۲۶ هزار امضا پای مطالبه شفافیت مجلس/ وعده پارلمان شیشه‌ای چه شد؟

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار پارلمانی «رکن آنلاین»، مخاطبان «رکن آنلاین» با راه اندازی چندین پویش و ثبت سوژه اجرایی شدن شعار شفافیت در مجلس یازدهم را خواستار شده‌اند. آنها میخواهند بدانند شعار شفافیت آرای نمایندگان که از ابتدای مجلس یازدهم از سوی وکلای ملت در این دوره مجلس شورای اسلامی وعده داده شد، بعد از گذشت چند ماه از آغاز به کار این نمایندگان حالا در چه مرحله است؟ 

«وعده شفافیت آرای نمایندگان مجلس چه شد؟» عنوان کمپینی است که به امضای ۱۲۹ نفر از مخاطبان رسیده است. امضا کنندگان این پویش میگویند: «چند ماه از آغاز شروع به کار مجلس می‌گذرد مجلسی که ادعا می‌کرد شفافیت جزو اولیت‌های آن است اما شفافیت را اجرا نکردند…لطفا پیگیر این موضوع باشید.»

۱۰۲ نفر دیگر از مخاطبان هم پویش دیگری را با این عنوان که «شفافیت آراء نمایندگان در چه مرحله‌ای است؟» امضا کرده‌اند آنها می‌گویند: «شفافیت آرا مجلس وعده فراموش شده را باید نمایندگان و مجلس جدید احیا کند.اولین خواسته مردم از مجلس انقلابی این امر است.»

 

«لزوم شفافیت‌سازی در تسهیلات نمایندگان ملت»  عنوان پویش دیگری است که تا کنون به امضای 44 نفر رسیده و می‌خواهند بدانند: «نمایندگان ملت از ابتدای شروع کار در مجلس تا انتهای دوره چهار ساله و پس از آن چه مقدار حقوق ماهانه و چه تسهیلاتی دریافت می‌کنند؟ آیا با انتخاب دوباره مجددا تسهیلات قبلی به آنها تعلق می‌گیرد؟ این حق مردم است بدانند مجلس که قانون‌گذار کشور است چه حقوقی را برای نمایندگان قانونی می‌داند.»

۵۶ نفر دیگر از مخاطبان هم پویشی را امضا کرده اند که از اول مهر راه افتاده است. آنها با طرح این سوال که « تصویب قانون شفافیت در مجلس چه شد؟» اعلام کرده اند: «از نمایندگان مجلس انقلابی یازدهم خواستاریم تا هرچه سریع‌تر نسبت به تصویب این طرح اقدام نمایند تا مانع بروز قانون‌گریزی از درون مجلس شده و به سایر ارکان کشور انتقال یابد. همچنین خواستاریم طرح‌ها و قانون‌های مهم دیگری که مطرح شده همچون قانون مدیریت تعارض منافع، حمایت از افشاگری و ضدانحصار نیز هرچه سریع‌تر و با دوفوریت تصویب گردد.»

* شفافیت آرا حق مسلم ماست

گروهی دیگر از مخاطبان «رکن آنلاین» با راه اندازی پویش «شفافیت آرا حق مسلم ماست» تصریح کرده‌اند: «شفافیت آرا و عملکرد نمایندگان باعث می‌شود مردم با علم و شناخت بهتری بتوانند نمایندگان منتخب خود را ارزیابی و غربال کنند. همچنین نمایندگان وقتی در ویترین شفافی قرار بگیرند، می‌دانند که حتی بابت سکوت خود هم باید پاسخگو باشند.راه برای سستی و تزویر بسته خواهد شد. تجربه چندین دوره قبل ثابت می‌کند، نبود شفافیت باعث شده تصمیمات حزبی و گروهی و منافع شخصی جای منافع گروهی و ملی را بگیرد.خداوند بر رفتار و اعمال ما ناظر و شاهد است و در روز حساب از ما بازخواست می‌شود. سیاست ما همان دیانت ما هست. مردم غریبه نیستند و شما خادم مردم هستید.» این پویش هم تا کنون به امضای 68 نفر رسیده است.

«شفافیت آرای نمایندگان مجلس تسریع شود» عنوان یکی دیگر از مطالبات مخاطبان فارس من است. 135 امضا کننده این پویش تاکید دارند: «مدتهاست از عمر مجلس جدید می‌گذرد ولی فعلا خبری از قانون شفافیت آرای نمایندگان نیست، بی‌شک نمایندگان این دوره مجلس می‌توانند این مهم را به نام خود و در تاریخ این کشور ثبت کنند لذا باید توجه داشت که شفافیت باعث نظارت مستقیم مردم بر نماینده انتخابی خود در مجلس می‌شود و از طرفی سبب جلوگیری از لغزش عامدانه خیلی از مسئولان می‌گردد.»

«طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس تصویب شود» عنوان سوژه دیگری است که از سوی مخاطبان فارس من ثبت شده و 165 نفر آن را امضا کرده اند. در طرح این موضوع عنوان شده است: «در حالی که اکثر قریب به اتفاق نمایندگان فعلی مجلس در زمان انتخابات از تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان حمایت کردند و بسیاری از آنها تعهدنامه شفافیت را امضا کرد