قیمت معاملاتی قیمت لحظه ایی بالاترین قیمت کمترین قیمیت آخرین آپدیت
سکه امامی ۱۱۸,۵۹۰,۰۰۰ ۱۱۹,۰۰۰,۰۰۰ ۱۱۸,۳۲۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
سکه بهار آزادی ۱۱۵,۴۹۰,۰۰۰ ۱۱۵,۵۲۰,۰۰۰ ۱۱۴,۹۸۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
نیم سکه ۶۰,۸۵۰,۰۰۰ ۶۰,۸۵۰,۰۰۰ ۶۰,۸۵۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
ربع سکه ۳۵,۶۰۰,۰۰۰ ۳۵,۷۰۰,۰۰۰ ۳۵,۶۰۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
سکه گرمی ۲۲,۴۸۰,۰۰۰ ۲۲,۴۸۰,۰۰۰ ۲۲,۴۸۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
حباب سکه قیمت لحظه ایی بالاترین قیمت کمترین قیمیت آخرین آپدیت
حباب سکه امامی ۱,۲۵۰,۰۰۰ ۱,۷۴۰,۰۰۰ ۱,۲۲۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
حباب سکه بهار آزادی ۱,۷۳۰,۰۰۰ ۲,۳۹۰,۰۰۰ ۱,۴۲۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
حباب نیم سکه ۲,۲۳۰,۰۰۰ ۲,۵۳۰,۰۰۰ ۲,۱۹۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
حباب ربع سکه ۶,۲۶۰,۰۰۰ ۶,۴۴۰,۰۰۰ ۶,۱۵۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
حباب سکه گرمی ۸,۰۳۰,۰۰۰ ۸,۰۸۰,۰۰۰ ۸,۰۲۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
نوع سکه قیمت لحظه ایی بالاترین قیمت کمترین قیمیت آخرین آپدیت
سکه فردایی ۱۱۸,۸۹۰,۰۰۰ ۱۱۹,۳۲۰,۰۰۰ ۱۱۸,۷۳۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
عنوان قیمت لحظه ایی بالاترین قیمت کمترین قیمیت آخرین آپدیت
طلای ۱۸ عیار ۱۱,۶۸۰,۰۰۰ ۱۱,۷۲۱,۰۰۰ ۱۱,۶۴۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲
طلای ۲۴ عیار ۱۵,۵۷۳,۰۰۰ ۱۵,۶۲۸,۰۰۰ ۱۵,۵۲۰,۰۰۰ ۱۷:۵۰:۰۲

اخبار طلا و سکه

اخبار اقتصادی

تاریخچه طلا و سکه؛

چطور طلا به عنوان اصلی‌ترین ذخایر پولی در دنیا شناخته شد؟

از گذشته تا به امروز طلا و سکه نقش مهمی در مبادلات کالایی و ارزش گذاری‌ها داشته‌ است. چرا که از همان دوران این فلز کمیاب بنا به برخورداری از ویژگی‌های ظاهری جذاب و مقاومت بالا در برابر واکنش‌های شیمیایی و اکسید شدن دارای محبوبیت زیادی در جهان بوده است.

فلز طلا از سال‌های بسیار دور به عنوان ذخایر اصلی پول در جهان در نظر گرفته شده و با گذشت زمان، مردم از آن برای ساخت شمش‌های طلا و سکه استفاده می‌کردند؛ بنابراین بعد از چندی ایده‌های ساخت زیورآلات و کارهای هنری از این فلز گرانبها به میان کشیده شد که با استقبال گسترده‌ای از مردم در سراسر دنیا رو به‌رو شد. از این رو پیش بینی می‌شود تا در آینده تولید لوازم الکترونیکی و هنری جایگاه ویژه‌ای از مصارف طلا را به خود اختصاص دهد. بنابراین آگاهی و اطلاع از آمار و پیشینه مهم‌ترین ذخایر پولی و سرمایه‌ی اقتصادی دنیا، برای تنظیم یک برنامه‌ریزی مالی درست و استفاده صحیح از آن برای هر فردی لازم و ضروری است.

تاریخچه طلا و سکه در جهان

نام طلا (Gold) برگرفته از واژه‌ی گوتیک (Gult) است. از این فلز قدیمی از همان ابتدا استفاده میشد؛ زیرا این فلز قیمتی جنس نرمی دارد و به راحتی تغییر شکل می‌دهد.

۵۰۰۰ سال قبل از میلاد

در واقع هندی‌ها جزو اولین کسانی بودند که در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از طلا استفاده می‌کردند، به گونه‌ای که در کتاب مقدس خود از طلا یاد کرده‌اند. همچنین طبق اسناد به جا مانده از زمان گذشتگان می‌توان با قاطعیت گفت که قدمت‌دار ترین معدن طلا سازی در منطقه‌ای از

بین النهرین، در خاورمیانه واقع شده است که به گفته‌ی باستان شناسان، این محدوده در آن زمان در دست سومریان بوده است.

