۱۱ پرسش درباره کشت و صنعت مغان؛ از مساحت حقیقی تا تکلیف نهایی

از سراسر وب

«رکن آنلاین» – اردبیل؛ امیررضا سعیدی: قطعاً در هفته‌های اخیر نام «شرکت کشت و صنعت مغان» به گوش‌تان خورده است، مجموعه‌ای توانمند و بزرگ در صنعت کشاورزی و دامپروری ایران که در سال‌های اخیر با حواشی بسیار به بخش خصوصی واگذار شده و شائبه‌ها، سئوال‌های متعددی امروز در مورد نحوه واگذاری آن مطرح گشته است.

در این گزارش چند پرسش مهم و کلیدی که موضوع کشت و صنعت را برایمان شفاف می‌کند، بررسی خواهیم کرد؛

۱. وسعت، ظرفیت و توضیحاتی درباره کشت و صنعت مغان؟​

دشت مغان جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل که وجود خاک حاصل‌خیز، آب و هوایی مناسب و قرارگیری در مسیر رودخانه ارس این منطقه را به یکی از مستعدترین مناطق کشاورزی کشور تبدیل کرده و سالانه شاهد تولید انواع محصولات کشاورزی و باغی در این منطقه هستیم.

کشت و صنعت مغان مجموعه‌ای به وسعت ۲۷هزار هکتار است که بیش از یک میلیون مترمربع تجهیزات و کارگاه در رشته تولید زراعت، ‌باغ‌های وسیع، دامداری و صنایع وابسته را دارا است در دل این منطقه مستعد جای خوش کرده است.

این مجموعه در سال ۵۳ با هدف کشاورزی گسترده، بزرگ و نوین و با سرمایه‌ای بالغ بر ۷ میلیارد ریال معادل ۱۰۰ میلیون دلار احداث شده است که ارزش روز آن در سال ۹۶ بیش از ۴هزار میلیاردتومان اعلام شده است.

در زمان افتتاح و بهره‌برداری سطح این مجموعه ۶۳هزار هکتار از ۳۵۰ هزار هکتار اراضی خالصه دولتی، بوده است و مجاورت آن با دو سد بزرگ میل و مغان و خداآفرین ارزش افزوده بسیار زیادی را فراهم کرده است.

شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی آورده است؛ همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و زیرا سایه حمایت‌های همه جانبه و توجهات ویژه مسؤولان وقت نظام مقدس جمهوری اسلامی و به‌کارگیری مشاوران، متخصصان و کارشناسان رشته‌های مختلف کشاورزی و صنایع، امکاناتی برای این شرکت فراهم گردید که به کانون پیشگام در عرصه تولید، ترویج و آموزش کشور تبدیل شد.

نظر به اهمیت بالای این بنگاه بزرگ ملی در چند سال اخیر و اقدامات اصلاحی مؤثر صورت پذیرفته در جهت اصلاح ساختار، افزایش بهره‌وری، بهبود کمی و کیفی تولید و توسعه فعالیت‌های تولید بذر‌های مختلف (‌گندم– جو– ذرت– کلزا– چغندر قند)، تلیسه (نژاد اصیل) نوسازی ناوگان مکانیزاسیون زراعی، نوسازی باغات میوه و واحدهای صنعتی و نیز واگذاری بسیاری از فعالیت‌ها به بخش خصوصی، افق جدیدی در آینده آن گشوده است.

شرکت سهامی کشت و صنعت مغان در مسیر تکاملی خود، فراز و نشیب‌های بسیاری را متحمل شده است و راهی طولانی نیز پیش‌رو دارد. این شرکت به هر نیتی که پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی‌مان پایه‌گذاری گردیده، با بینش متعهدانه و کار شبانه‌روزی مدیران و با پایمردی و پشتکار کادر صحرائی و فنی و ستادی خود، از اوان انقلاب اسلامی توانسته است با پیگیری در جهت نیل به اهدافی که مختصراً به آن اشاره شد، در منطقه مغان، منشاء خیر و برکت بوده و این اثر به یاری خداوند سبحان همچنان مستدام خواهد بود.

۲. ارزش نگین کشاورزی ایران چقدر است؟

کشت و صنعت مغان در سال ۵۳ با ۷ میلیارد ریال معادل ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار احداث شده و در زمان واگذاری(سال ۹۶) ارزش مجموعه ۲.۵ میلیارد دلار معادل ۴ هزار میلیارد تومان توسط دیوان محاسبات کشور برآورد شده است.

اما قیمت مصوب شده این شرکت در ۲۰ خرداد ۹۶ و در جلسه ۳۲۹ هیات واگذاری در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی جهت واگذاری به بخش خصوصی، ۲ هزار و ۲۵۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

پس از شکست چهار مرحله از مزایده واگذاری، سازمان خصوصی‌سازی تصمیم به کاهش قیمت پای