چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد؟/ یک مستند متفاوت خارجی در تلویزیون

از سراسر وب

فیلم مستند «قرن نفس گرایی» ساخته آدام کورتیس پشت پرده‌‌ای از نظام فکری در آمریکاست که از تلویزیون پخش می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، این فیلم بر فعالیت‌های روانکاوانه زیگموند فروید و دخترش آنا فروید و همچنین پدر روابط عمومی، ادوارد برنیز تمرکز کرده است و نشان می‌دهد چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد.

آدام کرتیس در نخستین قسمت از این مجموعه می‌گوید: «این مجموعه درباره چگونگی استفاده صاحبان قدرت از تئوری‌های فروید برای مهار توده‌های خطرناک اجتماع در عصر دموکراسی تودهای است».

این فیلم با به کارگیری تصاویر قدیمی کمتر دیده شده، راه‌های گوناگونی که دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ تجاری برای به کار بستن تئوری‌های زیگموند فروید در جهت دستکاری ذهن و رفتار مردم استفاده کردند را کشف می‌کند.

فروید و خواهرزاده‌اش ادوارد برنیز کسی که برای اولین بار تکنیک‌های روانکاوی را در حرفه روابط عمومی استفاده کرد، موضوع بخش اول این مستند هستند، دخترش آنا پیشگام روانکاوی کودکان نیز بخش دوم فیلم را تشکیل می‌دهد و در بخش دیگری هم به برخی از منتقدین به نظریات فروید مانند ویلهلم رایش پرداخته شده‌ است.

«قرن نفس گرایی» سؤال بسیار عمیقی درباره ریشه‌ها و روش‌های مصرف گرایی و کالایی شدن انسان‌ها (کالا سالاری) و پیامدهای آن مطرح می‌کند.

این فیلم با نگاهی تاریخی و فلسفی نظام سرمایه‌داری را به بوته نقد می‌کشاند و بیشتر اشاره‌اش به ریشه‌های روانشناختی تحولات نظام سرمایه‌داری به خصوص تحول در نظام تولید و مصرف است؛ اینکه آمریکا چگونه از نظریات فروید و دخترش برای تحول و دستکاری در ذهن و تفکر مردم استفاده کرد تا بتواند ذائقه مصرفی جامعه را به سمت سود بیشتر برای سرمایه‌داران متمایل کند.

این مستند کوشیده تا رابطه دستکاری‌های روانشناختی در تمایلات جامعه را با نظام اقتصادی و سیاسی آمریکا نشان دهد.

روزنامه گاردین سال ۲۰۰۲ در یادداشتی از تیم آدامز با عنوان «چگونه فروید به زیر پوستمان راه یافته» به مستند «قرن نفس گرایی» پرداخته و اشاره کرده است: «فروید ممکن است که «خود» را ابداع کرده باشد، چیزی مملو از رؤیاها و خواسته های گفته نشده، اما در سال ۱۹۰۰ میلادی، خواهر زاده آمریکایی او است که آن را بسته بندی کرده و در بازار قرار داده است. ناگهان همه کس یک نسخه از آن را می‌خواهند و البته هیچکس نسخه‌ای را نمی‌خواهد که عیناً همانند نسخه فرد دیگری باشد».

این مستند پنجشنبه‌ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرار آن روز بعد ساعت ۱۲:۳۰ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.