۳۹۰۰ سال قبل از میلاد

به علاوه از دیگر مواردی که صنعت طلا سازی در گذشته را تائید می‌کند می‌توان به مناطق آبیدوس (Abydos) و نگده (Nagada) در مصر در سال‌های ۲۶۵۴ تا ۲۶۸۵ ما قبل میلاد اشاره کرد؛ زیرا در آن دوره مصریان به کار زرگری می‌پرداختند و از طلا برای ساخت جواهرات زیبا و تزئینی گران قیمت برای فرعون‌ها و خانواده‌هایشان استفاده می‌کردند. علاوه بر این، باستان شناسان معتقدند که با توجه به اطلاعات محلی بدست آمده از مصر، اولین کشفیات مربوط به طلا در سال ۲۲۰۰ قبل از میلاد در نیل آبی اتفاق افتاده است.

۲۰۰۰ سال قبل از میلاد

البته ناگفته نماند که آثار باقی مانده از مقبره توتانخامون (TutanKhamun) در سال ۱۳۵۰ قبل از میلاد نمایانگر توانایی بالای مصریان در امر زرگری نقره و طلا است؛ زیرا چهره‌ی این شخص با تبحر بسیار بالایی بر روی یک تابوت طلایی با وزنی به اندازه‌ی ۱۱۰ کیلوگرم طراحی و کنده کاری شده است. از سوی دیگر مصریان باستان توانسته‌اند تا از طریق ترکیب طلا با دیگر فلزات، آلیاژها و مدل‌های رنگی مختلفی از طلا را تولید کنند.

۳۰۰ تا ۶۰۰ سال قبل از میلاد

در فاصله زمانی ۳۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش از میلاد هم، پیشینیان کشور ایتالیا در زمینه‌ی

دندانپزشکی شروع به استفاده از طلا کردند و پس از گذشت ۳۶ سال پادشاه وقت آن زمان، کرزوس، دستور داد تا اولین پول بین المللی خود را از طلا بسازند و آن را کروسید نام دهند.

سال‌های ابتدایی پس از میلاد مسیح

با گذشت صدها سال از این دوران درست در زمان یونانیان باستان طلا و سکه بار دیگر بسیار مورد توجه قرار گرفت. در واقع در سده‌ی هفتم و هشتم پیش از میلاد مسیح بود که مردم شروع به استفاده‌ی سکه‌هایی به جنس طلا کردند. پس از یونان، ارمنستان نیز در سده اول قبل از میلاد از سکه‌های طلا به عنوان پول برای مبادلات کالا با کالا استفاده کردند.

سال‌های ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی

در طول تاریخ یک وقفه طولانی مدت در تولید طلا اتفاق افتاد به طوری که دولتمردان بریتانیایی در سال ۱۰۶۶ ترجیح می‌دادند تا از نقره برای ساخت پول‌های پنس، پوند و شیلینگ استفاده کنند. اما در سال ۱۲۸۴ دولت‌ها مجدداً برای ضرب سکه‌های خود شروع به استفاده از طلا کردند. بنابراین بعد از مدتی در دهه ۱۳۰۰ میلادی برای این نوع از ضرب‌ کاری‌های مخصوص سکه سامانه‌ای در لندن تشکیل شد تا از طرح استاندارد سازی امور مالی حمایت شود.

بعد از آن هم کشورها طی سال‌های متوالی بطور جدی زمینه‌ی تولید سکه را ادامه دادند و شروع به احداث زیر ساخت‌های مالی-اقتصادی خود نمودند.

تاریخچه‌ی طلا در ایران

این فلز ارزشمند نیز در تاریخ کشور ایران از قدمت طولانی برخوردار است و در کشورهای جهان دارای نام‌های مختلفی است. به عنوان مثال طلا در زبان فرانسوی به OR، به انگلیسی و

آلمانی GOLD، به عربی ذهب، به ایتالیایی ORO و در آخر به زبان فارسی به زر مشهور است. زر یا طلا از جمله فلزاتی بود که در ایران مانند دیگر نقاط جهان به سرعت شناسایی شد.

به عقیده‌ی متخصصان علم باستان شناسی، به احتمال زیاد مردمان ایران زمین در گذشته، ذرات درخشان طلا را ابتدا در حواشی و دامنه‌ی رودخانه‌ها دیدند و از آنجا به وجود این فلز زیبا و دلربا پی بردند؛ زیرا به گفته‌ی دانشمندان تا کنون نزدیک به ۹۵۰۰۰ تن طلا از پوسته‌ی زمین خارج شده که این رقم در برابر حجم طلای موجود در پوسته‌ی زمین بسیار ناچیز است و علاوه بر این نویسنده‌ای با نام گیرشمن در کتاب ایران از آغاز تا اسلام این چنین می‌گوید که مردم در زمان مادها معادنی را در اطراف شهر همدان احداث کرده بودند و از آن به استخراج طلاهای مورد نیاز خود می‌پرداختند.

در بخش دیگری از تاریخ، باستان شناسان اینگونه نوشته‌اند که استفاده از طلا و سکه در ایران از هزاره‌ی سوم قبل از میلاد رواج یافت و از آن پس در زمینه‌های هنری، تزئینی و زینتی مورد استفاده قرار گرفت.