هیچ یک از امکانات دولت در سیل امامزاده داوود(ع) پای کار نبود

شهردار منطقه ۵ ضمن تشریح اقدامات مدیریت شهری در خصوص حادثه سیل امامزاده داوود(ع) گفت: وظیفه سازمان مدیریت بحران برای ما مشخص نبود که باید چه کند.

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین، منطقه ۵ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در شمال و شمال غرب کلان‌شهر تهران واقع شده و از شمال به رشته‌کوه البرز، از جنوب به بزرگراه شهید لشگری و میدان آزادی، از شرق به بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح و از غرب به منطقه ۲۲ شهر تهران و استادیوم آزادی دسترسی دارد.

مساحت این منطقه پنج هزار و ۴۲۰ هکتار است و تعداد قابل توجهی از بوستان‌ها هم‌چون بوستان جوانمردان، بوستان ارم و پارک جنگلی کوهسار را در خود جای داده‌است.

به‌منظور آگاهی از فعالیت‌ها و اقدامات شهرداری منطقه ۵ در حوزه‌های مختلف، با احسان شریفی شهردار منطقه ۵ به گفتگو نشستیم که در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید.

خبرگزاری رکن آنلاین: در ابتدا، لطفاً در خصوص اقدامات مدیریت شهری در مورد حادثه تلخ سیل امامزاده داوود (ع) توضیح دهید.

شریفی: در لحظات اولیه که سیل رخ داد، همکاران مدیریت بحران از طریق آتش نشانی مطلع شدند؛ چرا که مردم با آتش‌نشانی تماس گرفته بودند. حدود ساعت سه بامداد بود که همکاران مدیریت بحران موضوع را به بنده اطلاع دادند. نکته مهم این بود که به دلیل تاریکی فراگیر آن منطقه هیچ برداشتی از اینکه حجم موضوع حادثه چه میزان است، وجود نداشت. در همان زمان به شهردار تهران پیامی دادم که سیلی در منطقه امامزاده داوود (ع) رخ داده که از ابعاد آن بی‌خبر هستم. ساعت ۵:۳۰ صبح بود که آقای زاکانی با بنده تماس گرفت و جویای موضوع شد و گفتم چون هنوز هوا تاریک است مشخص نیست که حجم خرابی به چه میزان است. حدود ساعت ۶ صبح تیم همراه شهردار تهران با بنده تماس گرفتند که همراه با آقای زاکانی به محل حادثه حرکت کرده‌اند.

هیچ یک از امکانات دولت در خصوص سیل امامزاده داوود(ع) پای کار نبود

خبرگزاری رکن آنلاین: اولین مواجهه مدیریت شهری با محل حادثه وقوع سیل امامزاده داوود (ع) چه بود؟

شریفی: زمانی که وارد امامزاده داوود (ع) شدیم بخش‌هایی را کاملاً گل فراگرفته بود. با کمک افراد محلی به سرمنشاء سیل رسیدیم. سرمنشاء سیل جایی بود که رودخانه وارد راسته بازار می‌شد و از زیر زمین می‌رفت که بر آن پل اجرا شده بود و آنجا ابتدای سیل بود.

خبرگزاری رکن آنلاین: ماجرای آن عکسی که برای مدیران شهری حاشیه درست کرد، چه بود؟

شریفی: مردم درخواست کردند که برویم وضعیت زندگی آن‌ها را ببینیم و به‌همین دلیل وارد گل شدیم و در آنجا بود که آن عکس درآمد. مقداری که جلوتر رفتیم حجم گل آن قدر زیاد بود که چکمه هم پاسخگو نبود.

خبرگزاری رکن آنلاین: همکاری و مساعدت سایر دستگاه‌های مسئول در خصوص حادثه سیل امامزاده داوود (ع) را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شریفی: نکته‌ای که در خصوص حادثه سیل امامزاده داوود (ع) دارای اهمیت است این است که وظیفه سازمان مدیریت بحران برای ما مشخص نبود که باید چه کند. سوال اینجاست که سازمان‌های مدیریت بحران چه نقشی در این حوادث دارند؟ وزیر کشور فرمانده میدان را استاندار تهران مشخص کرد؛ البته همزمان با این حادثه، سیل فیروزکوه نیز رخ داده بود و ایشان فردای آن روز به سمت فیروزکوه رفتند. دستگاه‌های مدیریت بحران هر کدام اعلام کنند که چه ابزار و تجهیزاتی در خصوص حادثه سیل امامزاده داوود (ع) به محل حادثه آوردند. هیچیک از دستگاه‌های مدیریت بحران هیچ ابزار و تجهیزاتی نیاوردند و اگر آوردند آن‌قدر کم بود که کارایی نداشت.

هیچ یک از امکانات دولت در خصوص سیل امامزاده داوود(ع) پای کار نبود

خبرگزاری رکن آنلاین: مهم‌ترین چالش‌های موجود در خصوص حادثه سیل امامزاده داوود (ع) چه بود؟

شریفی: دسترسی به نواحی شمالی امامزاده داوود (ع) از پیچیده‌ترین موضوعاتی بود که باید به آن می‌رسیدیم؛ چرا که چند قهوه‌خانه در آنجا قرار داشت و اعلام شده بود که در این قهوه‌خانه‌ها که عمدتاً داخل زیرزمین بودند، تعداد زیادی از افراد به‌دلیل حجم باران زیاد در آنجا پنهان شده بودند؛ البته سگ‌های زنده‌یاب در ساعات اولیه حادثه نتوانستند کسی را زنده تشخیص دهند و بر همین اساس گمان بر این بود که تعداد فوتی‌ها در آن محل زیاد است.

خبرگزاری رکن آنلاین: آیا نمی‌شد با ابزار اولیه نسبت به خارج کردن گل و لای از آن محل اقدام کرد؟

شریفی: حجم گل و لای آن‌قدر زیاد بود که با دست، سطل و فرغون امکان جا به جایی گل و لای نبود و حتماً باید ماشین‌آلات به محل می‌آمد و به جز ماشین‌آلات زنجیری هیچ ماشین‌آلاتی امکان تردد نداشت. هفت تا هشت ساعت طول کشید و چند مسیر تخریب شد تا بالاخره اولین بیل مکانیکی زنجیری به محل حادثه وارد شد.

خبرگزاری رکن آنلاین: علت این تأخیر هفت تا هشت ساعته چه بود؟

شریفی: یکی از عوامل بروز تأخیر این بود که سیل چند معبر اصلی داخل امامزاده داوود (ع) را شسته بود و امکان اینکه با بالگرد این ماشین‌آلات را در ابتدای مسیر قرار دهند، وجود نداشت؛ چرا که فاصله کوه‌ها کوتاه بود و خلبان پرواز این کار را غیرممکن می‌دانست. در نهایت عملیات انجام شد و مجموعه فوتی‌ها حدود ۲۵ نفر بود که ظرف سه چهار روز اول مشخص شد.

هیچ یک از امکانات دولت در خصوص سیل امامزاده داوود(ع) پای کار نبود

خبرگزاری رکن آنلاین: با توجه به اینکه محدوده کن در حریم شهر تهران قرار دارد، علت حضور و ماندگاری مدیریت شهری در محل حادثه چه بود؟

شریفی: با توجه به اینکه محل وقوع سیل، در محدوده شهر تهران نبود، شهرداری وظیفه داشت که در روز سوم محل حادثه را تخلیه کند و پس از آن نیز شهرداری محل را تخلیه کرد؛ اما با درخواست فرمانداری