمامی دوران کرونا بدون وقفه فعالیت‌های خود را انجام داده است و تنها به مدت ۴۸ ساعت در شهر بندرعباس انجام فعالیت‌ها متوقف شده است که آن نیز به دلیل اعلام شرایط فوق‌العاده در این شهر و بسته شدن تمامی اماکن دولتی و خصوصی بوده است.

در این زمینه رمضانعلی سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت ملی پست اعلام کرد تاکنون ۵ نفر از پرسنل شرکت پست براثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، ۵۰ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند و به صورت کلی ۶۷۰ نفر در پست به کرونا مبتلا شده‌اند که برخی از آنها پس از بهبود به فعالیت‌های خود بازگشته‌اند و برخی دیگر هنوز در قرنطینه هستند.