آخرین آپدیت قیمت دلار ۱۶:۰۹:۵۰
قیمت لحظه ایی ۲۷۵,۹۹۰
بالا ترین قیمت روز ۲۷۶,۷۸۰
پایین ترین قیمت روز ۲۷۵,۶۰۰
کشور ارز
بیشترین مقدار نوسان روز ۴۰

اخبار دلار

اخبار اقتصادی

تعرفه گاز مشترکین پرمصرف باید تغییر کند

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به مصوبه مجلس درباره اعمال مشوق و جریمه برای مشترکان کم‌مصرف و پرمصرف گفت: همکاران ما در مدیریت گازرسانی در حال تلاش برای بهبود این مصوبه هستند.

آشنایی با دلار

دلار آمریکا برای اولین بار در توافق نامه برتون وودز، در سال ۱۹۴۴ به عنوان واحد پول جهان تعیین شد. این پول قدرتمندترین واحد پول در جهان است و توسط دومین اقتصاد بزرگ جهان، یعنی ایالات متحده آمریکا پشتیبانی می‌شود. اگر کنجکاو شده‌اید تا چگونگی به وجود آمدن، مهم‌ترین واحد پولی دنیا را بدانید، کافیست مقاله پیش رو را مطالعه کنید.

در این مقاله از تاریخچه تا ماجرای علامت روی دلار، را برای شما تعریف می‌کنیم. اگر مشتاق هستید ما را دنبال کنید.

دلار آمریکا (USD) چیست؟

دلار آمریکا به پول ملی این سرزمین اشاره دارد و با کد ISO USD نشان داده می‌شود و اغلب مخفف آن US $ است. این یک ارز استاندارد در نظر گرفته می‌شود و بیشترین استفاده را در معاملات بین المللی دارد. علاوه بر این، USD به عنوان ارز اصلی در بسیاری از مناطق غیر آمریکایی، استفاده می شود. با این حال ، بسیاری دیگر از آن به همراه پول ملی خود به عنوان ارز جایگزین و غیر رسمی استفاده می‌کنند.

تاریخچه دلار آمریکا

واحد پول ایالات متحده را می‌توان در سال ۱۶۹۰ قبل از تولد این کشور جستجو کرد زمانی که این منطقه هنوز یک قطعه مستعمره بود. مستعمره خلیج ماساچوست از یادداشت‌های کاغذی برای تأمین مالی سفرهای نظامی استفاده کرد. پس از ورود ارز کاغذی در ماساچوست، سایر مستعمرات به سرعت دنبال این کار رفتند.

محدودیت‌های مختلفی از سوی انگلیس برای ارزهای کاغذی استعمار اعمال شده بود تا اینکه غیرقانونی اعلام شد. در سال ۱۷۷۵، هنگامی که استعمارگران برای جنگ با انگلیس آماده می‌شدند، کنگره قاره پول قاره را معرفی کرد. با این وجود ارز طولانی دوام نیاورد زیرا پشتوانه مالی کافی نبود و اسکناس‌ها به راحتی جعل می‌شدند.

سپس کنگره اولین بانک ملی در فیلادلفیا – بانک آمریکای شمالی را برای کمک به امور مالی دولت تاسیس کرد. دلار برای تبدیل شدن به واحد پولی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۷۸۵ انتخاب شد. قانون سکه در سال ۱۷۹۲ به ایجاد یک سیستم پولی سازمان یافته کمک کرد که سکه ها را در طلا، نقره و مس وارد می‌کرد. یادداشت‌های کاغذی یا برگه‌های سبز در سال ۱۸۶۱ برای کمک به تأمین مالی جنگ داخلی به سیستم وارد شدند.

در سال ۱۸۶۳، كنگره سيستم بانكي ملی را كه به خزانه داری آمريكا اجازه نظارت بر انتشار اسكناس‌های بانك ملی را می‌داد، گرد هم آورد. این به بانک‌های ملی قدرت توزیع پول و خرید راحت تر اوراق قرضه ایالات متحده را می‌دهد در حالی که هنوز تنظیم می‌شود.

