کنکور اهداف نظام تعلیم و تربیت را تأمین نمی‌کند/ توسعه فناوری‌های نانو در پژوهش‌سراهای دانش‎آموزی

از سراسر وب

به گزارش گروه آموزش ‌و پرورش «رکن آنلاین»، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در هفتمین نشست از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی هفته که با هدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌ و پرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفت‌وگو بر محور تحول با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، اعضای شورای معاونان و رؤسای 760 منطقه در کشور برگزار شد، اظهار کرد: هدف ما از تشکیل این جلسات، بررسی مسائل و مشکلات مشترک بین دو دستگاه و دستیابی به تفاهم مشترک برای حل این مسائل است.

وی افزود: نقطه آغاز علم، دیدن، شنیدن و اندیشیدن است و مهم‌ترین جایگاهی که به دانش آموزان در بهتر دیدن، شنیدن و اندیشیدن کمک می‌کند و این سه ظرفیت را ارتقا می‌دهد، مدرسه است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کسب علم در افراد از همان ابتدایی‌ترین روزهای حیات آغاز می‌شود، تصریح کرد: کسب علم و دانش در دوره پیش دبستان، ابتدایی و متوسطه دوام پیدا می‌کند و مهم‌ترین زمان شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموزان و کسب علم و اندوختن تجربه که بعدها در آینده دانش‌آموزان نقش تأثیرگذاری دارد، زمانی است که دانش‌آموزان در مدارس می‌گذرانند.

وی ادامه داد: ما درصدد پرورش دانش‌آموزان پرسشگر، پژوهشگر، خلاق و نوآور هستیم که قادر باشند خوب بشنوند و تحلیل‌گر مسائل باشند و در نهایت خوب سؤال کردن را بلد باشند.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه آینده کشور در عملکرد امروز آموزش و پرورش خلاصه شده است، گفت: سنگ بنای  هر کشور در آموزش و پرورش است و اگر این بنا درست پایه‌گذاری شده باشد، حتما در آینده جامعه‌ای بهتر با عملکرد و بازدهی بالاتر خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح‌های علمی و پژوهشی در جهت ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان در مدارس گفت: طرح‌هایی مانند طرح جابربن حیان، طرح شهاب، جشنواره جوان خوارزمی، مسابقات علمی و پژوهشی که در آموزش و پرورش اجرا می‌شود و پژوهش‌‌سراها، که در دولت تدبیر و امید  از 300 پژوهش‌سرا به 665 پژوهش‌سرا افزایش یافته است، با هدف ارتقای علمی دانش آموزان است. در صدد توسعه فناوری‌های نانو، سلول‌های بنیادی پزشکی، زیست فناوری، گیاهان دارویی و طب ایرانی هستیم و محصولات ارزشمندی را برای آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم اولیه این موضوعات تولید کرده‌ایم.

وی حمایت از پژوهشگران و مخترعان را بسیار با اهمیت دانست و گفت: حمایت از دانش‌آموزان مخترع و پژوهشگر می‌تواند ضمن ایجاد انگیزه در دانش آموزان به آنها در پیشبرد اهداف و مقاصد علمی کمک کند.

حاجی‌میرزایی با اشاره به شرایط کرونا و آموزش مجازی در سال جدید تحصیلی بیان کرد: شیوع کرونا ما را با وضعیت جدیدی روبه رو کرد و مجبور بودیم بسیاری از آموزش‌ها را به فضای مجازی منتقل و در آنجا ادامه دهیم. در زیست بوم جدید روابط بین دانش آموز، معلم، مدرسه و درس تغییر کرد. در این شرایط نقش دانش آموزان هم تغییر کرده و دیگر تنها به عنوان آموزش بیننده مطرح نیست بلکه در زیست بوم جدید دانش آموزان باید دارای تکاپو، ابتکار و خلاقیت بیشتری نسبت به قبل باشند.

وی ادامه داد: کرونا اگر چه مخاطراتی به همراه داشت ولی به همین نسبت دارای اثرات خوبی هم بود. اگر چه در شرایط کرونا مجبور شدیم برای احترام به نگرانی والدین و خانواده‌ها به آموزش مجازی رجوع کنیم ولی از آنجایی که مدرسه جایگاه ارتقای تعاملات اجتماعی و یادگیری مهارت‌های اجتماعی دانش‌آموزان است و این مطلب اثبات شده است، سیاست آموزشی سال تحصیلی جدید را بر آموزش حضوری گذاشتیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش غیرحضوری به برقراری عدالت آموزشی در کشور کمک کرده است، گفت: یکی از مهم‌ترین تغییرات مثبتی که از کرونا در کشور ایجاد شد، فرآیند آموزش غیرحضوری و آموزش در فضای مجازی است. تا قبل از این محتوا‌های آموزشی سطح اول کشور تنها می‌توانست در اختیار