بنر خانگی

دو مشکل بر سر راه ساخت موتورسیکلت های برقی است

معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: در تولید موتورهای دوچرخ برقی مشکلی وجود ندارد و با همکاری شهرداری به راحتی می‌تواند داخلی سازی کرد. اما به جز هزینه سوآپ دو مشکل بر سر راه است.

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم امضای تفاهم نامه بازسازی ۳۱ رام قطار مترو و افتتاح ایستگاههای یادگار امام و شهید ستاری، پروژه ساخت قطار ملی را یک پروژه ملی دانست و گفت: همکاری شهردار تهران و ۱۸ شرکت دانش بنیان و ۴ مجموعه جهاد دانشگاهی و دیگر دستگاه‌ها و شرکت‌ها باعث شد در زمینه تولید در حوزه طراحی قطار مترو به سطح ۸۵ درصد داخلی سازی برسیم.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل ما در صنعت فراموش شده این است که طراحی محصول را خودمان انجام دهیم در حالی که مهم این است که طراحی محصولات از خودمان باشد، چون امکان افزودن هر قابلیتی را به ترتیب به دست می‌آوریم.

ستاری با اشاره به ۷۰ درصد داخلی سازی قطار ملی و داخلی سازی ۸۸ درصدی از لحاظ زیرساختی، گفت: می‌توانیم در تولید انبوه بیش از ۸۵ درصد تولید داخلی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در رابطه با برقی سازی در معاونت علمی فناوری برنامه‌های مفصلی داریم و در تولید موتورهای دوچرخ نیز مشکلی وجود ندارد و با همکاری شهرداری به راحتی می‌توان داخلی سازی کرد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه موتورسیکلت‌های برقی داخلی از تنوع محصولی فوق‌العاده ای برخوردارند، تاکید کرد: این محصولات تائییده های لازم را گرفته است اما علاوه بر موضوع سوآپ دو مشکل دارند که یکی در رابطه به اینکه تسهیلاتی را به این مساله باید بدهیم که لزوماً مالی نیست و شهرداری باید محدودیت‌هایی در برخی مراکز شهر با تشویق به استفاده از موتورسیکلت برقی بگذارد و بحث دیگری این است که متأسفانه موتورهای بنزینی هر سال در دولت مصوبه می‌گیرند و استاندارد آلایندگی شأن عقب می‌افتد.

وی افزود: مشکل تکنولوژی داخلی نداریم و باید به صورت جدی پیگیری کنیم که هر سال برای استانداردسازی به سازنده موتورسیکلت وقت ندهیم.

ستاری در رابطه با ساخت اتوبوس برقی توضیح داد: برای چند پروژه سنگین در این زمینه با شهرداری تهران و مشهد قرارداد داریم و خردادماه نمونه اولیه را تحویل می‌دهیم.

ستاری درباره تولید خودرو برقی نیز توضیح داد: نمونه‌هایی تولید شده است و در حال رایزنی با خودروسازان هستیم.
 

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. omid asadi می گوید

  با سلام ، یکی از اشکالات اساسی ثبت اختراعات نخبگان کشور از سال ۱۳۹۲ تا کنون :
  اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند !
  در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم :
  کارشناس محترم با سلام ، اینجانب به شخصه اعتقادی به روند مارکسیستی و وارداتی اداره اختراعات که با قانون اساسی کشور در تضاد می باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضی پرونده خود را به حداقل ۵۰ مرجع ارسال کند و پرونده ۳ ماه در هر مرجع توقف کند تا یکی از این مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوری قرار دهند ، این یعنی اتلاف وقت چیزی حدود ۸ سال و پرداخت هزینه چیزی حدود ۳۰ ملیون تومان . در حال حاضر ۱۱ مرجع در پرونده های قبلی اعلام کرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از ۸ سال پرونده به چه درد متقاضی می خورد ؟ ، دوم اینکه اگر اینجانب بخواهم ۳۰ اظهارنامه با این روند ثبت کنم یه چیزی حدود ۹۰۰ ملیون باید هزینه کنم ( بنظر شما امکان ثبت اختراع به صورت غیر مستقیم از اینجانب سلب نشده است ؟ ) ، ایا بعد از اینکه سند را دریافت کردم همین دولت این هزینه را می تواند طی فرآیندی به اینجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع ۵ کیلو روغن نباتی ارزش داره ؟ ) ، یا قرار است متقاضی در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخی با سرمایه های خود اختراع ثبت می کنند برخی با دارایی های خود. اشخاصی که با دارایی خود اختراع ثبت می کنند مثل اعضا هیات علمی ، اشخاصی که به بدنه آزمایشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، این افراد هر هزینه ای بابت اختراع انجام می دهند دولت طی فرآیندی این هزینه را به آن ها برگشت میدهد یا از طریق گرنت دانشگاهی یا از طریق پژوهش تولید . یعنی این وسط فقط پول جابجا می شود و کسی ضرر نمی کند. دسته دوم کسانی هستند که با سرمایه های خود اختراع انجام میدهند مثل افراد که مدارک عالیه دانشگاهی دارند مشغول کار هستند اما به بدنه دولت وصل نیستند ، این افراد تحت هر شرایطی اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمایه خود را از دست داده اند و هم دارایی خود را که همان اختراع می باشد . چون این افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول یک مرحله بیشتر برای فرایند ثبت انرژی صرف کنند ، این روند به صورتی طراحی شده که به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبی می شود یعنی دو قشر بالا و پایین که در این صورت کاپیتالیسم رخ می دهد و …

  http://ipm.ssaa.ir/ENQ/List

 2. omid asadi می گوید

  تا آنجاکه ما میدانیم در سایر کشورها اقتصاد دانش بنیان یعنی مثلا شرکت سونی اریکسون میاد با دوتا دانشگاه صحبت میکنه یا خودش یک دانشگاه و مرکز اموزش تاسیس میکنه بعد بیانه صادر میکنه که هرکسی بتونه فاند یا پذیرش دانشگاه مارو بگیره در همین کمپانی سونی اریکسون مشغول کار میشه این چنین کشوری میتونه ادعا کنه که اقتصاد دانش بنیان داره . نه اینکه در ایران شما با کنکور وارد دانشگاه بشید بعد طی فرایندی یک مدرک بگیرید و دنابل کار بگردید بعد اخرش در یک حیطه دیگه مشغول کار شوید این اسمش اقتصاد دانش بنیان نیست . برای اقتصاد دانش بنیان داشتن نیاز به سیاست گذاری است که مقدمه آن همین وزارت علوم می باشد . صنعت باید دانشگاه ایجاد کنه چون شرکت نیاز به متخصص داره نه اینکه دانشگاه شرکت تاسیس کنه ! دانشگاه که نیازی به تولید نداره . متاسفانه در سال ۹۲ در مبحث ثبت اختراعات که این قوانین تصویب شده یا نمایندگان ان زمان هیئت علمی بودند یا با دانشگاه ها رابطه مستقیم داشتند چون از نظر مبانی اسلام خود اختراع یک دارایی است و نه یک فعالیت علمی !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.