ورود سامانه بارشی سرد و هشدار به کشاورزان/رگبار باران و رعد و برق فردا در پایتخت

از سراسر وب

محمد اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین» در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: در دو روز آینده رگبار باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقت در غرب و شمال غرب کشور، سواحل خزر، شمال شرق همچنین استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز پیش‌بینی می‌شود و در مناطق مستعد احتمال خیزش گرد و خاک وجود دارد.

وی ادامه داد: در دو روز آینده در بخش هایی از شرق و مرکز کشور همچنین ارتفاعات زاگرس جنوبی و ارتفاعات کرمان بارش پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید خواهیم داشت.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه امروز شدت بارش‌ها در شمال آذربایجان های شرقی و غربی و همچنین استان های گیلان گلستان و مازندران است، گفت: روز سه‌شنبه شدت بارش‌ها در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، برخی نقاط استان البرز و تهران خواهد بود.

اصغری با اشاره به فعالیت سامانه بارشی نسبتا سرد، توضیح داد: در 4 روز آینده در بسیاری از استان های کشور نظیر آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، تهران، البرز، همدان، مرکزی، قم، کردستان، لرستان، سمنان، کرمانشاه، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، مناطق مرتفع استان بوشهر، ارتفاعات جنوب یزد، ارتفاعات کرمان و غیره، احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها و جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، همچنین احتمال آبگرفتگی و برخورد صاعقه و اختلال تردد در جاده های کوهستانی وجود دارد که توصیه می شود خودداری از اتراق، تردد و چرای دام در بستر و حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها، بازگشایی آبروها، اجتناب از صعود به ارتفاعات بویژه سبلان و البرز مرکزی و تمهیدات لازم در مراقبت از محصولات کشاورزی و باغداری، گلخانه‌ای و دامی، در دستور کار باشد.

وی ادامه داد: روز چهارشنبه ۱۶ مهر بارش در سواحل خزر و دامنه‌های جنوبی البرز ادامه دارد و در بخش هایی از غرب و شمال غرب همچنین شمال شرق کشور بارش پراکنده خواهیم داشت و پنجشنبه بارش‌ها در سواحل خزر دامنه‌ها و ارتفاعات البرز ادامه دارد.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه روز جمعه بارش پراکنده در دامنه البرز مرکزی و البرز غربی و همچنین سواحل شرق خزر خواهیم داشت، گفت: در این مدت در ارتفاعات البرز مرکزی و شمال غرب کشور بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

اصغری اضافه کرد: از امروز تا چهارشنبه در استان‌های واقع در شمال غرب، سواحل خزر، شمال شرق کشور و دامنه‌های البرز کاهش دما بین ۴ تا ۸ درجه به تدریج پیش‌بینی می‌شود همچنین از امروز بعد از ظهر تا پایان هفته دریای خزر مواج خواهد بود.

وی در تشریح وضعیت جوی پایتخت اظهار داشت: آسمان تهران روز آینده ابری در برخی ساعات رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که این شرایط تا شب ادامه دارد بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۲۱ و ۱۵ درجه خواهد بود.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روز آینده شهرکرد با کمینه دمای ۳ درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان و اهواز با بیشینه دمای ۴۱ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان خواهد بود.

پایان خبر / رکن آنلاین