ساخت مسکن ۲۵ متری آغاز شد

از سراسر وب

توجیه اقتصادی ساخت و ساز در بسیاری از مناطق تهران از دست رفته است با اشاره به کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازار مسکن و جاماندگی تورم بازار مسکن از تورم عمومی کشور می گویند که ساخت و ساز در بسیاری از مناطق توجیه اقتصادی ندارد و بسیاری از سازندگان دست از کار کشیده اند.

در همین زمینه خشایار باقرپور، مدیرعامل تعاونی های مسکن تهران به اکونگار می گوید که سرعت رشد هزینه نهاده های ساختمانی از سرعت رشد تورم مسکن پیشی گرفته است و  در حال حاضر در بسیاری از مناطق تهران خرید یک آپارتمان نوساز آماده نسبت به ساخت آن ارزان تر تمام می شود.

او از مهاجرت برخی سازندگان مسکن به کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه و عمان خبر می دهد و تاکید می کند که در این میان برخی برای تقویت عرضه مسکن و به تعادل رسیدن قیمت ها سنگ اندازی می کنند و به بهانه های مختلف طرح های ساخت و ساز را زیر سوال می برند.

*سقوط معاملات مسکن

قیمت مسکن در سالهای گذشته با سرعت سرسام آوری رشد کرده است و توان خرید مردم به همان نسبت کاهش داشته است‌. اخیرا بانک مرکزی آماری را منتشر کرده و از معامله تنها حدود هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در فروردین ماه امسال و در شهر تهران خبر داد. آماری که حاکی از کمترین حجم معاملات مسکن در پایتخت در ۴۸ ماه گذشته، یعنی از فروردین ۱۳۹۹ است.

از آن سو کاهش چشمگیر قیمت مسکن باعث عقب ماندگی تورم این بازار از نرخ تورم عمومی شده است و توجیه ساخت و ساز را برای سازندگان از بین برده است. این اتفاق در حالی رخ می دهد که حجم ساخت و ساز مسکن در کشور سالانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد است آن هم در حالی که نیاز به مسکن سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی ارزیابی می شود. با این حساب جاماندگی عرضه از تقاضا و انباشت آن، حالا وضعیت به جایی رسیده است که این جاماندگی تشدید شود.

خشایار باقرپور، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن تهران می گوید که جاماندگی مسکن از تورم عمومی کشور توجیه اقتصادی ساخت و ساز را از بین برده است.

او توضیح می دهد: مصالح ساختمانی در حال حاضر شیب تند تورم را طی می کند، دستمزد کارگر، هزینه های مربوط به بیمه و انشعابات آب، برق، گاز و عوارض شهرداری و نرخ زمین همین وضعیت را دارد اما در بازار فروش مسکن شاهد هستیم که نرخ تورم بازار مسکن از نرخ تورم عمومی جا مانده است، در نتیجه ساخت و ساز مسکن توجیه اقتصادی خود را از دست داده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن تهران ادامه می دهد: در حال حاضر در بسیاری از مناطق تهران اگر بخواهید یک آپارتمان نوساز کلیدنخورده بخرید برایتان ارزان تر تمام می شود تا اینکه بخواهید همان آپارتمان را با همان مختصات بسازید.

باقرپور تورم بالا و کاهش قدرت خرید مردم را مهمترین عامل موثر در این وضعیت بازار مسکن می داند و می گوید که بسیاری از سرمایه گذاران بخش مسکن و سازندگان به ناچار سرمایه های خود را از ایران خارج کرده اند و به کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و عمان برده اند.

به گفته این کارشناس سیکل معیوب ایجاد شده باعث کاهش تولید مسکن و تشدید مشکلات در این بازار می شود.

