نسل جدید باتری‌های خودرویی تویوتا از راه رسید

از سراسر وب

خودروسازی تویوتا اعلام کرد که نسل تازه‌ای از باتری‌های خودرو‌های برقی را معرفی خواهد کرد. این باتری‌ها کارایی بالایی دارند و از فناوری‌های ویژه‌ای برای افزایش عملکرد و کاهش هزینه‌های خودرو‌های برقی برخوردارند.

براساس این گزارش این خودروساز ژاپنی قصد دارد نسل بعدی باتری‌ها که به آن باتری‌های تماما جامد گفته می‌شود را از سال ۲۰۲۶ روانه بازار کند و به دنبال جلب نظر مشتریان با وسایل نقلیه‌ای است که محدوده رانندگی طولانی‌تر و زمان شارژ سریع‌تر را ارائه می‌دهند. با این فناوری انتظار می‌رود با یک بار شارژ، برد خودرو بیش از دو برابر افزایش پیدا کند.

همچنین تویوتا در حال توسعه روشی برای تولید انبوه باتری‌های جامد یا خشک است که قصد دارد در سال‌های ۲۰۲۷-۲۰۲۸ به بازار‌های جهانی عرضه کند.

افزایش عمر باتری‌های جامد، مشکلی است که این فناوری را از دستیابی به قابلیت تجاری باز می‌دارد، اما تویوتا می‌گوید که بر این چالش غلبه کرده است.

قابلیت نسل جدید باتری‌های تویوتا
نسل جدید این باتری‌های جامد خودرو را می‌توان در کمتر از ۱۰ دقیقه شارژ کرد. باتری خشک تویوتا می‌تواند یک وسیله نقلیه را در برد ۱۲۰۰ کیلومتر، ۲.۴ برابر بیشتر از باتری‌های لیتیوم یون معمولی هدایت کند.

الکترود‌های یک باتری جامد به طور مکرر در چرخه‌های شارژ منبسط و منقبض می‌شوند. این باعث می‌شود که الکترود‌ها در نهایت از مواد جامد الکترولیت جدا شوند و باتری را به خطر بیندازند. باتری‌های حالت جامد موجود در بهترین حالت فقط صد‌ها بار می‌توانند شارژ شوند بسیار کمتر از هزاران شارژ مورد نیاز برای یک باتری آماده بازار هستند.برنامه‌ها در نهایت به توسعه یک باتری حالت جامد با قابلیت برد تقریباً ۱۵۰۰ کیلومتری با شارژ کمتر از ۱۰ دقیقه نیاز دارند. با فناوری فعلی باتری، خودرو‌های برقی در هر بار شارژ مسافت کمتری را نسبت به خودرو‌های بنزینی و هیبریدی طی می‌کنند.

به گزارش رویترز، گروه خودروسازی تویوتا در ادامه اعلام کرد که یک خودروی برقی با باتری لیتیوم یونی کارآمدتر نیز تولید خواهد کرد که بردی معادل ۱۰۰۰ کیلومتر خواهد داشت. در مقایسه، نسخه دوربرد تسلا (TSLA.O) مدل Y، پرفروش‌ترین خودروی برقی جهان، می‌تواند بر اساس استاندارد‌های آزمایشی آمریکا حدود ۵۳۰ کیلومتر رانندگی کند.

تویوتا جزئیاتی درباره هزینه‌های مورد انتظار یا محل تولید خودروی برقی دوربرد جدید خود ارائه نکرد، همچنین نگفته که نسل بعدی باتری‌های جامد را کجا خواهد ساخت یا سرمایه‌گذاری مورد نیاز این پروژه هنوز را اعلام نکرده است.

تاکرو کاتو، رئیس کارخانه خودرو‌های برقی تویوتا می‌گوید: «آنچه ما می‌خواهیم به آن برسیم، تغییر آینده با BEV (وسایل نقلیه برقی که صرفاً با باتری کار می‌کند) است. ما نسل بعدی خودرو برقی باتری‌دار را در سطح جهانی و به عنوان یک خط تولید کامل در بازار از سال ۲۰۲۶ عرضه خواهیم کرد.»

تویوتا همچنین فناوری‌های دیگری را که قصد دارد برای کاهش هزینه‌های خودرو‌های برقی و باتری‌های خود به کار گیرد، توضیح داد.

این خودروساز به دنبال سرعت بخشیدن به تجارت خودرو‌های برقی خود با باتری‌های جامد است. تویوتا در سال گذشته ۲۰ هزار دستگاه خودروی برقی در سراسر جهان فروخت، اما به نظر می‌رسد فروش سالانه خود را به ۱.۵ میلیون دستگاه تا سال ۲۰۲۶ و ۳.۵ میلیون دستگاه برقی تا سال ۲۰۳۰ افزایش دهد.

در ماه آوریل، تویوتا ۸۵۸۴ خودرو برقی در سراسر جهان، از جمله تحت برند لکسوس خود فروخته که برای اولین بار بیش از ۱ درصد از فروش جهانی را در یک ماه به خود اختصاص داده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید