۳ میلیون راس دام در دست دامداران مانده/پرداخت ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر

از سراسر وب

به گزارش «رکن آنلاین» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس قندالی در مراسم تودیع و معارفه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه این سازمان، با بیان این که طی این دو سال در مجموع ۶۲۵ پروژه تامین آب در مناطق عشایری به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: در روز ۱۵ مهر “روز ملی روستا و عشایر” به صورت ویدئو کنفرانس پروژه تامین آب بمرود در شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی با ۶۵۰ خانوار بهره مند به صورت نمادین توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

وی با بیان این که زندگی عشایر متنوع و سخت است و طی دوره ۱۵ ساله خشکسالی، سال‌های سختی برای عشایر گذشته است، افزود: امروزه با وجود مشکلات در حوزه عشایر، ۹۵ درصد عشایر به راه دسترسی دارند و ۷۰ درصد آنان نیز از آب سالم برخوردار هستند.

*سپهبد سلیمانی از دل عشایر رشد کرد و به یک شخصیت بین المللی تبدیل شد

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین گفت: جامعه عشایری ده هزار شهید در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است و شهید سردار سلیمانی هم از دل همین عشایر رشد کرد و به یک شخصیت بین المللی تبدیل شد.

قندالی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا که به عنوان سند افتخار جمهوری اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: جامعه عشایری ده هزار شهید در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است که نسبت به جمعیت آنان عدد قابل توجه‌ای است.

*مشکلی در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور وجود ندارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال ۳ میلیون راس دام در دست دامداران مانده و کسی نیست این دام را بخرد که بخشی از این به دلیل برگزار نشدن مراسم حج و محرم بود.

وی ادامه داد: امروز این محصول استراتژیک را به حد قابل قبولی در کشور داریم و اگر صادرات هم باز شود در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور دچار مشکل نمی شویم.

قندالی با اشاره به سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور، گفت: در سرشماری عشایر در سال ۱۳۸۷ تعداد ۲۱۳ هزار خانوار عشایری با یک میلیون و ۲۰۰ هزار جمعیت در کشور وجود داشت که در سال گذشته با همکاری مرکز آمار ایران سرشماری عشایر به صورت ثبتی مبنایی انجام شد که بر اساس آمار اولیه آن، خانوارهای عشایری کشور به ۳۲۴ هزار خانوار رسیده که ۱۱۱ هزار خانوار اضافه شده و جمعیت آنان نیز ۱۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: نتایج سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در اول آبان همزمان با “روز ملی آمار” با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور رونمایی می‌شود.

*۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که در چند سال گذشته وارد حوزه تامین انرژی خورشیدی برای عشایر کشور شدیم، افزود: کار دیگری که انجام شد توجه به معیشت و تولید عشایر بود و در این زمینه طرح محوری زنجیره تولید گوشت قرمز را در مناطق عشایری اجرا کردیم.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم که ۵۵