مصداق ادعای باقرپور افت شدید معاملات مسکن در فروردین سال جاری است. بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد که شمار معاملات مسکن تهران در فروردین سال ۱۴۰۳ به حدود هزار و ۵۰۸ فقره معامله رسیده است‌. این در حالی است که بررسی های تطبیقی حاوی از آن است که در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ در شرایطی که متوسط قیمت مسکن در تهران چیزی در حدود پنج میلیون و ۵۲۸ هزار تومان بود، پنج هزار و ۴۶ معامله مسکن اتفاق افتاد اما در فروردین ماه سال ۱۴۰۳، یعنی در فاصله پنج سال بعد ، متوسط قیمت مسکن به گواه آمار همان مرجع، یعنی بانک مرکزی به ۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسیده است. تعداد معاملات مسکن در این ماه برابر با هزار و ۵۰۸  فقره ثبت شده است.

به این ترتیب در پنج سال گذشته قیمت هر مترمربع مسکن در تهران به حدود ۱۴.۷ برابر رسیده است و شمار معاملات بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است.

با این اوصاف و برای تقویت عرضه مسکن به بازار بعضا طرح هایی پیشنهاد شده است که مسکن اقتصادی از جمله این طرح هاست که از سوی اتحادیه تعاونی های مسکن تهران پیشنهاد شده و در مرحله اجرا قرار دارد.

*آغاز ساخت مسکن اقتصادی

باقرپور خبر می دهد که به زودی مسکن اقتصادی کلنگ زنی می شود. او توضیح می دهد: در این طرح دو هزار و ۵۰۰ واحد مسکن اقتصادی ساخته می شود که البته ساخت ۴۰ هزار واحد هدف گذاری شده است.

او تاکید می کند که در ساخت این واحدها فناوری های روز استفاده شده و به نوعی مسکن اقتصادی مسکن سبز و سازگار با محیط زیست است و پشتوانه این طرح دو سال مطالعات و تحقیق است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن تهران می گوید که متراژهای متفاوتی برای واحدهای این طرح در نظر گرفته شده است و از واحدهای ۲۵ متری و ۴۰ متری تا واحدهای ۹۰ متری در این طرح وجود دارد که واحدهای ۲۵ متری مربوط به دانشجویان یا افرادی است که پیش از ازدواج به دنبال سرمایه گذاری در بخش مسکن و تقویت قدرت خرید خود هستند و واحدهای بزرگتر ویژه خانواده هاست.

باقرپور با بیان اینکه سرمایه گذاران این طرح تعاونی ها هستند و مسکن اقتصادی با مشارکت مردم ساخته می شود، ادامه می دهد: ارزان سازی را در کنار ارتقای کیفیت در دستور کار خود قرار داده ایم و ساخت پروژه‌های مسکن اقتصادی در قالب یک شهرک هوشمند اقتصادی طراحی شده است و طبق توافقی که با اتحادیه تعاونی‌های دانش‌بنیان انجام شده از تمامی محصولات دانش‌بنیان داخلی در این طرح استفاده خواهد شد و استفاده از انرژی پاک و انرژی خورشیدی برای این پروژه پیش بینی کرده ایم. همچنین قیمت زمین در این پروژه صفر در نظر گرفته شده است و با توجه به طراحی این شهرک که به صورت مجتمع اقامتی و تجاری است از طریق الحاقات زمین هزینه برای متقاضیان صفر شده است.

او توضیح می دهد: در این طرح متقاضی تنها قیمت تمام شده ساخت را می‌پردازد و قیمت  حدود متری ۳۰ میلیون تومان است و متقاضی بعد از تحویل هیچ هزینه دیگری ندارد چرا که واحد با امکانات کامل تحویل داده می‌شود.

باقرپور تاکید می کند که سایر طرح هایی که از سوی دستگاه ها و نهادهای مختلف با عنوان مسکن اقتصادی نام برده می شوند، هیچ ربطی به طرح حاضر ندارد و طرح مسکن اقتصادی از ابتدا از سوی اتحادیه تعاونی های مسکن تهران عرضه شده است و بخش خصوصی با مشارکت مردم طرح را اجرایی می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.