یک شب با ماشین بازها| مسابقه عشق اگزوزها در «دست فرمون»/ اینجا جایی برای اشتباه نیست!

از سراسر وب

«رکن آنلاین»- گروه رادیو و تلویزیون: حوالی شب و حدود ساعت  9 شب بوستان ولایت خلوت تر شده است. خیابان هایش هم تاریک و کم نور شده اند و کمتر کسی را می توان دید که هنوز در جاهای خلوت این پارک بزرگ در حال تردد باشد. اما همین مسیر خلوت و تاریک را که می گذرانید، به یکباره خیابانی جلوی شما خودنمایی می کند که غرق نور شده و ماشین بازها هم همان حوالی مشغول بر و بیا هستند.

**سر و کله زدن با ماشین های عجیب و غریب

اکثر آنها لباس های رنگارنگ اتومبیلرانی بر تن دارند و مشغول سر و کله زدن با ماشین هایی هستند که آنها هم خیلی شبیه ماشین های داخل خیابان نیستند. هرکدام شکل و شمایل و رنگ مخصوص به خود را دارند.

نزدیک تر که می رسید متوجه می شوید آن خیابان غرق نور یک پیست بزرگ اتومبیل رانی است و آنها که مشغول بودند، بناست در یک مسابقه پرهیجان حضور داشته باشند. جمع، جمع ماشین بازهاست که قصد دارند در مسابقه تلویزیونی «دست فرمون» شرکت کنند و حالا کنار پیست و قبل از آغاز مسابقه مشغول چک کردن فنی ماشین هایشان هستند و یکی از افتخاراتشان هم این است که صدای اگزوز کدام ماشین بیشتر است.

نورپردازان برنامه مشغول تنظیم نور هستند تا تمام پیست از نور یکسان و خوبی برخوردار باشد. عده دیگر از عوامل پیست را که در فصل جدید برنامه آینه ای شده چک می کنند و عده ای هم جای دوربین ها را بررسی می کنند.

 

**رصد برنامه از ۲ کانتینر

کارگردان با مجری مشغول گپ زدن هستند و هماهنگی ها را انجام می دهند.

رو به پیست، ۲ کانتینر قرار گرفته که عوامل مشغول رصد و پیگیری ضبط برنامه از آنجا هستند.

از آنجایی که بناست دو ماشین با هم مسابقه بدهند، قرعه کشی صورت می گیرد و مشخص می شود که کدام ماشین ها باید با هم مسابقه بدهند.

به لحظات آغاز مسابقه نزدیک می شویم… ماشین ها روشن می شوند… دیگر صدایی نمی شنوید… صدای اگزوز ماشین ها گوش ها را کر می کند… راننده ها تمام تلاششان را میکنند تا اشتباه نکنند. رقابت ثانیه ای انجام می شود و جایی برای اشتباه نیست.

جالب اینجاست که در این برنامه معلولان هم توانسته اند شرکت کنند. با ویلچرهایشان آمده اند، سوار ماشینهایشان شده اند، مسابقه داده اند و نشان داده اند که پشتکار جای همه نداشتن ها را می گیرد.

سال گذشته بود که با ساخت مسابقه «دست فرمون» جایی برای عشق ماشین ها و علاقه مندان به رانندگی در آنتن تلویزیون باز شد، گرچه «دست فرمون» نخستین تجربه تلویزیون ایران در این حوزه بود اما سیل هزاران نفری که برای حضور در فصل دوم این مسابقه ثبت نام کردند نشان داد مسابقه «دست فرمون» با وجود آزمون و خطایی که در فصل نخست از سر گذراند اما توانسته میان مخاطبان جای خود را پیدا کند.

فصل دوم این برنامه با تغییرات عمده اعم از تغییر مجری، اضافه شدن بخش های جدیدی مثل موتور سواری و آرسی و همچنین تغییر نحوه برگزاری مسابقات روی آنتن شبکه نسیم است.

 

**تفتی: امیدوارم دست مخاطب از دست ما جدا نشود

تا مسابقه شروع نشده، فرصتی دست می دهد تا با مجری گپ بزنیم. کامران تفتی را پیش از آنکه در فصل دوم «دست فرمون» در قامت مجری ببینیم در فصل نخست این برنامه به عنوان شرکت کننده و مهمان دیده بودیم و همین حضور و مواجهه نزدیک او با این مسابقه در هر دو فصل باعث می شود تفتی از سیر تحول این برنامه ارزیابی دقیق تری داشته باشد.

او در خصوص این مسئله یعنی سیر تحول و تغییرات این فصل به نسبت فصل گذشته بیان کرد: تا پیش از «دست فرمون»  تجربه ساخت چنین مسابقه ای در تلویزیون وجود نداشته، بنابراین در فصل نخست این مسابقه همه چیز برای اولین بار اتفاق می افتاد. از طرفی دیگر دغدغه معرفی این مسابقه به مردم جز اولویت ها بوده و همین نکات سبب می شود طبیعتا جنس سختی  کاری که در فصل اول انجام شده با فصل دوم متمایز باشد. خوشبختانه دوستان در ساخت فصل اول موفق عمل کردند و کامبیز دیرباز هم در اجرای آن فوق‌العاده بود.

او ادا