گزارش فارس از ۳ مشکل اصلی گریبانگیر پژوهش دانشگاهی در شرایط کرونا/ وزارت علوم برای جلوگیری از افت پژوهش چاره اندیشی کرد

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی «رکن آنلاین»، رویکرد دانشگاه جامعه محور در سال های اخیر مورد توجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است.

یکی از ارکان پیاده سازی این هدف، پژوهش دانشگاهی است که با تکیه بر شناسایی نیازهای روز و رفع کاستی های جامعه انجام شوند که البته هیچ گاه مسیر پژوهش در دانشگاه ها بدون مشکل نبوده است.

اما ورود غافل گیر کننده ویروس کرونا به ایران به تبع از دیگر کشورهای جهان، شرایط پژوهش در دانشگاه ها را پیچیده تر از گذشته کرد؛ تا جایی که با شنیده شدن صدای اعتراض و گلایه دانشجویان به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و روشن تر شدن وضعیت در پایان نخستین ترم مجازی کرونایی، نگرانی ها از افت پژوهش دانشگاهی در ایام کرونا تشدید شد.

خبرنگاران فارس پیش از این هم به این موضوع پرداخته اند و در این باره می توانید این گزارش را هم بخوانید: «تعطیلی پژوهش در شلوغی ترم مجازی/ افزایش بی سابقه حذف ترم برای دانشجویان پژوهش محور».

*۳ مشکل اصلی که در شرایط کرونا گریبان پژوهش دانشگاهی را گرفت

یکی از مشکلات همیشگی بخش پژوهش کمبود منابع مالی یا هزینه کرد منابع مالی مخصوص به پژوهش در دیگر بخش های به ظاهر ضروری تر است؛ در شرایط فعلی که مشکلات اقتصادی کشور در اثر تشدید تحریم های اقتصادی و سیاسی، چندین برابر شده است، بخش پژوهش هم بیش از سایر بخش ها تحت فشار قرار گرفته است.

همچنان که بابک شکری، معاون پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی یکی از ۳ مشکل اصلی که در شرایط کرونا گریبان پژوهش دانشگاهی را گرفته و پژوهش در دانشگاه ها را تهدید می کند، منابع مالی می داند.

وی در این باره به خبرنگار فارس، گفت: پیش از این هم شاهد بودیم که در بسیاری از مواقع، بودجه های پژوهشی صرف امور جاری می شوند و در حال حاضر در نتیجه شرایط اقتصادی کشور این وضع تشدید شده است. از این رو بخش پژوهش با مشکل کاهش اعتبار مواجه است.

درباره بودجه پژوهشی در کشور می توانید این ویدئو را مشاهده کنید:

شکری افزود: عامل دیگری که امروز بخش پژوهش دانشگاهی را تهدید می کند، کرونا و کاهش حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها است؛ دانشجویان تحصیلات تکمیلی از ارکان اصلی پژوهش در دانشگاه ها محسوب می شوند و کمرنگ شدن حضور آنان در دانشگاه ها در ماه های اخیر به پژوهش دانشگاهی ضربه وارد کرده است. 

وی افزود: مشکل جدی دیگر بخش پژوهش در دانشگاه ها در شرایط فعلی، سختی تامین تجهیز و مواد مصرفی موردنیاز در آزمایشگاه ها است؛ زیرا در ماه های اخیر با تشدید فشار تحریم ها و مشکلات اقتصادی مشکلات بیشتری در تامین آنها برای دانشجویان و اساتید کشور ایجاد شده است.

*کرونا تاثیر نامطلوبی بر پژوهش در دانشگاه ها داشته است

محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف هم معتقد است که کرونا تاثیر نامطلوبی بر پژوهش در دانشگاه ها داشته است. 

وی درباره تاثیر کرونا بر پژوهش در دانشگاه ها به خبرنگار فارس، توضیح داد: یکی از آثار کرونا بر فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها را می توان در کاهش تعداد پروژه های ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه دید. پروژه های ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه که اساتید به دانشگاه می آورند، بخشی از درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها را ایجاد می کنند و کاهش این پروژه ها بر دیگر فعالیت های دانشگاه ها هم اثرگذار خواهد بود.

فتوحی فیروزآباد با اشاره به دیگر ابعاد کاهش فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها، گفت: کاهش فعالیت های پژوهشی و عملی اثر مستقیم بر خروجی علمی دانشگاه ها دارد؛ طبیعی است که کاهش فعالیت های پژوهشی به کاهش انتشار مقاله منجر می شود و همچنین شاهد کم شدن ابعاد مختلف کارایی دانشگاه در جامعه باشیم.

*تمام تلاش مان این است که پژوهش دانشگاهی به دلیل کرونا افت نکند

در نهایت خبرنگار فارس این موضوع را از مسوولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری کرد تا از تدابیر این وزارتخانه برای جلوگیری یا پیشگیری از افت پژوهش دانشگاهی در شرایط کرونا مطلع شود.