۳۰ افسر و ژنرال ارشد اسرائیل در اسارت ما هستند

از سراسر وب

در شرایطی که مذاکرات آتش بس غزه و تبادل اسرا در قاهره در سایه کارشکنی‌های مداوم رژیم صهیونیستی بدون نتیجه باقی مانده است و طرف صهیونیستی و آمریکایی همچنان تلاش دارند با به راه انداختن یک کمپین رسانه‌ای، مقاومت را مسئول شکست مذاکرات بدانند یک منبع ارشد در جنبش حماس فلسطین در گفتگو با العربی الجدید اعلام کرد که رژیم اشغالگر برای فرار از مسئولیت خود در آزادسازی اسرای صهیونیست در تلاش برای فریب افکار عمومی اسرائیلی‌ها و به ویژه خانواده‌های اسرای صهیونیست است.

به گزارش تسنیم، این منبع شایعاتی که رسانه‌های عبری نزدیک به کابینه رژیم اشغالگر منتشر کرده‌اند مبنی بر اینکه حماس صرفا پیشنهاد آزادسازی ۲۰ اسیر را به جای ۴۰ اسیر در مرحله اول از توافق داده است تکذیب و تاکید کرد که این ادعا به معنای آن است که تعداد اسرایی که زنده مانده‌اند بیش از ۲۰ نفر نیستند و این خلاف واقعیت می‌باشد.

این منبع اظهار داشت که البته نمی‌توان بطور دقیق تعداد اسرای صهیونیست زنده در غزه را تخمین زد اما آنچه مسلم است این رقم بیشتر از آماری است که در رسانه‌های عبری منتشر می‌گردد. این رسانه‌ها در حالی مدعی زنده ماندن صرفا ۲۰ اسیر هستند که تنها ۳۰ ژنرال و افسر ارشد اسرائیلی که در روز ۷ اکتبر ۲۰۲۳ به اسارت مقاومت در آمدند نزد حماس می‌باشند و آنها متعلق به یگان‌های نظامی مهم و حساسی هستند که از مقرهای نظامی و برخی مقرهای امنیتی حساس به اسارت گرفته شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه این اسرا در مکان‌های بسیار امن و دور از دست اشغالگران می‌باشند و رسیدن به آنها تحت هر شرایطی غیر ممکن است اظهار داشت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر و وزرای کابینه وی اطلاعات مربوط به هویت برخی از اسرای نظامی که نزد مقاومت هستند را پنهان می‌کنند تا از خشم نیروهای ارتش رژیم اشغالگر جلوگیری کنند.

این منبع ارشد حماس در ادامه تصریح کرد که تنها راه آزادسازی اسرای رژیم اشغالگر مذاکرات جدی و تعهد کامل به آتش بس و بازسازی نوار غزه می‌باشد. مجددا تاکید می کنیم که مقاومت در شرایط میدانی مناسبی به سر می‌برد و همچنان بر صحنه نبرد به شکل یکپارچه مسلط است

وی گفت که همچنین «یحیی السنوار» رئیس حماس در نوار غزه همچنان در جریان نبرد و واقعیت‌ها قرار دارد و علیرغم جنگ جاری در غزه و عملیات‌های اطلاعاتی که رژیم صهیونیستی بطور مداوم انجام می‌دهد اما یحیی السنوار از واقعیت جدا نشده و در جریان همه امور قرار دارد. ادعای صهیونیست‌ها و رسانه‌های این رژیم مبنی بر اینکه یحیی السنوار در تونل‌ها مانده و منزوی شده، دروغی بیش نیست و این ادعایی است که نتانیاهو و شرکای او برای سرپوش گذاشتن بر شکست های خود در جنگ غزه در برابر افکار عمومی اسرائیل و هم پیمانانشان مطرح می کنند. یحیی السنوار مسئولیت خود را در میدان همچنان به خوبی انجام می‌دهد.

