هنوز یک سوم ارز مصوب برای واردات کالاهای اساسی را دریافت نکرده ایم

از سراسر وب

به گزارش «رکن آنلاین» به نقل از صدا و سیما، محمدرضا کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت 21 شبکه اول سیما گفت: قرار شد بانک مرکزی 8 میلیارد دلار منابع برای واردات کالاهای اساسی اختصاص دهد و 1 میلیارد دلار نیز از محل تأمین ریال و مابه التفاوت تأمین شود که مجموع ارز اختصاص یافته به واردات کالاهای اساسی 9 میلیارد دلار در سال 99 است.

وی افزود: سهم واردات روغن خام و ۴ قلم نهاده های دامی، شش و چهار دهم میلیارد دلار و سهم دارو دو و نیم میلیارد دلار و سهم کتاب دانش آموزی و نهاده های کشاورزی ۱۰۰ میلیون دلار است.

کلامی گفت: برای واردات روغن خام و ۴ نهاده دامی باید در ۶ ماهه نخست سال ۴.۴ میلیارد دلار دریافت می کردیم اما تاکنون سه و نیم میلیارد دلار اختصاص یافته و از این مبلغ ۳ میلیارد دلار تأمین شده است.

وی افزود: بقیه برای واردات گندم و چند قلم کالای اساسی که در فروردین و اردیبهشت وارد شد اختصاص یافته است و برای روغن خام و نهاده های دامی حدود ۸۰ درصد کد تخصیص دریافت شده و از این مبلغ حدود ۶۰ درصد کد تأمین گرفته است.

وی افزود: روند پر نوسان تأمین ارز ممکن است برنامه ها را دچار مشکل کند و ۸۰ درصد مبلغ تخصیص یافته یک ماه زمان می خواهد که تبدیل به ریال شود.

کلامی گفت: اکنون روغن نباتی که واردات مواد اولیه آن ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گرفته است با قیمت مصوب در جامعه توزیع می شود.

پایان خبر / رکن آنلاین


ممکن است شما دوست داشته باشید