چگونه از مرحله سرنوشت‌ساز انتخاب رشته عبور کنیم/درباره رتبه کنکور و مادران کمال‌طلب!

از سراسر وب

گروه خانواده – «رکن آنلاین»؛ نتایج اولیه کنکور سراسری امسال هم منتشر شد و نوجوانان پشت کنکوری، راضی یا ناراضی وارد مرحله دیگری از زندگیشان شدند: مرحله حساس و سرنوشت ساز انتخاب رشته.

برخی از داوطلبان هنوز در شوک نتیجه با دیدن رتبه خود دچار نا امیدی و یاس شدند و راه روبرویشان را بن بستی دیدندکه گریزی از آن نیست البته در این میان از نقش والدین نیز نباید بگذریم که با ایده آل نگری و تلاش برای اینکه یک مهندس یا پزشک در خانواده داشته باشند، به فرزندانشان در داشتن احساس یک انسان شکست خورده مغلوب کمک می کنند.

سجاد کریمان مجد مشاور تخصصی روابط عاطفی جوانان و روانشناس خانواده در ابتدا توصیه هایی به نوجوانان برای گذر از این بحران داشت و توصیه هایی برای داشتن یک انتخاب رشته مطلوب ارائه کرد.

 

انتخاب درست در گذرگاه های پر استرس زندگی

موضوع انتخاب رشته ، انتخاب همسر و شغل و یا حتی موضوع بچه دار شدن یا نشدن و موضوعاتی از این دست ، انتخاب های پر استرسی هستند که هر فردی در بازه های زمانی مختلف زندگی آن را تجربه می کند و اگر فرد روش درست مواجهه با این انتخاب ها را نداند  می تواند یک استرس و فشار روانی زیادی را به وجود بیاید.

نکته اساسی این است باید در نظام فکری ما جریان شکست و پیروزی درست شکل گرفته باشد. یعنی در زمان کودکی وقتی با مشکلی مواجه می شدیم، خانواده  تجربه شکست را به عنوان یک تجربه عجیب و غریب برایمان تعریف  نکرده باشند و مسبب این نشده باشند که همیشه از شکست هایمان فرار کنیم و یا آنها را مخفی نگه داریم؛ تجربه عدم موفقیت در رشته مورد علاقه یا عدم کسب رتبه مورد نظر در کنکور به هیچ وجه نمی تواند حال ما را به اندازه ای بد کند که بخواهیم از زندگی دست بکشیم و یا نا امید شویم.

شکست جزئی از زندگی است

پس اولین گام برای این که بتوانیم نسبت به نارضایتی از رتبه کنکور واکنش منفی اغراق آمیز نشان ندهیم و بتوانیم قدرتمند تصمیم گیری کنیم این است که قبول کنیم که این موضوع کاملا از حیطه اختیارات ما خارج بوده است و حتی نوع واکنش مان به مدل تربیتی در دوران کودکی و رفتار والدین  در مواجهه با شکست های زندگی مربوط می شود.

به خصوص افرادی که در خانواده تک فرزند بزرگ شدند ، به دلیل اینکه در مواجهه با مشکلات مختلف وارد رقابت درون خانوادگی با بچه دیگری نبودند وهمیشه خواسته هایشان بدون شکست و نه شنیدن محقق شده است، بیشتر دچار مشکل می شوند و این موجب یک مشکل جدی در تصمیم گیری های مختلف فرایند زندگی می شود.

 

شکست در کنار رشد

نکته بعدی که مرتبط با مدل تربیتی پدر و مادر است و می تواند به اندازه تجربه شکست مهم باشد و انحصاری در گذشته ندارد و همین الان هم می توان آن را ایجاد کرد، به نگاه و جهان بینی فرد نسبت به دنیای اطرافمان مربوط می شود. دنیایی که در آن رنج ها و لذت ها در کنار هم معنا پیدا می کنند. دنیایی که اگر قرار باشد رشدی برای فرد در آن اتفاق بیفتد ، راهی جزشکست در کناررشد وجود ندارد. راهی نیست جز اینکه رشد در کنار یک شکست اتفاق بیفتد و هیچ مرد موفقی نیست که در زندگی اش شکست را تجربه نکرده باشد.

قطعا بعد از این شکست موفقیت خواهد بود به شرط اینکه نمودار رشدی شما رو به جلو باشد و خسته نشوید. در کنا راین شکست نباید اهداف و آرزوهای خود را رها کنید و با دلزدگی روند زندگی را به جلو ببرید . باید بدانید به لحاظ زمانی در این مقطع از زندگی برای شما شکست در کنکور سراسری به وجود آمده اما می توانید این شکست را به تجربه خوب موفقیت تبدیل کنید.

 

قانون زندگی را بپذیریم

این قانون زندگی است و این قانون به ما یاد داده است که همیشه لذت موفقیت از کنار رنج شکست ها بدست می آید و انسان ها هیچ گاه نمی توانند نمودار رشدی خودشان را بدون ه®