محمدرضا فروتن با یک عاشقانه جدید می‌آید

از سراسر وب

«عقرب عاشق» جدیدترین سریال حسین سهیلی‌زاده در شبکه نمایش خانگی است و کارگردان این بار هم سریالش را به فضای فانتزی و عاشقانه برده و از محمدرضا فروتن، آرمان درویش، آنته فقیه‌نصیری، حسین پاکدل، سیاوش خیرابی، شقایش فراهانی، متین ستوده، ساقی حاجی‌پور، سمیرا حسینی، مهران رنجبر، شیدا یوسفی و رضا بهبودی برای ساخت استفاده کرده که البته انتخاب برخی از بازیگران از جمله سیاوش خیرابی به دلیل تجربه موفق سریال‌هایشان در تلویزیون برمی‌گردد.

سهیلی‌زاده زمانی مرد فعال سریال‌های تلویزیونی بود. از آن دسته کارگردان‌ها از جنس سیروس مقدم که گاه سالی بیش از یک سریال را از او در تلویزیون شاهد بودیم. «دلنوازان» و «فاصله‌ها» از سریال‌های موفق سهیلی‌زاده در تلویزیون محسوب می‌شوند که در سال‌های ۸۸ و ۸۹ مخاطبان زیادی را با خود همراه کردند و بعد از آن نیز سریال‌هایی چون «سه پنج دو»، «دختران حوا»، «آوای باران»، «پریا» و «مرز خوشبختی» تا حدودی ادامه‌دهنده همین راه بودند و در نهایت بعد از آخرین سریالش که «هست و نیست» نام داشت و به اندازه کارهای قبلی‌اش پرمخاطب نبود، از تلویزیون خداحافظی کرد و به شبکه نمایش خانگی رفت و ساخت سریال جدیدش را در فضایی متفاوت تجربه کرد.

این کارگردان بلافاصله بعد از آخرین سریالش در تلویزیون، «مانکن» را در شبکه نمایش خانگی ساخت. مجموعه‌ای که به‌رغم جدا شدن از محدودیت‌های مرسوم در تلویزیون، به باور اغلب منتقدان، جهشی در کارنامه کاری‌ این کارگردان محسوب نمی‌شد و البته حذفیاتی که گفته می‌شد در روند داستان شکل گرفت هم در این فرآیند چندان بی‌تاثیر نبود.

محکی جدید برای کارگردان فعال دهه ۸۰ تلویزیون
سهیلی‌زاده در آن زمان درباره علت فعالیتش در شبکه نمایش خانگی و فاصله گرفتن از تلویزیون مطرح کرده بود که دیگر تلویزیون از دوران طلایی خود فاصله گرفته است.

کارگردان «دلنوازان» در این زمینه گفته بود: واقعیت این است که تلویزیون در دهه ۸۰ یک دوران طلایی را تجربه کرد. اینکه ما در کارگردانی توانستیم رشد کنیم خیلی مدیون تلویزیون و اعتمادی هستیم که در دهه ۸۰ مدیران به ما کردند. آن موقع هم نیاز مصلحتی در تلویزیون برای طرح مضامین مختلف بود اما چهارچوب‌ها با امروز متفاوت بود. ضمن اینکه مسائل مالی و مشکلات ناشی از آن باعث شده است امروز تلویزیون از دوران خوبش فاصله بگیرد.

سهیلی‌زاده که حدودا از سال ۹۷ شبکه نمایش خانگی را برای ساخت سریال انتخاب کرده است، درباره‌ی اینکه آیا دیگر به تلویزیون برنمی‌گردد، چنین پاسخی را انتخاب کرده بود، هیچ کس از آینده خبر ندارد.

به تعبیری «وقتی کار کسی کارگردانی است فرقی نمی‌کند در کجا کار کند و هر جا که بتواند اثر بهتری ارائه کند و فضا مناسب باشد، کار می کند.» به هر طریق، روند محتوایی که سهیلی‌زاده در ساخت سریال‌های اخیرش در شبکه نمایش خانگی بعد از سریال تلویزیونی «آوای باران» تجربه کرده، تا حدودی مشابه بوده است.

«ملکه گدایان» هفت ـ هشت سال پس از «آوای باران» ساخته شد. در حقیقت مشغول ساخت سریال «مانکن» بود که ایده‌ای درباره کودکان کار و اعتیاد به ذهنش رسید؛ هرچند آنچه در قالب سریال «ملکه گدایان» دیده شد، خیلی متفاوت از قصه او بود.

اما روندی که کارهای اخیر حسین سهیلی‌زاده در شبکه نمایش خانگی از سر گذرانده، موفقیت «عقرب عاشق» را برای مخاطبان و منتقدانش با اما و اگرهایی روبه‌رو خواهد کرد. همچنین محمدرضا فروتن در شرایطی که تجربه همکاری در سریال «مانکن» را با حسین سهیلی‌زاده داشته، یک انتخاب پرریسک دیگر را پشت سر می‌گذارد و پیشنهاد بازی در سریال جدیدی به نام «عقرب عاشق» را پذیرفته که ژانر آن درام تخیلی است. او برای دومین بار با حسین سهیلی‌زاده همکاری می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید