تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر به کجا رسید؟

از سراسر وب

مشکلات جامعه ایثارگران و جانبازان و پیگیری دغدغه‌های آنها در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ بررسی شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به مشکلات جامعه ایثارگران و جانبازان و پیگیری دغدغه‌های آنها موضوعی بود که شب گذشته با حضور حجت الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، نایب رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی و سید تقی علوی‌نیا، جانباز و ایثارگر دوران دفاع مقدس در برنامه تهران ۲۰ بررسی شد.

علوی‌نیا درباره مطالبه اولویت‌دار جامعه ایثارگر گفت: با توجه به اینکه به محض پیروزی انقلاب دچار جنگ تحمیلی شدیم و ارتش تعداد زیادی از نیروهایش را از دست داده بود، نیروهای مردمی و سپاه وارد جنگ شدند. با این وضعیت ما تجربه برخورد با این موضوعات را نداشتیم. لذا مثل ارتش‌های منظم سیستم‌هایی در رابطه با مجروحین و نوع خدمات را نداشتیم. به جهت اینکه قوانین کاملی در این حوزه وجود داشته باشد، قانون جامع ایثارگران در سال ۹۱ تاسیس شد.

این جانباز جنگ‌ تحمیلی خاطرنشان کرد: امروز در حوزه قوانین با اجرا نشدن قوانین مواجه هستیم که می‌شود به آن از دو منظر نگاه کرد. منظر اول اینکه در حوزه سازمان‌هایی که باید مجری این قوانین باشد ابتدا متولی امور ایثارگران باید در اجرای این قوانین تلاش بکند. ماده ۷۴ قانون جامع ایثارگران ذکر می‌کند که بنیاد شهید هر ساله گزارشی از وضعیت اجرای قانون ارائه بدهد که عیار سازمان‌ها مشخص بشود.

وی با اشاره به نگاه دوم گفت: در اجرای قوانین در حوزه استخدام با مشکل مواجهیم. همچنین در سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در جایگزینی نیز قانون اجرا نمی‌شود. همینطور طبق قانون هر ایثارگری که در یک سازمان مشغول به کار است فرزند خود را در آن سازمان جذب کند که تقریبا عملی نمی‌شود.

در ادامه حسینی‌کیا افزود: اصلی‌ترین مسئله ما تبدیل وضعیت جانبازان و خانواده‌ آنهاست بعد مسئله جایگزینی. ایثارگران به هر نحوی که در دستگاه‌ها مشغول به کار شدند باید تبدیل وضعیت به رسمی بشوند. بخشی از ایثارگران به صورت روزمزد و شرکتی بودند و سازمان‌ها زیر بارش نمی‌رفتند که دوباره در قانون ‌۱۴۰۰ این موضوع را اصلاح کردیم و در قانون سنواتی هم این موارد را آوردیم تا سازمان‌ها نتوانند از آن امتناع کنند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قانون دیگری وجود دارد که هرکسی دنبال این است که به گوشه‌ای از قوانین استناد کند. سهم دولت در برخی از شرکت‌های دولتی کمتر از ۵۰ درصد است. به همین دلیل عموم این شرکت‌ها مانند بانک صادرات و شرکت مخابرات ایران زیر بار این قانون نرفتند.

وی با اشاره به اینکه دولت در این شرکت‌ها سهام دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس قانون تجارت این شرکت‌ها خصوصی‌اند، اما از سمتی خصولتی‌اند. دولت برای اداره این شرکت‌ها آنها را در قانون تجارت برد تا گیر سیستم اداری نباشند. با این حال عمده اینها دولتی هستند. دستگاه‌های حاکمیتی شرکت‌هایی مانند مخابرات را خریدند و بعد شرکت جدیدی تحت عنوان خصوصی طراحی شده است.

سپس گودرزی، مدیرکل دفتر برنامه و بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران در تماس تلفنی روی خط تهران ۲۰ آمد و گفت: در خصوص تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران در سال بودجه ۱۴۰۱ مطرح شد و تعداد زیادی از ایثارگران تبدیل وضعیت شدند. همچنین گزارش مربوطه توسط معاونت تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید به همه مبادی ذی ربط اعلام شد. این گزارش را همین امسال در مدل‌های مختلف به مجلس هم ارائه دادیم. در خصوص بحث اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران قوانین مختلفی در این حوزه وضع شده تا ایثارگران و خانواده‌هایشان منتفع بشوند.

این مقام مسئول ادامه داد: مواردی که در سنوات گذشته باعث شد که قوانین خدمات‌رسانی به ایثارگران اجرا نشود بحث بار مالی اجرای قوانین بود که در پی ۲ سال گذشته و روی کار آمدن دولت سیزدهم گام‌های مهمی در این حوزه برداشته شده و امیدواریم در بودجه ۱۴۰۲ این زنجیره کامل بشود. در مجموع طی ۲ سال اخیر ۱۶۰ هزار نفر از ایثارگران تبدیل وضعیت شدند.