قانون فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ یک بانک مرکزی ایجاد کرد و یک سیستم بانکی ملی را ترتیب داد که می‌توانست با نیازهای مالی متغیر کشور مطابقت داشته باشد. هیئت مدیره فدرال رزرو ارز جدیدی به نام فدرال رزرو ایجاد کرد. اولین اسکناس فدرال در قالب اسکناس ده دلاری در سال ۱۹۱۴ صادر شد. سرانجام، تصمیم هیئت مدیره فدرال رزرو مبنی بر کاهش هزینه‌های تولید ارز با کاهش ۳۰ درصدی اندازه واقعی اسکناس‌ها اتخاذ شد.

اعضای شرکت کننده

دلار ایالات متحده در بسیاری از سرزمین‌ها و کشورهای مختلف به تصویب رسیده است و در برخی موارد به عنوان واحد پول رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این روند ادغام واحد پول یک کشور در بازار اقتصادی متفاوت دلارسازی گفته می‌شود. دلار سازی در جزایر ویرجین انگلیس، تیمور شرقی، اکوادور، السالوادور، جزایر مارشال، ایالت‌های فدرال میکرونزی، پالائو، پاناما، جزایر پیتکرن و جزایر ترک و کایکوس رخ داده است.

دلار از چه زمانی اوج پیدا کرد؟

همانطور که گفته شد، سیستم بانکداری ایالات متحده آمریکا یا همان فدرال رزرو، در سال ۱۹۱۳ به منظور اطمینان از گردش کافی پول در کشور تاسیس شد. در آن دوران آمریکا از لحاظ اقتصادی توانسته بود از اقتصاد انگلیس پیشی بگیرد، اما همچنان نیمی از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مبادلات خود را با پوند انجام می‌دادند و بیشتر به منظور ایجاد ثبات، نرخ مبادله ارز خود را با طلا پیوند می‌زدند. بنابراین هنوز، انگلیس به عنوان مرکز تجارت جهانی، در دنیا شناخته می‌شد.

اما در سال ۱۹۱۴، زمانی که جنگ جهانی اول آغاز شده بود بسیاری از کشورها قادر به پرداخت هزینه‌های نظامی خود نبودند، بنابراین تصمیم گرفتند استاندارد طلا را کنار بگذارند و به چاپ اسکناس روی بیاورند. این اتفاق سبب شد، ارزش پولی این کشور به پایین‌ترین سطح خود برساند.

انگلیس که زمانی به سبب سیستم استاندارد طلایی که تاسیس کرده بود، در جهان به عنوان مرکز تجارت جهانی شناخته می‌شد. حالا با گذشت سه سال از جنگ جهانی اول به دلیل مشکلات مالی از وام دهنده به وام گیرنده تبدیل شده بود. این وام‌ها به صورت دلار از سوی آمریکا داده می‌شد چرا که آمریکا تاکنون در این جنگ‌ها شرکت نکرده بود و از لحاظ مالی کاملاً تامین بود. با ادامه داشتن این روند، دلار توانست به سرعت پوند انگلیس را کنار بزند و سرانجام معیار اصلی مبادلات قرار بگیرد.

جایگاه دلار در دنیای امروز

بر اساس گزارشی از صندوق بین‌المللی پول جهانی، دلار؛ در حال حاضر بیشترین درصد از کل  ذخایر ارزی جهان را در اختیار دارد و بیش از ۴۰% از بدهی‌های جهانی با آن است. این وضعیت به شکل قابل توجهی، در قدرت اقتصادی و تسلط ایالات متحده آمریکا بر بازارهای مالی اثرگذار است و اوراق خزانه‌داری این کشور با وجود کسری بودجه بالا هم به عنوان امن‌ترین دارایی جهانی شناخته می‌شود.

بهتر است اینگونه بگوییم که در حال حاضر، دلار ایالات متحده آمریکا قوی‌ترین ارز در جهان محسوب می‌شود.

معنی علامت روی دلار چیست؟

همانطور که در ابتدا به شما قول دادیم، قصد داریم جریان نماد روی دلار را برایتان تعریف کنیم. ساده بگوییم: $ که نماد دلار و پول چندین کشور دیگر است از (pˢ) پزو می‌آید. این دو حرف با گذشت زمان به هم چسبیده شدند و حرف S با یک خط عمودی($) را به وجود آوردند.