منبع مذکور تاکید کرد که یحیی السنوار اخیرا مناطقی که شاهد درگیری میان مقاومت و ارتش اشغالگر است را مورد بازرسی قرار داده و با برخی رزمندگان حماس در روی زمین و نه در داخل تونل‌ها دیدار کرد. همچنین اخیرا مذاکراتی میان رهبران حماس در داخل و خارج انجام شده است که در خلال آن یحیی السنوار، رهبری حماس در خارج از غزه را از شرایط مقاومت در داخل این منطقه آگاه کرد و گزارش‌ها و آمار میدانی دقیق را ارائه داد و بر موضع مقاومت و صلابت و قدرت آن در مقابله با نیروهای اشغالگر تاکید کرد.

این منبع ادامه داد که جنبش حماس به شکل جدی با همه پیشنهادات مطرح شده در مذاکرات قاهره تعامل کرد تا در نهایت به توافقی برای آتش بس برسد اما دولت آمریکا چهره واقعی خود را در خلال مذاکرات مشخص و ثابت کرد که اساسا نقش میانجی را ندارد و به صورت یک طرفه جهت امتیاز گرفتن برای رژیم اشغالگر کار می‌کند. بنابراین آمریکایی‌ها بعد از شکست تلاش‌های خود در تحت فشار قرار دادن مقاومت جهت مجبور کردن آن به تسلیم شدن در برابر خواسته‌های یکجانبه رژیم صهیونیستی و آزادسازی اسرای صهیونیست بدون ارائه تضمین واقعی جهت پایان دادن به درد و رنج ملت فلسطین، بسیار خشمگین هستند.

از طرف دیگر «تلال عوکل» نویسنده و تحلیلگر سیاسی فلسطینی درباره روند مذاکرات قاهره در گفتگو با العربی الجدید اعلام کرد که به نظر می‌رسد مذاکرات قاهره به طور کامل به بن بست رسیده است. در اینجا مشکل مربوط به میانجی‌های عربی نیست و حتی اگر هر طرف دیگری از جمله ترکیه هم وارد این خط شود نتانیاهو هرگز تمایلی برای توقف تجاوزات علیه غزه ندارد. او همچنین هیچ اهمیتی به سرنوشت اسرای اسرائیلی نمی دهد.

«مخیمر ابوسعده» استاد علوم سیاسی دانشگاه الازهر در غزه نیز در همین زمینه اظهار داشت: کاملا روشن است که مذاکرات در وضعیت دشواری قرار دارد و درست است که علنا در رسانه‌ها از بن بست در مذاکرات حرفی زده نمی‌شود اما در شرایطی که رژیم صهیونیستی همچنان به کارشکنی‌های خود ادامه می‌دهد و حاضر به پذیرش هیچ یک از خواسته های حماس نیست باید بگوییم که مذاکرات به بن بست رسیده است. این مشکل ربطی به میانجی‌ها ندارد بلکه مشکل در این است که رژیم اشغالگر می‌خواهد واقعیت جدیدی را به نوار غزه تحمیل کند و تمایل به ادامه تجاوزات خود و آوارگی اجباری فلسطینی‌ها دارد و نمی‌خواهد هیچ چشم انداز سیاسی برای حل مسئله فلسطین ارائه شود.

در شرایطی که آمریکا تلاش دارند مقاومت فلسطین را مسئول شکست مذاکرات معرفی کند و «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده به لفاظی‌های خود علیه حماس در این زمینه ادامه می‌دهد، جنبش حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد: اظهارات آنتونی بلینکن و تلاش وی برای اینکه جنبش حماس را مسئول عدم دستیابی به توافق معرفی کند، محکوم می‌کنیم. اظهارات بلینکن هیچ ارتباطی با واقعیت ندارد و مغایر با حقیقتی است که تأکید می‌کند حماس بارها برای تسهیل دستیابی به توافق انعطاف‌پذیری از خود نشان داده است.

حماس افزود که ما همچنان بر خواسته‌های خود (شروط) تأکید می‌کنیم که شامل آتش‌بس دائمی، عقب‌نشینی نظامیان رژیم اشغالگر از غزه به طور کامل و بازگشت آوارگان به منازلشان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.