قیمت ریپل در بازار آزاد امروز سه شنبه - ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۰:۱۳ با -۲.۳۳ درصد کاهش ، ۱ دلار معامله شد.

آخرین آپدیت قیمت ریپل ۲۳:۰۰:۱۳
قیمت لحظه ایی ۰.۹۰۲
قیمت لحظه ایی ریالی ۲۵۴,۰۶۷
بالا ترین قیمت روز ۱
پایین ترین قیمت روز ۱
نوسان ۲۴ ساعت گذشته ۰
درصد تغییر ۲۴ ساعت گذشته -۲.۳۲۸
نرخ بازگشایی در ۲۴ ساعت گذشته ۱
درصد تغییر نسبت به روز گذشته -۲.۰۳۱
میزان تغییر نسبت به روز گذشته -۰.۰۱۹

اخبار ریپل

اخبار اقتصادی

عرضه ۱۷۷ میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما امروز سه‌شنبه شاهد عرضه حدود ۱۷۷ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است.

گاز، بحران اصلی صنایع انرژی‌بر کشور در آینده است

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو گفت: گاز، بحران و مشکل اصلی حوزه صنایع انرژی‌بر کشور در آینده است و در این زمینه ایمیدرو به دنبال ایجاد راهکاری از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با وزارت نفت است.

 

آنچه باید در مورد ریپل (Ripple) بدانید

ریپل توسط شرکت Ripple Labs Inc در ایالات متحده پایه گذاری و ایجاد شده است. در واقع ریپل به صورت سیستم تسویه حساب ناخالص در زمان واقعی کار میکند؛ یعنی مبادلات به صورت آنی و لحظه‌ای بدون منتظر ماندن کاربر انجام می‌شود. در حقیقت تراکنشی که انجام می‌شود در همان لحظه ثبت می‌شود و قابل برگشت نیست.

Ripple یک نوع پروتکل منبع باز (یعنی افراد توان حل باگ‌های آن را دارند) است که در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شد. ریپل معاملات رمز ارزها و ارزهای فیات (مانند دلار) و سایر خدمات یا کالاهای ارزشمند را ساپورت می‌کند. شیوه‌ای که Ripple برای ذخیره کردن اطلاعات و داده‌های خود استفاده می‌کند به صورت زنجیره بلوکی است.

هدف از نگارش این مقاله، بررسی پروتکل منبع باز Ripple، مزایا و معایب این رمز ارز و هدف‌هایی که دارد است. اگر علاقه مند حوزه ارزهای دیجیتال هستید یا سرمایه گذار چنین ارزهایی هستید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

تاریخچه پروتکل منبع باز ریپل (Ripple)

ریپل در ابتدا توسط Jed Mc Caleb طراحی و پایه ریزی شد. در ابتدا این پروتکل با نا اوپن کوین شناخته می‌شد. پس از مدتی نام اوپن کوین به ریپل تغییر پیدا کرد. ریپل در واقع به منظور ایمن کردن معاملات مالی در سطح جهانی، با سرعت و حجم بالا آن هم بدون محدودیت و همچنین با هزینه بسیار کم و… ایجاد شد.

البته بعد از مدتی پایه گذار ریپل، یعنی جد مک کالب از سیستم ریپل جدا شد. جد مک کالب یک سال پس از جدایی از سیستم ریپل اقدام به فروختن رمز ارزهای باقی مانده‌ی خود کرد که در حدود ۹ میلیارد توکن بود. با چنین اقدامی قیمت ریپل با کاهش چشمگیری روبرو شد.

با به وجود آمدن چنین بحرانی، بنا به درخواست سیستم ریپل از جد مک کالب، که توکن‌ها را به صورت یکجا به فروش نرساند، مک کالب توکن‌ها را کم کم در معرض فروش گذاشت تا ارزش Ripple دچار افت نشود.رمز ارزی که توسط ریپل ارائه شده است با نام XRP شناخته می‌شود.

