کنکور، آزمون استخدامی و شبکه ملی اطلاعات؛ مروری بر داغ‌ترین مطالبات «فارس من» در هفته‌ گذشته

از سراسر وب

به گزارش خبرگزاری فارس؛ تواتر سوژه‌های ثبت‌شده در «فارس من» نشانه اعتماد شما است؛ اعتمادی که بزرگ‌ترین سرمایه خبرگزاری است. بررسی تک‌تک آن‌ها خاصه داغ‌ترین سوژه‌های هفته می‌تواند تصویر روشنی از مهم‌ترین دغدغه‌های افکار عمومی ارائه دهد. هفته گذشته کمپین‌هایی مانند راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، رشد جمعیت، استمرار برگزاری کنکور نظام‌قدیم تا ۱۴۰۰ و بومی‌گزینی در آزمون استخدامی حسابی داغ شدند. این گزارش مرور آن‌ها است.

 

۱| هزاران امضا برای یک آزمون؛ کنکور نظام‌قدیم ۱۴۰۰ هم برگزار شود

آخرین گروه دانش‌آموزان نظام قدیم آموزشی (۴-۳-۵) سال ۹۷ به سد کنکور رسید. البته که با اقبال مضاعف داوطلبان و سخت‌تر شدن آزمون سراسری قبولی برای خیلی از بچه‌ها آن‌هم در سال اول اندکی دشوار به‌نظر می‌رسید. برای همین مسؤلین وعده تمدید آزمون تا ۱۴۰۰ را دادند. اگرچه برخی حرف‌وحدیث‌ها این روزها حاکی از پایان زودهنگام آزمون نظام قدیم برای داوطلبان دارد. موضوعی که حسابی موجبات نگرانی دانش‌آموزان قدیمی را فراهم آورد.

کمپین آن‌ها قبل از عید در «فارس من» به‌ثبت رسید؛ این روزها با این همه بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری اما حسابی دوباره چرخید و داغ شد. در این پویش آمده است: «آقای محی‌الدین بهرام محمدیان رییس سابق پژوهش وبرنامه‌ریزی آموزش وپرورش در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کردند کنکور نظام قدیم حداقل تا ۳سال یعنی تا کنکور سال۱۴۰۰ و حداکثر تا ۵ سال برگزار می‌شود. اگرچه این‌روزها برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از پایان کنکور نظام قدیم دارد.»

 

در ادامه این داوطلبان با اشاره به هزینه‌های بالای خرید کتاب و لوازم کمک‌آموزشی مرتبط با محتوای «نظام‌جدید»، نوشته‌اند: «با وضع معیشتی موجود جامعه که خیلی‌ها از عهده تأمین مایحتاج ضروری خود برنمی‌آیند، چه طور انتظار دارند داوطلبان هزینه چند میلیونی آن هم فقط صرفاً برای تهیه منابع و… بپردازد؟ داوطلبان نظام قدیم که پشت کنکور هستند، عمدتاً از قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند که در مدارس عادی درس خواندند و نتوانستند به دانشگاه راه یابند.»

 

مطلب به‌جایی است؛ این‌روزها موضوع در راهروهای بهارستان و با همت کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس شورا در حال بررسی است. همکاران من بویژه در گروه پارلمان هم روزانه پی‌جوی ماجرا هستند. حتماً تا حصول نتیجه و تعیین تکلیف ماجرا کنار شما هستند. اخبار تکمیلی را در فارس دنبال کنید.

 

۲| کمپین هزاران نفری فعالان حوزه جمعیت؛ برای سالمندی ایران عزیز فکری بکنید

ایران در حال پیر شدن است؛ این را آمارگیری‌های سالانه مرکز آمار می‌گوید. سیاست‌های تحدید جمعیت اوایل انقلاب کار خودش را کرد. البته که نباید از فشار اقتصادی و مشکلات عدیده‌ی معیشتی غافل شد. هر چه که هست، ماجرا جدی است. آنقدر که اگر چند سال دیگر با همین دست‌فرمان پیش برویم، به یکی از پیرترین ممالک دنیا بدل خواهیم شد. ملتی فرتوت و از پا افتاده که طبعاً هرچه درآمد دارد باید خرج خدمات اجتماعی کند.

حالا گروهی از فعالان حوزه جمعیت، جوان‌ترهای با انگیزه پای کار آمدند. کمپین آنها شهریور همین امسال در «فارس من» به ثبت رسید؛ کمپینی که خیلی زود توانست هزاران امضا بعنوان حمایت جمع کند. خطاب مطالبه آنها به دکتر مرندی رئیس فرهنگستان علوم‌پزشکی و وزیر سابق بهداشت و درمان است. مردی که سیاست‌های تحدید جمعیت در روزگار صدارت وی اجرایی شد.

 

در این پویش آمده است: «با عنایت به موضوع تحدید جمعیت و نیز خطرهایی که از این حیث اسلام و ایران عزیز را تهدید می‌کند، لازم است جایزه‌ای که برای این امر دریافت نموده‌اید را بازپس دهید. سیاست‌هایی که شما به خاطر اِعمال آن‌ها بدون رصد، مدیریت و دوراندیشی علمی کار را بدین جا رسانده که نرخ باروری کلی بانوان ایرانی بسیا&#