وقتی اورتگاس نگران سلامت ایرانی‌ها می‌شود!

از سراسر وب

به گزارش گروه سیاست خارجی «رکن آنلاین»، «مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد امروز (چهارشنبه) در پیامی در توئیتر نوشت: «آمریکا از وخیم شدن شرایط کووید-۱۹ (کرونا) در ایران نگران است و ما پیشنهاد خود برای کمک را که برای بار نخست در ماه فوریه مطرح کردیم، تکرار می‌کنیم.»

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا در گفت‌وگویی با شبکه «سی.ان.بی.سی»گفته بود که واشنگتن همچنان به «فشار حداکثری» به ایران ادامه می‌دهد، اما به مذاکره با جمهوری اسلامی برای یک توافق بهتر علاقه‌مند است. وی افزود: «کارزار فشار اقتصادی حداکثری ما همچنان باقی است، اما به یاد داشته باشید که رئیس‌جمهور ترامپ گفته است که خواستار یک راه‌حل صلح‌آمیز با ایران است و گفته است که تمایل دارد برای یک توافق بهتر وارد مذاکره شود».(اینجا بخوانید)

اورتگاس پیش از این هم در اظهاراتی گفته بود که فشار حداکثری به ایران باعث شده رفتارهای تحریک آمیز دریایی آن در خلیج فارس محدود و تهران از کسب میلیاردها دلار محروم شود.

البته این اظهارات واکنش سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشت و سعید خطیب‌زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در این باره، گفت:‌ عاقلان دانند که فشار حداکثری دائمی آمریکا موفق بوده یا مقاومت حداکثری ملت ایران. ایالات متحده روزهای تلخی را طی می‌کند که نتیجه و ثمره نه تنها سیاست‌های مخرب فعلی رژیم حاضر در کاخ سفید است، بلکه سال‌ها خونریزی، جنگ و کشتار مردم بیگناه این منطقه است. ایالات متحده جز این ادعاهای واهی حرف دیگری نمی‌تواند بزند.

 

 

سخنگوی وزارت خارجه افزود:‌ این ضرباتی که ناجوانمردانه به خاطر تحریم‌ها به ملت ایران زده شده، نه فراموش می‌شود و نه فراموش می‌کنیم که خسارت‌ها را بگیریم. روزی که آمریکا عاقل شود و بخواهد برگردد به جامعه جهانی تازه اول ماجراست و باید بتواند همه چیز را جبران کند.(اینجا بخوانید)

 

 

به گزارش «رکن آنلاین»، نگرانی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سلامت مردم ایران و ادعای آمادگی کمک برای مبارزه با کرونا که به گفته اورتگاس برای دومین بار از سوی آمریکایی‌ها مطرح می‌شود، در حالی است که چندی پیش «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا خود به تاثیر این تحریم‌ها بر سخت‌تر شدن زندگی مردم ایران اذعان کرد و گفت: «ما زندگی را برای جمهوری اسلامی ایران و رژیم آن، بسیار سخت کردیم. ما به فشار آوردن به آنها ادامه می‌دهیم… رئیس‌جمهور ترامپ صراحتاََ اعلام کرد که ایران هرگز سلاح اتمی نخواهد داشت».

«الیوت آبرامز»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» بیان کرد:«فکر می‌کنم کارزار فشار حداکثری اثر عظیمی بر ایران گذاشته است. به صادرات نفتی آنها نگاه کنید یا ارز ایران، ریال را نگاه کنید که سقوط کرده است. فکر می‌کنم آنها قادر نخواهند بود چهار سال دیگر این وضع را تحمل کنند.»

به گزارش «رکن آنلاین»، پیش از این ظریف در صفحه توئیتر خود در واکنش به ادعای آمریکایی‌ها برای کمک به ایران نوشته بود: «ما نیازی به صدقه‌دادن ترامپ نداریم. چیزی که ما از او می‌خواهیم، این است که به ممانعت از فروش نفت و دیگر محصولات ایران، خرید نیازهایش و کسب و تولید درآمد پایان دهد».

دونالد ترامپ دوم اردیبهشت ماه در اظهاراتی عنوان کرده بود: «تصاویری از تعداد زیادی کیسه‌های [اجساد] را در تلویزیون نشان می‌دهند… اگر آنها (ایران) به دستگاه تنفسی  نیاز د&