آخرین آپدیت قیمت دینار کویت ۱۱:۰۴:۳۳
قیمت لحظه ایی ۸۲۷,۱۰۰
بالا ترین قیمت روز ۸۲۷,۶۰۰
پایین ترین قیمت روز ۸۲۷,۱۰۰
کشور ارز
بیشترین مقدار نوسان روز ۲,۳۰۰

اخبار دینار

اخبار اقتصادی

با واحد پولی دینار در دنیا آشنا شوید

دینار یکی از رایج‌ترین واحد‌های پولی در جهان است که امروزه نه کشور در نیا از این واحد پولی به عنوان ارز بین المللی خود استفاده می‌کنند و نام آن برگرفته از واژه‌ی یونانی به نام دناریوس است. ناگفته نماند که این واحد ارزی در گذشته به عنوان پول رسمی برخی از کشورها بوده که هم اکنون دیگر به عنوان ارز رایج آن کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود. بنابراین اگر علاقه دارید تا با پیشینه‌ی تاریخی دینار آشنا شوید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

تاریخچه دینار در دنیا

نه کشوری که امروزه دینار را به عنوان یکای پولی خود انتخاب کرده‌اند، دارای پیشینه‌ی اقتصادی در زمینه‌ی پول و اسکناس هستند که این پیشینه به شرح زیر است:

دینار کویت

هر هزار فلس برابر با یک دینار کویتی است. نماد اختصاری دینار کویت KWD است و این نوع دینار به عنوان یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین ارزهای ملی در دنیا به شمار می‌رود. در بیان تاریخچه‌ی این واحد پولی باارزش می‌توان اینگونه گفت که در سال ۱۹۶۱ کشور کویت از تمامی معاهدات خود با انگلستان دست کشید و خود را از تمامی بندهای این تعهد نامه که ناشی از پیامدهای شکست امپراتوری عثمانی بود رها کرد. به همین دلیل دولت کویت در آن زمان برای ایجاد واحد پولی معین خود، هیئتی را تشکیل داد تا قانون‌های مربوط به ارز کویت را تصویب کنند.

از این رو این هیئت ارزی، دینار کویت را به جای واحد پولی پیشین این کشور یعنی روپیه

خلیج معرفی کرد. تا ۵ سال بعد، مردم این کشور از دو ارز دینار و روپیه خلیج استفاده می‌کردند؛ اما به مرور ارزش روپیه کاهش یافت و از میان پول‌های در جریان کویت خارج شد. پس از آن پیوستن واحد ارزی ثابت کویت به یک سبد ارزی هم وزن و ارزش‌گذاری آن با چندین ارز مختلف باعث شد تا دینار کویت به مرور زمان در رده‌ی باارزش‌ترین

واحد‌های ارزی جهان قرار بگیرد.

دینار عراق

واحد ارزی کشور عراق دینار است که IQD کد اختصاری دینار مربوط به کشور عراق است. طبق گفته‌ی بانک مرکزی عراق دینار در گذشته به ۱۰۰۰ فیل تقسیم می‌شد که به علت وجود تورم‌ها و مشکلات اقتصادی، فیل دیگر تولید نمی‌شود؛ بنابراین امروزه دینار به عنوان کم ارزش‌ترین واحد پولی در گردش در عراق محسوب می‌شود.

اولین باری که از دینار عراقی رونمایی شد در سال ۱۹۳۲ بود. در آن زمان دینار جایگزین روپیه هندی شد. این پول تا قبل از جنگ خلیج فارس، از جایگاه قیمتی مناسبی برخوردار بود؛ به گونه‌ای که در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ قیمت این نوع دینار از سه دلار بیشتر بود. از این رو ارز چاپی عراق تا پیش از جنگ خلیج فارس معروف به دینار سوئیس بود اما بعد از جنگ به خاطر کمبود‌های موجود در زمینه چاپ ارز، ارزش این دینار کاهش یافت.

این اتفاق سرآغاز نوسانات جدی و اساسی در ارزشمندی این ارز شد و در نهایت به واسطه‌ی تورم‌های سنگینی که عراق هرساله متحمل می‌شود، دارای دیناری با ارزش پایدار نبوده است.

دینار بحرین

دینار بحرین با کد اختصاصی BHD در میان ارزهای با ارزش جهان مقام دوم را به خود

اختصاص داده است. نخستین باری که این دینار جایگزین روپیه خلیج فارس شد در سال ۱۹۶۵ بود. از مهم‌ترین دلایلی که در گران قیمت کردن این دینار تاثیر گذاشت، ارتباط بحرین با کشور عربستان بود؛ زیرا یکی از اصلی‌ترین ذخایر نفتی در عربستان سعودی واقع شده است و از آنجایی که بسیاری مردم دنیا کشور بحرین را برای کسب شغل انتخاب می‌کنند.

دینار اردن

از دیگر کشورهایی که واحد پول آن دینار است، کشور اردن است. تقسیم بندی دینار اردن شامل واحدهای ۱۰ درهم، ۱۰۰ قرش و ۱۰۰۰ فلس است. کد بین المللی این دینار، JOD است و دارای واحد برابری با دلار فلسطین است. ناگفته نماند که دینار اردن در سال ۱۹۴۰ به عنوان واحد رسمی پول اردن به همگان معرفی شد. سیاست گذاری‌های انجام شده در این کشور باعث شده تا با وجود کمبودهایی در حوزه ذخایر نفتی مقام بالایی را از نظر ارزش گذاری پولی داشته باشد.

دینار الجزایر

از سال ۱۹۶۴ دینار به عنوان واحد رسمی پول الجزایر شناخته شد. این یکای ارزی در زبان انگلیسی با Algerian dinar معروف است و دارای کد اختصاری ایزوی DZD است. دینار این کشور در میان دیگر کشورها از ارزش و اهمیت کمتری برخوردار است.

دینار لیبی

کشور لیبی جزو آن دسته از کشورهایی است که از دینار برای مبادلات پولی خود استفاده می‌کند.

مخفف این واحد ارزی برابر با LYD است. تا قبل از سال ۱۹۷۱ مردم این کشور از پوند به جای دینار استفاده می‌کردند. این کشور تا قبل از تعیین دینار به عنوان ارز رسمی خود، تحت تصرف امپراتوری عثمانی و نیروهای اشغالگر متفقین بود؛ بنابراین بعد از کسب استقلال در دنیا به تعیین واحد پولی پایدار خود پرداخت. ناگفته نماند که بی‌ثباتی‌های اقتصادی و سیاسی در این منطقه باعث شده تا لیبی امروزه مانند کشور الجزایر از ارزش پولی کمتری برخوردار باشد.

دینار تونس

تونس از سال ۱۹۶۰، شروع به انتخاب دینار برای واحد رایج ارزی خود کرد. علامت اختصاری دینار کشور تونس برابر با DT است. این ارز ملی هم اکنون توسط بانک مرکزی تونس اداره می‌شود. سکه‌های خورد این واحد پولی شامل ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ میلیم و ۰.۵، ۱ و ۵ دینار است.

دینار صربستان و سودان

این دو کشور برای مدتی دینار را به عنوان واحد اصلی پول خود انتخاب کردند اما در نهایت، واحد دیگری را به عنوان یکای ثابت ارزی در نظر گرفتند.