«هاویر» تصویری واقعی از زن جسور و غیور عشایر است/ توجه «ایل دا» به فرهنگ ایرانی

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون «رکن آنلاین»، آوا دارویت از جمله بازیگران ایرانی است که پدری ایتالیایی دارد اما خود علاقه زیادی به فرهنگ و سنت اقوام مختلف ایران دارد. او تجربه بازی در سریال‌های «وارش»، «خانواده دکتر ماهان»، فیلم‌های سینمایی «اسکی‌باز» و «تمرین برای اجرا» را داشته و برای نقش «هاویر» در سریال «ایلدا» تلاش کرده تا از عهده نقش به خوبی برآید. با او که این روزها بر قاب تلویزیون نقش بسته و زنی جسور و قدرتمند را به تصویر کشیده به گفت‌و‌گو نشستیم.

 

دارویت درباره چگونگی حضورش در این سریال گفت: روزی که فیلمنامه ایلدا را خواندم بسیار شیفته نقش هاویر شدم همانطور که از اسمش پیداست هاویر در گویش لری به معنای «به یاد ماندنی» و این نقش مرا درگیر خود کرد و امیدوارم آن را به خوبی بازی کرده باشم که به یادماندنی باشد. به عقیده من هر خانم بازیگری علاقه دارد که چنین نقشی را بازی کند.

 هاویر جسور و شجاع/ شخصیتی خاکستری

بازیگر سریال «هست و نیست» ادامه داد: هاویر دختر لر، جسور و قدرتمندی است که در عین حال که جنبه‌های مثبت شخصیت او بسیار زیاد است ممکن است او هم دچار خطا واشتباه شود، به نوعی شخصیتی خاکستری است و واقعی بودن این شخصیت برایم بسیار جذاب بود. اگر با دقت سریال را دنبال کنید تمام کاراکترها این ویژگی را دارند ممکن است ایرج در نگاه اول کاراکتری منفی باشد اما خصوصیات و وجهه مثبت هم دارد که مخاطب آن را دوست داشته باشد. این خصوصیات که برای کاراکترها در نظر گرفته شده بود آن ها را بیش از پیش واقعی و ملموس می‌کند که برایم جذاب بود. من شانس داشتم  که جناب  قویدل (کارگردان) و جناب سبط احمدی (تهیه کننده) به من اعتماد کردند و این نقش را به من سپردند که از ایشان به دلیل اعتمادشان سپاسگزارم.

 

 *دغدغه‌ام دنبال کردن فرهنگ و آداب اقوام است

وی درباره علاقه‌اش به اقوام و فرهنگ و رسوم آن‌ها گفت: علاقه زیادی به آشنایی با فرهنگ و رسوم اقوام مختلف ایران داشته و دارم و برای من آشنایی با اقوام بسیار جذاب است‌ یکی از دغدغه‌های من دنبال کردن فرهنگ و آیین اقوام مختلف است و علاقه زیادی به این دست آثار دارم. قبلا در سریال «وارش» نقش دختری بلوچ را بازی کردم و در فیلم سینمایی «اسکی باز» که درباره فرهنگ بختیاری است نقش دختری خبرنگار و عکاس را داشتم که وارد آن خطه می‌شود و درباره این قوم تحقیق می‌کند.

 *حضور هاویر در جنگ/ انتقام با انگیزه عشق

دارویت بازیگر مجموعه «ایلدا» درباره حس زنانگی شخصیت هاویر توضیح داد: از دیگر ویژگی‌های هاویر این است که در عین حال که بسیار جسور و قدرتمند است پا به پای مردها هم تیراندازی می‌کند و در قسمت‌های آتی شاهد حضورش در جنگ خواهید بود. خالی از حس زنانه و عاطفی نیست. او احساس عاطفی و زنانه هم دارد و به دلیل عشقی که به شیرزاد دارد تصمیم به انتقام می‌گیرد؛ ترکیب جذابی بین عشق و زنانگی هاویر و جسارت و قدرت او است.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر از این دست زنان در میان ایلات و عشایر دیده می‌شود گفت: با توجه به مطالعات و حضور در میان اقشار مختلف فکر می‌کنم زنان زیادی مثل هاویر داریم. از زمان پخش سریال کامنت‌های زیادی دریافت کردم که شخصیت‌ها و کاراکترهای واقعی را در مقایسه با هاویر علاقمندان به این فرهنگ و سنت و مخاطبین سریال نام می‌برند. در قصه‌های مربوط به فرهنگ لر هم این دست زنان ترسیم شده است.

 

 *شانس زندگی ام شغل والدینم بود

وی درباره یادگیری فرهنگ و سنت اقوام مختلف ایرانی گفت: به دلیل شغل پدر و مادرم که به ترتیب ناظر ارشد کارخانجات صنعتی و آرشیتکت ساختمان بودند، هر سال در یک شهر و با یک فرهنگ و سنت زندگی کردم. در شهرهای خوزستان، یزد، اراک، میانه، تبریز ، بندر ماهشهر زندگی کردم و با هر پروژه‌ای که خا