۲۲۵ نفر در آموزش و پرورش مشمول بخشنامه تعارض منافع هستند/ تعیین تکلیف یک معاون وزیر

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش «رکن آنلاین»، قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر که با موضوع  «تعارض منافع در نظام آموزشی»، جمعه شب ها از شبکه آموزش پخش می‌شود، اظهار کرد: اجلاس سی و چهارم مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور در ۱۱ شهریور یعنی یک ماه گذشته برگزار شد و برای اولین بار بعد از ۴۱ سال، از بیانات مقام معظم رهبری در این اجلاس بهره‌مند شدیم. رهبر معظم انقلاب از طریق ویدئو کنفرانس برای همه رؤسای آموزش و پرورش کشور نکاتی را فرمودند که بسیار ریز، دقیق و کارشناسی بود.

وی با بیان اینکه دقت مقام معظم رهبری به مدارس دولتی است واینکه نباید دچار آسیب و خدشه شوند، گفت: رهبر معظم انقلاب عنوان کردند کسی که در دورترین نقطه کشور هست و آن فردی که در یکی از محله‌های تهران هست باید به یک اندازه از نصیب آموزشی برخوردار شود. این واژه نصیب آموزشی، خیلی حرف‌ها دارد یعنی می‌تواند از مسائل مجازی، device، موبایل، اینترنت و امثالهم تا یک معلم خوب و نظم کاری باشد.

احمدی لاشکی افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری که بیان کردند صرفا باید پذیرش و جذب نیروی انسانی و معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی باشد، الحمدلله امسال دولت کار بسیار خوب و درستی را انجام داد و ۷۳ هزار نفر از طریق دانشگاه رجایی و فرهنگیان جذب خواهند شد.

وی اضافه کرد: ۲۰ هزار نفر از طریق کنکور سراسری، حدود ۳۳ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ و حدود ۲۵ هزار و ۳۰۰ نفر هم از طریق تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون که نیروهای چهارگانه آموزش‌دهنده، آموزشیار، پیش‌دبستانی و نیروهای حق‌التدریس هستند، جذب می‌شوند. تا الان منتظر بودیم که نیروهای پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی و شرکتی هم به این جمع اضافه شوند.

وی ادامه داد: دولت ۵ مهر یعنی چند روز گذشته، آیین‌نامه را تصویب کرد و یک ماه فرصت داد که شیوه‌نامه آماده شود و ما شیوه‌نامه را زودتر آماده می‌کنیم و فکر کنم یک هفته بیشتر طول نکشد. اگر خدا بخواهد با مدیران کل آموزش و پرورش استان ها هم هماهنگ کردیم و امتیازات این ۴ گروه را بر اساس شاخص‌هایی که اعلام شد، مشخص می‌کنیم و ان‌شاءالله برای آبان ماه یا نهایتا آذر ماه این افراد بر اساس امتیاز کسب شده وارد دانشگاه فرهنگیان خواهند شد و این دغدغه رهبر معظم انقلاب که باید در مدارس دولتی، معلمان خوب را گسیل کنیم که خروجی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی باسد، ان‌شاءالله محقق می‌شود.

احمدی لاشکی درباره ارقام و اعداد نتایج کنکور گفت: متولی کنکور ما نیستیم بلکه وزارت علوم و تحقیقات است. اگر سوال طراحی می‌شود و غیراستاندارد باشد با آنهاست. البته بنده این موضوع را خیلی هم قبول ندارم. بلاخره آنجا یک تیم کارشناسی قوی هستند. اینکه از قصد، سخت‌گیری می‌شود تا خانواده‌ها هدایت شوند، شاید یک علت کوچک باشد اما به نظر من یک علت اساسی نیست اما می‌شود این موارد را بررسی کرد که اگر هم هست با جدیت تمام برخورد شود.

وی ادامه داد: یک جلسه را اختصاصی در مجلس دهم داشتیم و بحث تخصصی شد که دروس علوم پایه ۱۰ سالی است که در کشور رو به افول است یعنی افراد انگیزه ندارند؛ در آن جلسه بحث خانم میرزاخانی هم بود که وی الگو بود و چرا مثل او کمتر داریم، این خودش یک بحث دیگر است که در علوم پایه ضعیف شدیم و انگیزه بچه‎ها را گرفتیم اما اینکه  در درس‌های دیگر باشد، جای بحث دارد. 

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش در واکنش به سخنان میدری معاون وزارت رفاه درباره نبود کلاس کنکور و کتاب کمک آموزشی در سال ۷۲، گفت: ما نمی توانیم سال ۷۲ را با الان مقایسه کنیم . در حال حاضر درست است که مؤسسات فراوان شده اند، دخل و تصرفات است، نفی نمی کنیم وموضوعاتی هست اما ۸۷.۵ درصد از کسانی که در کنکور شرکت می‌کنند، نیاز به کنکور ندارند یعنی با سابقه تحصیل، جذب دانشگاه می شوند وهمین موضوع باعث شده که انگیزه برای شرکت در کنکور کمتر شود. بنابراین نمی‌توان مطلق در این خصوص صحبت کرد.

وی درخصوص تعارض منافع آموزشی گفت: اول یادمان باشد که آموز