چرا سکه و ارز ارزان شد؟

از سراسر وب

با شکل‌گیری التهابات سیاسی طی دو هفته گذشته و سوءاستفاده دلالان از شرایط موجود، بازار ارز در داخل کشور کمی ملتهب شد و نرخ‌ها افزایش یافت. به تبع افزایش نرخ ارز، بازار سکه و طلای داخلی هم با افزایش قیمت مواجه شد. اما بعد از کاهش التهابات سیاسی در منطقه و راه‌اندازی بازار متشکل ارزی دلار نزدیک به دو هزار تومان کاهش پیدا کرد و سکه و طلا هم ارزان‌تر شد.

حدود ۱۰ روز قبل قیمت سکه و طلا و نرخ ارز در بازار به بالاترین حد خود طی چند ماه اخیر رسید.

نرخ دلار در روز شنبه (۲۱ اردیبهشت‌ماه) به ۱۵ هزار و ۲۴۰ تومان رسید و به تبع آن بهای هر گرم طلا در بازار به ۴۷۲ هزار تومان و قیمت سکه هم به پنج میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

کارشناسان این افزایش قیمت را ناشی از اخبار و تنش‌های سیاسی در روزهای گذشته و سوءاستفاده دلالان بازار ارز از این موضوع برای بالا بردن نرخ‌ها دانسته‌اند.

همزمان با کاهش تنش‌ها و اعلام راه‌اندازی بازار متشکل ارزی از سوی بانک مرکزی، نرخ ارز شروع به پایین آمدن کرد.

آمار بازار و نرخ ارز در صرافی‌های بانک‌ها از رسیدن دلار به قیمت ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان حکایت دارد.

در کنار کاهش نرخ ارز در بازار و همچنین کاهش قیمت طلای جهانی و رسیدن آن به ۱۲۷۵ دلار در هر اونس، بهای سکه و طلا هم کاهش یافت. قیمت هر گرم طلا در روز سه‌شنبه ۴۱۳ هزار تومان شد.

محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف : سکه نسبت به شنبه هفته گذشته با بیش از ۵۰۰ هزار تومان کاهش قیمت به چهار میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی : بسیاری از نوسانات بازار ارز سیاسی است، مردم نباید وارد این بازار شوند، چرا که ممکن است متضرر شوند. ظرف این دو هفته قیمت دلار حدود دو هزار تومان کاهش یافته، بنابراین توصیه می‌شود مردم با توجه به متغیرهای سیاسی تاثیرگذار در بازار ارز وارد آن نشوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.