علوی‌ در مقابل گفت: اصل موضوع نظارت بنیاد به عنوان متولی ایثارگران باید وجود داشته باشد. اینکه آماری وجود ندارد بر این مبناست که آمار درستی از این وضعیت وجود ندارد. امسال برای اولین بار گزارش از عملکرد سازمان‌ها ارائه شد.

حسینی‌کیا نیز عنوان کرد: چرا بنیاد نتوانست رایزنی کند تا تبدیل وضعیت ایثارگران را در لایحه بودجه ۱۴۰۲ بیاورد؟ این موضوع از لایحه حذف شده است و کسانی که قبل از اسفند ۱۴۰۰ مشغول به خدمت شدند، جذب شدند و شرایط استخدام جذبی‌های بعد از آن بلاتکلیف است.

گودرزی نیز خاطرنشان کرد: در تبصره ۲۰ قانون بودجه ۲ سال اخیر این بحث آمد و فرایند استخدام هر ایثارگر و فرزندش در زمان حاکمیت این قانون اگر انجام نشده باشد «صرف نظر از اینکه در لایحه بودجه سال آینده بیاید» این افراد مشمول قانون می‌شوند.

اولین اصل ما برای استخدام ایثارگران رعایت عدالت استخدامی در به کارگیری جامعه ایثارگران است. ماده ۲۱ قانون جامع به صراحت بحث استخدام و جذب ایثارگران را تعریف کرده است.

وی گفت: بر اساس این قانون در سنوات گذشته تعداد زیادی از ایثارگران به طرق مختلف به دستگاه‌ها جذب شده بودند و مشکلاتی که برای جامعه ایثارگری ایجاد شده بود با تدابیر اندیشیده شده، حل شد. اما سالانه هر ظرفیت استخدامی را سازمان استخدامی برای دستگاه‌ها تعریف کند ۲۵ درصد از این ظرفیت در اختیار جامعه ایثارگران است. به نظر می‌رسد این فرایند عادلانه‌تر است.

حسینی‌کیا نیز گفت: قانون جایگزینی عملا کنار گذاشته شده است. عده‌ای بنا به هر دلیلی از اسفند ۱۴۰۰ در برخی از شرکت‌های وابسته به دولت مشغول به خدمت شدند و عددشان زیاد هم نیست. این فرایند در برخی از شرکت‌ها مانند گاز به کندی پیش می‌رود. مکاتبه و پیگیری می‌کنیم ولی بالاخره کسی که ایثارگر است در زمان نیاز به کمک نظام آمده و باید نظام دست فرزندش را بگیرد.

گودرزی افزود: مبنای این بندی که در لایحه بودجه آمد برای کسانی بود که در سنوات گذشته جذب شده بودند. ما یک انتظاری از مجلس داریم تا حداقل درخواست‌های بنیاد شهید را من جمله قانون بودجه پیگیری کند. این موضوع در دولت هم مطرح شد و مسائلی مانند تسهیلات اشتغال، تسهیلات مسکن و واگذاری خودرو به ایثارگران مورد رسیدگی قرار گرفت، ولی الان در لایحه مصوب کمیسیون تلفیق اینها از قلم افتاده است.

وی ادامه داد: عمده خدماتی که قانونگذار تعریف کرده برای گروه‌های مختلف ارایه می‌شود. مثلا خدمات درمانی شامل درصد نمی‌شود. یا خدمات فرهنگی و آموزشی نیز شامل تمام جانبازان می‌شود. همچنین تسهیلاتی برای جانبازان زیر ۲۵ درصد اعم از کمک معیشت لحاظ شده است.

علوی نیز افزود: در رابطه با جانبازان زیر ۲۵ درصد یک تقسیم‌بندی از نوع آسیب‌دیدگی انجام شده و همین مبنای خدمات قرار گرفته است. البته همه این عزیزان در جبهه حضور داشتند و ما در اصل باید خدمات مورد نیاز در آسیب‌دیدگی را به درصدهای بالاتر بیشتر می‌دادیم و در خدمات تساوی را رعایت می‌کردیم. الان در جانبازان زیر ۲۵ درصد قانونی را در برنامه پنجم گذاشتند که کسانی که شاعل نیستند به عنوان کمک معیشت مبلغی به آنها پرداخت بشود. سال گذشته مجلس این مبلغ را ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تصویب کرد اما منابع را در اختیار نگذاشت. وقتی قانون‌گذار موضوعی را تصویب می‌کند بر اساس منابع است. اگر این موضوع برای سال ۱۴۰۲ طراحی شود حداقل حقوق ۷ میلیون تومان خواهد بود، اما این عزیزان ۵ میلیون دریافت خواهند کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید