ایران خودرو متقاضیان پژوپارس را نقره داغ کرد

از سراسر وب

شرکت ایران خودرو در راستای ادامه تولید محصولات پژو پارس در سال ۱۴۰۳، قیمت جدید درب کارخانه چهار مدل آن را مشخص کرد. با توجه به رشد قابل توجه نرخ ارز نسبت به ابتدای سال گذشته، افزایش قیمت‌های درب کارخانه خودروها قابل پیش‌بینی بود، اما اینکه میزان رشد در محدوده ۵۰ درصد باشد کمی دور از انتظار به نظر می‌رسید.

مدل خودرو نرخ درب کارخانه قبل (ریال) نرخ درب کارخانه جدید (ریال) درصد افزایش قیمت
پژو پارس XU7P ۲,۴۷۶,۳۶۹,۳۹۹ ۳,۷۲۹,۵۸۴,۷۲۴ ۵۰
پژو پارس ELX XU7P ۲,۸۱۷,۶۹۶,۶۲۷ ۴,۳۹۵,۲۹۸,۲۵۰ ۵۶
پژو پارس سفارش XU7P ۲,۶۰۸,۶۶۴,۲۸۶ ۳,۸۰۸,۷۱۲,۸۸۵ ۴۶
پژوپارس TU5 ۲,۶۴۹,۴۴۸,۹۰۳ ۴,۰۲۰,۴۶۰,۷۲۴ ۵۲

با بررسی جدول فوق، بیشترین افزایش قیمت برای مدل پژو پارس ELX با موتور XU7P بوده و مقام دوم، نصیب پژو پارس با موتور TU5 است.

هزینه‌ها ۲ برابر رشد قیمت‌ها

با توجه به اطلاعاتی ه آن دست یافته می‌توان متوجه شد که افزایش ۵۰ درصدی نرخ درب کارخانه چندان هم بی‌دلیل نیست. بر این اساس نرخ نهاده‌ها و دلار از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان ۱۴۰۲ به ترتیب ۱۴۸۹ درصد و ۱۴۲۴ درصد افزایش یافته‌اند. این در حالی است که قیمت درب کارخانه پژو پارس تنها ۶۷۷ درصد رشد داشته و برای جبران این عقب‌ماندگی، باید به مقدار بیشتری افزایش پیدا می‌کرد.

 

 

-5837081613392004133_121

 

به‌رغم دستیابی به این اطلاعات، اما وزیر صمت که قصد داشت بازار خودرو را با وعده‌های جذابی همچون واردات بی‌حد و اندازه احیا کند، حال باید شاهد طوفان رشد قیمت‌ها از سوی خودروسازان داخلی در بازار خودرو باشد. البته تولیدکننده داخلی هم مقصر اصلی وضعیت فوق نیست، زیرا زمانی که نرخ ارز به صورت لحظه‌ای تغییر کند اما این شرکت‌ها تا یک سال قادر به فروش محصول تولیدی خود به قیمت‌های بالاتر نباشند، نمی‌توان انتظار وضعیتی بهتر از این را داشت.

امید است در سال جدید دولت بتواند با تصمیمات درست و منطقی همچون واردات خودروهای نو و کارکرده، عطش فعلی بازار را بگیرد و مانع از رشد بیشتر قیمت‌ها شود؛ همچنین از سوی دیگر با افزایش پلکانی نرخ درب کارخانه خودروسازان داخلی، روز به روز اختلاف قیمت درب کارخانه و بازار کاهش یابد تا خودروسازان بتوانند از زیان هنگفت ۵۰۰ همتی خارج شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.