در ابتدا به علت مشکلات توسعه پذیری ریپل و یک سری مشکلات دیگر مانند نوسانات این رمز ارز، بانک‌ها فقط از فناوری پیام رسانی ریپل استفاده می‌کردند و از سرمایه گذاری روی رمز ارز آن یعنی XRP اجتناب می‌کردند. البته در سال ۲۰۱۷ ارز رمزنگاری شده XRP با سرمایهای در حدود ۷۳ میلیارد دلار، تبدیل به دومین رمز ارز بزرگ شد. البته این موضوع مدت کمی پایدار بود. در واقع Ripple از زمان پایه گذاری تا کنون فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است.

هدف Ripple این بود که سرعت معاملات و تراکنش‌ها افزایش یابد و کاربر در انتظار باقی نماند. همچنین تامین امنیت معاملات، کم کردن هزینه‌ها و کارمزد،  به حداقل رساندن واسطه‌ها و … از دیگر اهداف Ripple است.

Ripple در دنیای امروز

Ripple با توجه به فراز و نشیب‌هایی که داشته است توانسته جایگاه خوبی در بازار معاملات کسب کند و با ارزشی در حدود ۵۶.۳۸ میلیارد دلار در جایگاه چهارم بازار قرار بگیرد. قیمت اکنون XPR ریپل در حدود ۱.۲۴ دلار است. بیشترین قیمتی که رمز ارز Ripple تاکنون داشته است مربوط به دی ماه سال ۹۶ در تاریخ ۱۷/۱۰  (۲۰۱۸ january ۷) است که قیمتی در حدود ۳.۳۷ دلار داشت.

در حال حاضر قیمت Ripple با افت مواجه است. صرافی معروف و بزرگ Bianca معاملات Ripple را ساپورت می‌کند.

علت کاهش ارزش Ripple

همانطور که اشاره کردیم، Ripple فراز و نشیب زیادی را از زمان پایه گذاری تا کنون تجربه کرده است. از جمله آن می‌توان به شکایت کردن کمیسیون اوراق بهادار ایالات متحده علیه ریپل اشاره کرد. بعد

از رسانه‌ای شدن خبر شکایت که ادعا داشت مدیران Ripple بدون داشتن مجوز لازم اقدام به فروختن توکن XPR کردند، توکن‎‌های این شرکت با افت شدید قیمت مواجه شدند.

همچنین صرافی‌های بزرگی که معاملات رمز ارز Ripple را ساپورت می‌کردند مانند بیکسی (Beaxy) اوکی کوین (Ok Coin) و صرافی‌های بزرگ دیگر، از ساپورت کردن معاملات Ripple دست کشیدند. همین امر باعث سقوط ریپل و ارزش آن شد و به عنوان یک ورشکستگی بزرگ تلقی شد.

سخن پایانی…

سرمایه گذاری روی رمز ارزهای دیجیتال که اعتبار آنها وابسته به یک شرکت یا یک صرافی است ریسک بیشتری نسبت به سایر سرمایه گذاری‌ها دارد. در واقع اتفاقی که برای شرکت ریپل افتاد و ارزش آن را کاهش داد، بیشتر به ضرر سرمایه گذاران این شرکت بود.

پس بهتر است قبل از سرمایه گذاری اطلاعات و اطمینان کافی از همه‌ی جوانب را به دست بیاورید و سپس اقدام به سرمایه گذاری روی رمز ارزهایی مانند Ripple کنید. با اینکه Rippleاهداف بسیاری خوبی دارد و اقدامات و ویژگی‌های خوبی نیز مانند، سرعت بسیار بالای تراکنش‌ها، امن بودن، امکان مبادله و تبدیل ارزها به یکدیگر، اعطای وام و موارد دیگر داشته است.

اما با نگه داشتن بیشتر سهام شرکت در دست خود، باعث شده تا نقدهایی بر شرکت Ripple وارد شود. در هر حال باز هم توصیه ما به شما، کسب اطلاعات کافی، سنجش تمامی جوانب و بعد از آن سرمایه گذاری است. در واقع شما نباید قسمت بیشتر دارایی خود را سرمایه گذاری کنید، این کار باعث می‌شود که در صورت شکست سرمایه گذاری، ضرر چندان زیادی نبینید.