وضعیت بازار لوازم خانگی در دو سال اخیر/ چگونه قیمت برخی لوازم خانگی به ۲۵۰ میلیون تومان رسید

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»،  پس از اعمال تحریم‌های آمریکا در سال 1397 و افزایش قیمت ارز و  همچنین خروج تولیدکنندگان خارجی لوازم خانگی از کشور؛ بازار لوازم خانگی با عدم تناسب در عرضه و تقاضا مواجه شد، به طوری که لوازم خانگی در بازار بسیار نایاب و گران شد، البته مشکل تامین کالا پس از مدتی با ورود تولید کنندگان جدید لوازم خانگی و همچنین افزایش تولید، تولید کنندگان قبلی تا حد زیادی مرتفع شد اما مشکل گرانی و افزایش قمیت لوازم خانگی همچنان باقی است و در برخی اقلام لوازم خانگی از جمله یخچال و فریزر خارجی با قیمت‌های بسیار کلان 80 و یا 100 میلیون  تومانی مواجهیم.

حتی به اذعان رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید کنندگان لوازم خانگی در این بازار کالاهایی با قیمت بسیار گزاف وجود دارد، به طوری که یخچال و فریز ساید خارجی ۲۵۰ میلیون تومانی نیز عرضه می‌شود. 

قیمت لوازم خانگی تولید داخلی نیز از هیچ ثباتی برخوردار نیست و قیمت عرضه کالاهای تولیدی این بخش دائما در حال افزایش است. 

بنابراین در مورد وضعیت تولید، عرضه و همچنین دلایل گرانی لوازم خانگی گفت وگویی تفصیلی با اکبر پازوکی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تهران انجام شده است که در ادامه می‌خوانید: 

* اصناف نقشی در تعیین قیمت کالا ندارند!

– فارس: لوازم خانگی یکی از کالاهای مصرفی خانوارها است که در یکی دو سال اخیر بطور مداوم  شاهد رشد و افزایش قیمت در این بخش بوده ایم، دلیل گرانی در این بخش چیست و چرا این بخش از تولیدات دارای ثبات قیمت نیست؟

– پازوکی: مردم عامل افزایش قیمت و به عبارتی گرانی لوازم خانگی را فروشندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی می‌دانند در حالی که اصناف هیچ نقشی در افزایش قیمت کالا ندارند. 

فروشنده، کالا را با قیمت مشخص از تولید کننده یا کارخانه خریداری می کند و براساس سود مشخص و متعارف به فروش می رساند لذا یک فروشنده هیچ نقشی در تعیین قیمت کالا یا لوازم خانگی ندارد، ضمن اینکه  فروشندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی نیز متاثر از این افزایش قیمت ها هستند و این افزایش قیمتها برخلاف تصور عمومی اصلا به نفع فروشندگان نیست زیرا با کاهش قدرت خرید مردم بازار رونق خود را از دست می دهد و رکود بر بازار حاکم می شود و رکود نیز به معنای کاهش درآمد یک واحد صنفی است بنابراین افزایش قیمت اصلا به نفع فروشنده یا عرضه کننده باشد.

* اصناف ملزم به رعایت قیمت کالاهای  ثبت شده در سایت 124 هستند

البته ذکر این نکته نیز لازم است که براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار تولید کنندگان لوازم خانگی مکلف و موظف به ثبت قیمت مصرف کننده کالاهای تولیدی خود در سایت ۱۲۴ سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان می باشند، براین اساس قیمت مصرف کننده هر کالایی در حوزه تولیدات لوازم خانگی از طریق سایت مذکور قابل رویت است و فروشنده دارای جواز کسب به هیچ عنوان امکان عرضه لوازم خانگی با قیمتی خارج از قیمت های ثبت شده ندارد.

علاوه بر این گشت های بازرسی اصناف، تعزیرات و وزارت صمت همواره به واحدهای عرضه کنده لوازم خانگی نظارت دارند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی فروشندگان مطابق قانون با آنها برخورد می شود.

– فارس: براین اساس شما معتقدید اگر افزایش قیمتی بر لوازم خانگی اعمال می شود و به عبارتی لوازم خانگی گران می شود این گرانی توسط تولیدکنندگان بر کالاها اعمال می‌شود، زیرا تعیین قیمت بر عهده فروشندگان و عرضه کنندگان نیست؟

– پازوکی: قیمت گذاری کالا و خدمات اصول و قواعد خود را دارد، به هر حال بخشی از قیمت گذاری کالاهای تولیدی از جمله لوازم خانگی براساس تایید نهایی سازمان حمایت انجام می شود اما نکته مهم در بحث لوازم خانگی تاثیر قیمت ارز بر قیمت تمام شده کالا است.

در شرایط فعلی اقتصاد و بخصوص در دو سال اخیر که مدام با رشد قیمت ارز مواجه بوده ایم با رشد قیمت انواع و اقسام کالاها نیز