عیدی ۲۲ بهمن دولت چیست؟

از سراسر وب

به گزارش منیبان به نقل از اقتصاد آنلاین، طرح فجرانه که به تازگی دولت از آن رونمایی کرده، عیدی دولت به مناسبت دهه فجر است. در این طرح که از هفدهم بهمن آغاز و تا هفدهم اردیبهشت ادامه پیدا می‌کند، اعتبار تشویقی حساب یارانه بگیران از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان حذف شده است.

بر این اساس یارانه بگیران دهک‌های یک تا سه، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی و ۲۲۰ هزار تومان اعتبار کالابرگ الکترونیک و یارانه بگیران دهک‌های چهار تا هفت، ۳۰۰ هزار تومان یارانه نقدی و ۲۲۰ هزار تومان اعتبار کالابرگ الکترونیک دریافت می‌کنند.

در طرح فجرانه سبد ۱۱ قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد، به این معنی که قیمت روز سبد مشتمل بر ١١ قلم، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز (به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

این طرح در راستای حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه‌بگیر با اولویت خانوار دهک‌های پایین جامعه از دهک اول تا هفتم اجرا می‌شود.

از هفته گذشته شایعاتی در خصوص واریز یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به عنوان هدیه سالگرد پیروزی انقلاب در فضای مجازی منتشر شده که به نظر می‌رسد ریشه این شایعه به هدیه ۱۰۰ هزار تومانی دولت در سال ۱۴۰۰ برمی‌گردد.

در ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ مبلغ ۱۰۰ هزار تومان عیدی ۲۲ بهمن به حساب یارانه‌بگیران دهک‌های یک تا چهار که ۳۲ میلیون ایرانی را شامل می‌شد، واریز شد. آن زمان هدف از این طرح حمایت و عیدی دادن به اقشار کم درآمد جامعه عنوان شد و در حالی که در سال ۱۴۰۱ انتظار می‌رفت بار دیگر یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به حساب دهک‌های کم درآمد واریز شود، در نهایت این اتفاق رخ نداد. امسال نیز به نظر می‌رسد دولت تصمیمی برای واریز هدیه نقدی به مناسبت ۲۲ بهمن نگرفته است و افزایش اعتبار کالابرگ الکترونیکی را جایگزین طرح هدیه نقدی کرده است.

در واقع تا به این لحظه صحبتی در خصوص واریز هدیه نقدی به حساب اقشار کم درآمد جامعه مطرح نشده است مگر آنکه در ساعات آتی به یک‌باره شگفتانه‌ای برای یارانه بگیران در نظر گرفته شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.