پای صحبت غایبان کنکور، داوطلبان غیرمجاز و متقاضیان رشته های بدون کنکور/ کنکور تنها مسیر ورود به دانشگاه نیست

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی «رکن آنلاین»، چند سالی است که با افزایش ظرفیت دانشگاه ها و کاهش تعداد متقاضیان کنکور هر سال، کنکور دیگر تنها راه ورود به دانشگاه نیست.

در این سال ها، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حرکت به سمت حذف کنکور را آغاز کرده است و سعی کرده که بخشی از پذیرش دانشگاه ‌ها را از خارج از مسیر کنکور فراهم کند و این نگاه را گسترش دهد.

برای کنکور سراسری امسال، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری حتی به داوطلبان توصیه کرد که به دلیل شرایط خاص امسال اگر داوطلبان که نیاز به شرکت در آزمون ندارند، در کنکور حضور پیدا نکنند و در رشته های بدون آزمون ثبت نام کنند و وارد دانشگاه شوند.

درباره کنکور امسال می توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

*ورود به دانشگاه از طریق رشته های بدون آزمون 

در حال حاضر یکی از روش های ورود به دانشگاه ها، ورود از طریق رشته های بدون آزمون است که مهلت ثبت نام برای ورود به دانشگاه ها در رشته های بدون آزمون امروز به پایان می رسد.

براساس مصوبه جلسه ۲۴ تیرماه ۹۹ شورای سنجش و پذیرش دانشجو، ثبت‌نام و اعلام نتایج پذیرش در رشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) برای تمامی زیرنظام ‌های آموزشی (شامل دوره‌ های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان دانشگاه ‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزشی عالی غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی) به صورت جدا از کنکور انجام می شود.

در این روش، حتی افرادی که در کنکور ۹۹ غایب بوده‌ اند هم می ‌توانند انتخاب رشته کنند.

ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برای مهرماه سال ۱۳۹۹ از پنجم مردادماه آغاز شد و داوطلبان تا ساعت ۲۴ روز ۱۴ مهرماه ۹۹ فرصت دارند برای ثبت نام در این رشته‌ ها اقدام کنند.

*امسال چند نفر از طریق رشته های بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند؟

به گفته منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، امسال حدود ۴۰۰ هزار نفر صندلی و محل کد رشته در دانشگاه‌ ها، شامل ۲۰ درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ های دولتی، ۴۵ درصد از ظرفیت پذیرش نوبت دوم و ۹۸ درصد ظرفیت غیردولتی و آزاد از طریق بدون کنکور پذیرش می‌ شود، یعنی نمره کنکور تأثیری در پذیرش آنان ندارد و داوطلبان بدون کنکور می‌توانند در این رشته ‌ها تحصیل کنند.

ظرفیت پذیرش در این دوره‌ ها در مجموعه تمامی دوره‌ های روزانه، شبانه، مجازی، غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور ۳۹۴ هزار و ۲۳۸ نفر است که از این میزان ۲۲ هزار و ۳۳۳ نفر ظرفیت معادل ۵ درصد به دوره روزانه اختصاص دارد و ۳۷۱ هزار و ۹۰۰ نفر ظرفیت به دوره ‌های شهریه پرداز اختصاص دارد.

بنابر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تاکنون ۲۳۶ هزار نفر برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه‌ ها و موسسات آموزش عالی در مهرماه ۱۳۹۹ ثبت نام کرده‌ اند.

به بهانه آخرین فرصت داوطلبان ورود به دانشگاه ها در سال ۹۹، پای صحبت غایبان کنکور، داوطلبان غیرمجاز به انتخاب رشته و متقاضیان رشته های بدون کنکور دانشگاه ها نشسته ایم تا از دلایل ورود آنان به این مسیر و انتخاب این راه متفاوت بشنویم. 

*فقط در پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها شرکت کردم

خبرنگار فارس با والدین یک داوطلب کنکوری امسال، که پسرشان کنکور داشت و با اینکه درس خوانده بود و آماده کنکور بود به خاطر شرایط بیماری کرونا به جلسه امتحان نرفته بود و اکنون متقاضی ورود به رشته های بدون آزمون است، آشنا شده است.

اکنون پای صحبت پسر این خ