پیشرفت در درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی/ چه بیمارانی در طرح سلول درمانی کرونا قرار گرفته‌اند؟

از سراسر وب

مرتضی ضرابی، رئیس بانک خون رویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی «رکن آنلاین» از پیشرفت در درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی خبر داد و آخرین وضعیت درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی را تشریح کرد.

وی گفت: همزمان با شیوع کرونا در جهان، درمان بیماری کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی در دنیا به عنوان یکی از گزینه‌های موجود مطرح و آغاز شد و ما هم در ایران فعالیت در این باره را آغاز کردیم.

ضرابی گفت: در ابتدای طرح سلول درمانی بیماران کرونا در کشور با ۲ بیمارستان شریعتی و مسیح دانشوری همکاری را آغاز کردیم و اکنون ۲ بیمارستان امام خمینی (ره) و هاجر هم به این طرح اضافه شده اند.

*چه بیمارانی در طرح سلول درمانی کرونا قرار گرفته اند؟

رئیس بانک خون رویان توضیح داد: طرح سلول درمانی بیماری کرونا در بیمارانی که قطعا درگیر بیماری کرونا شده‌اند اجرا می‌شود، به این صورت که تست کرونای این افراد مثبت بوده است، درگیری ریه دارند و سطح اکسیژن خون آنان کاهش پیدا کرده است که این افراد در طرح کرونا قرار گرفته اند و حتما باید این مشخصات را داشته باشند.

ضرابی افزود: برای این افراد در ۲ نوبت سلول بنیادی داخل رگ تزریق می شود؛ قبل و بعد از تزریق سلول‌های بنیادی شرایط بیمار کاملا بررسی می شود تا تاثیر سلول‌های بنیادی روی ریه را متوجه شویم و برای این کار سی تی اسکن انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: انتظار داریم که سلول های بنیادی باعث تعدیل سلول ایمنی بدن بیمار درگیر کرونا و ترمیم بافت ریه شود و همچنین از عوارض کرونا روی ریه پیش گیری کند.

رئیس بانک خون رویان تاکید کرد: اگرچه با شواهد و نتایجی که تاکنون به دست آمده است به نظر می رسد استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماران کرونایی می تواند کاملا موثر باشد و جلوی عوارض بلند مدت را بگیرد، اما در مجموع این طرح نیاز به زمان بیشتر دارد که بتوانیم نتایج  سلول درمانی را در بیماری کرونا ارزیابی کنیم.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید