پرداخت ۶۰ هزار تومان برای یک ویزیت ۳ دقیقه‌ای!

از سراسر وب

گروه سلامت «رکن آنلاین» – محمد رضازاده: باید بیمار باشی و پایت به بیمارستان و مراکز درمانی باز شود تا شلوغی بیمارستان‌ها را باور کنی. حتی اگر از  اولین ساعات روز به بیمارستان مراجعه کنی افراد زیادی را می‌بینی که بر روی صندلی‌های بیمارستان یا حتی بیرون از بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های تخصصی منتظر هستند؛ هرچند تا قبل از شیوع بیماری کرونا وضعیت برخی بیمارستان‌های شهر تهران با الان تفاوت چندانی نداشت و با شیوع بیماری کرونا و محدود شدن فعالیت برخی مطب‌ها و مراکز درمانی حجم بیمارانی که سراسیمه به بیمارستان‌ها یا برخی مطب‌های فعال مراجعه می‌کنند چندین برابر شده است.

ناگفته نماند طی سال‌های اخیر، برخی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به سامانه نوبت دهی اینترنتی و تلفنی مجهز شده‌اند که همان‌ها هم مشکلات خاص خود را دارند. بعضی هم همچون گذشته حضوری نوبت می‌دهند که این نوع نوبت دهی هم دردسرها و شب بیداری های خاص خود را دارد.

عباسی یکی از بیمارانی است که از سه هفته پیش به صورت تلفنی از یکی از مطب‌های پزشکان معروف تهران نوبت گرفته است. او که از شهر کرمان به تهران آمده است گفت: چندین روز به صورت متناوب شماره مطب را گرفتم تا این که توانستم برای سه هفته بعد نوبت بگیرم اما ساعت ویزیت به من اعلام نشد بنابراین از صبح جلوی درب مطب هستیم و عملا تا ساعت 2 ظهر معطل بودم.

وی ادامه داد: با تجویز پزشک معالج باید آزمایش و عکس های متعددی تهیه می کردم اما گرفتن نوبت مجدد باعث شد من عملا دو هفته در تهران بمانم. وقتی از او در خصوص دلیل آمدنش به تهران سوال می‌کنم می‌گوید برخی مطب‌های شهر ما چندین هفته است تعطیل هستند و از سویی پزشک متخصص حاذقی در شهر ما وجود ندارد.

حسینی نیز که برای مداوای بیماری همسرش از استان خوزستان به تهران سفر کرده است با بیان این که نوبت ویزیت پزشک مورد نظر خود را از یک ماه پیش گرفته است گفت: طی این مدت همسرم درد زیادی داشت اما ناچار به تحمل بود تا این که در روز تعیین شده به تهران آمدیم که در بیمارستان نیز با صف طولانی بیماران مواجه شدیم و به ناچار برای ویزیت به مطب آقای دکتر آمدیم تا شاید اینجا زودتر نوبت بگیریم و وقتی پس از پرداخت ویزیت ۶۰ هزار تومانی آقای دکتر تنها سه دقیقه همسر من را ویزیت کرد و گفت چند روز دیگر برای معاینه مراجعه کنیم.

*ویزیت پزشک ۱۵ دقیقه است

طبق مصوبه هیات وزیران، زمان استاندارد ویزیت برای پزشکان عمومی در کشور ۱۵ دقیقه تعیین شده است. اما در واقعیت به دلیل تعداد بالای مراجعین و کمبود پزشک، زمان اختصاص یافته، همواره بسیار کمتر از زمان استاندارد است؛ در پی این مسئله مشکلات فراوانی از جمله افزایش خطای پزشکی و کاهش کیفیت خدمات درمانی بوجود آمده است.

یکی از چالش­‌های عمده در زمینه بهداشت و درمان، مدت زمان ویزیت است. زمان طی شده از لحظه ورود بیمار به اتاق معاینه تا لحظه ترک اتاق توسط بیمار، زمان ویزیت محسوب می­شود. اختصاص زمان کافی برای ویزیت مطلوب و موثر بیمار توسط پزشک ضروری است. اما در واقعیت زمان اختصاص یافته، همواره بسیار کمتر از زمان استاندارد و لازم بوده و یکی از نگرانی­های دائمی سیاست­گزاران­، بیماران و پژوهشگران است.

*معاینه ۳ دقیقه‌­ای بیماران در کشور

مطابق با مصوبه تعرفه خدمات پزشکی در کشور، زمان استاندارد ویزیت برای پزشکان عمومی ۱۵ دقیقه، پزشکان متخصص ۲۰ دقیقه، پزشکان فوق تخصص ۲۵ دقیقه و روانپزشکان نیز ۳۰ دقیقه تعیین شده است. باوجود ابلاغ این مصوبه به همه مراکز درمانی، اغلب پزشکان، زمانی کمتر از این مقدار را برای معاینه بیماران صرف می­کنند.

مطالعات پژوهشی صورت گرفته در زمینه زمان معاینه، بیانگر اوضاع نابه به سامان معاینه است. به طوری که در مطالعه انجام شده در بیمارستان آموزشی اطفال قدس قزوین، زمان میانگین معاینه کودکان بیمار توسط متخصصین اطفال در سال ۱۹۹۷، ۳.۵ دقیقه بوده است. همچنین در پژوهشی دیگر که در دانشگاه گرگان انجام شده، زمان میانگین ملاقات بیماران توسط پزشکان عمومی تنها ۶.۹ دقیقه گزارش شده است.

در همین راستا محمد آ