«پارک ملی هوافضا»؛ نمایشگاهی در تراز جهانی/ چه تجهیزاتی توسط هوافضای سپاه به نمایش درآمده؟

از سراسر وب

گروه دفاعی «رکن آنلاین»: روز گذشته نمایشگاه دائمی توانمندی‌های راهبردی نیروی هوافضای سپاه تحت عنوان «پارک ملی هوافضا» با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه و سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در تهران افتتاح شد.

در این نمایشگاه دستاوردهای مختلف نیروی هوافضای سپاه از آغاز شکل‌گیری تاکنون در پنج حوزه فعالیت این نیرو یعنی موشکی، پهپادی، عملیات هوایی، پدافند هوایی وفضایی در پنج بخش مجزا و فضایی گسترده به نمایش در آمده است.

در ادامه به معرفی برخی از دستاوردهای به نمایش در آمده در این نمایشگاه خواهیم پرداخت:

سرآغاز این نمایشگاه، عبور از دالانی به نام «الف دزفول» است که در آن صحنه‌هایی از مقاومت مردم دزفول در برابر موشک‌باران های رژیم بعثی عراق در هشت سال دفاع مقدس با طراحی محیطی کلاس درس و خانه‌های مردم پیاده سازی شده است و پس از عبور از آن به بخش موشکی نمایشگاه می‌رسیم.

بخش موشکی نمایشگاه در دو محل برپا شده است که یکی مسقف و دیگری روباز و در پاسیو میانی نمایشگاه قرار دارد. در بخش مسقف نمایشگاه ۱۷ موشک بالستیک به نمایش درآمده که از این تعداد ۱۵ موشک شامل اسکاد، شهاب۲،‌ قدر، نازعات، دو نمونه از موشک فاتح، ذوالفقار، رعد-۵۰۰، دزفول، خلیج فارس، هرمز، سجیل، عماد، خرمشهر، قیام بر روی استند به صورت ایستاده قرار گرفته‌اند و دو نمونه از موشک شهاب-۳ نیز به صورت برش‌خورده به منظور آشنایی بازدیدکنندگان با اجزای داخلی موشک به صورت افقی قرار داده شده است.

از دیگر موارد به نمایش درآمده در بخش مسقف قسمت موشکی نمایشگاه، اجزای سامانه‌های ناوبری موشک و یک سرجنگی بارشی است که نمونه برش خورده آن به منظور آشنایی بازدیدکنندگان با این نوع از سرجنگی به نمایش گذاشته شده است.

اما در بخش روباز موشکی نمایشگاه هم دستاوردهای قابل توجهی شامل ۶ موشک و ۳ ماهواره‌بر به نمایش درآمده است. در این بخش موشک تندر-۶۹ که در حقیقت نمونه تغییر یافته موشک پدافندی HQ-2 و تبدیل آن به موشک زمین به زمین است و نخستین سامانه‌های موشکی اسکاد وارد شده به کشور هم به نمایش گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید:

رونمایی از موشک بالستیک دریایی «ذوالفقار بصیر» با برد ۷۰۰ کیلومتر

لانچر دو فروندی موشک‌های کلاس ذوالفقار هم در این بخش قرار گرفته است که بر روی آن موشک دزفول و موشک ذوالفقار بصیر بعنوان موشک بالستیک دریایی با برد ۷۰۰ کیلومتر برای نخستین بار به نمایش گذاشته شده است.

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای نخستین بار در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته، اولین سامانه موشکی کن (محفظه) پرتاب بالستیک است که البته پیشتر در رزمایش پیامبر اعظم سپاه پاسداران شلیک موشک از آن به نمایش درآمده بود اما این اولین بار است که از نزدیک در معرض دید قرار می‌گیرد.

در بخش ماهواره‌برهای این نمایشگاه هم سه ماهواره بر سفیر،‌ سیمرغ و ماهواره‌بر قاصد قرار گرفته‌اند؛ قاصد ماهواره‌بر  سه مرحله‌ای ساخت نیروی هوافضای سپاه است که در اردیبهشت‌ماه سال جاری ماهواره نظامی نور را بعنوان اولین ماهواره نظامی ایران در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار داد.

اما بخش بعدی این نمایشگاه، دستاوردها و توانمندی‌های پهپادی نیروی هوافض